هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 08:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 اسفند 1398 ساعت 09:37
شنبه 10 اسفند 1398 09:31 ساعت
2020-2-29 09:37:48
شناسه خبر : 335026

پروسه تهویه هوا یا سرمایش پیچیده تر از گرمایش است. سیستم سرمایشی به جای استفاده از انرژی برای ایجاد گرما، از انرژی استفاده می کند تا گرما را از بین ببرد. رایج ترین سیستم سرمایشی استفاده از چرخه کمپرسور (شبیه به سیستم مورد استفاده در یخچال شما) برای انتقال گرما از خانه به خارج از منزل است.

 

در این حالت خانه خود را به عنوان یک یخچال تصور کنید. در قسمت خارجی یک کمپرسور وجود دارد که از یک مایع مخصوص به نام مبرد تشکیل شده است. این مایع می تواند بین مایع و گاز تغییر کند. با تغییر، گرما را جذب می کند یا آزاد می کند، بنابراین از آن برای انتقال "گرما" از یک مکان به جای دیگر، مانند داخل یخچال به خارج استفاده می شود. آیا این درست است؟

مسلما جواب منفی است و روند کار در مورد سیستم سرمایشی با کلیه کنترل ها و دریچه های موجود کمی پیچیده تر می شود. اما تأثیر آن قابل توجه است. سیستم سرمایشی گرما را از مکانی خنک تر می گیرد و آن را در جای گرمتر ریخته و به ظاهر بر خلاف قوانین فیزیک کار می کند. مسلماً آنچه که این فرایند را هدایت می کند، برق است - واقعاً بخش اعظمی از آن از طریق انرژي الكتريكي تامین می شود.

انواع سیستم سرمایشی

سیستم سرمایشی مرکزی و پمپ های حرارتی

سیستم های سرمایشی مرکزی و پمپ های حرارتی برای خنک کردن کل خانه طراحی شده اند. در هر سیستم، یک واحد کمپرسور بزرگ که در خارج قرار دارد، فرایند را هدایت می کند. یک کویل داخلی پر از مبرد با خنک کننده هوا را خنک می کند که از طریق مجاری در سراسر خانه توزیع می شود. پمپ های حرارتی مانند سیستم های سرمایشی مرکزی هستند، با این تفاوت که می توان چرخه را معکوس و برای گرم کردن در ماه های زمستان استفاده کرد. با سیستم سرمایشی مرکزی، از سیستم كانال كشي براي انتقال هواي سرد استفاده می شود. در حقیقت، کولر گازی مرکزی به طور معمول از فن برای توزیع هوا در كانال استفاده می کند.

 

 

کولرهای تبخیری

کولرهای تبخیری، نسبت به سیستم سرمایشی مبدل بخار (مبرد) کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما در مناطق بسیار خشک مانند جنوب غربی یک جایگزین عملی هستند. آنها با کشیدن هوای تازه از بیرون از روي صفحات مرطوب که هوا با تبخیر خنک می شود، کار می کنند. سپس هوای خنک تر از طریق یک دریچه پخش می شود. این فرایند بسیار شبیه به تجربه احساس سرماخوردگی هنگام خارج شدن از استخر در نسیم است. یک کولر تبخیری می تواند دمای هوای بیرون را تا 30 درجه کاهش دهد.

آنها می توانند در طول تابستان 75٪ در هزینه خنک کننده صرفه جویی کنند زیرا تنها مؤلفه مکانیکی که از برق استفاده می کند فن است. بعلاوه این فناوری ساده تر است، همچنین می تواند با هزینه بسیار کمتری نسبت به سیستم تهویه مطبوع مرکزی - که اغلب حدود نیمی از آن است - خریداری شوند.

یک کولر تبخیر کننده مستقیما رطوبت خود را به خانه می افزاید، که می تواند در آب و هوای بسیار خشک یک مزیت محسوب شود. یک کولر تبخیری غیرمستقیم کمی متفاوت است از آنجا که تبخیر آب در یک طرف مبدل حرارتی صورت می گیرد. هوای خانه در طرف دیگر مبدل حرارتی است و رطوبت آن را نمی گیرد و در آنجا خنک می شود . هر دو نوع با افزایش رطوبت شروع به از دست دادن اثر خود می کنند، زیرا هوای مرطوب توانایی حمل رطوبت اضافی را ندارد.

برای اینکه این نوع سیستم سرمایشی کار خود را انجام دهد، باید از اندازه مناسب آن استفاده کنند. ظرفیت خنک کننده یک دستگاه خنک کننده تبخیری، با میزان گرمایی که می تواند از دفع كند اندازه گیری نمی شود، بلکه در فشار فن مورد نیاز برای گردش هوای خنک در کل خانه، با فوت مکعب در دقیقه اندازه گیری می شود.

سیستم سرمایشی مینی اسپلیت داکت

سیستم های کوچک که در سایر کشورها بسیار پرطرفدار هستند، می توانند گزینه ای مناسب برای اتاق ها و خانه های بدون سيستم كانال باشند. مانند یک سیستم سرمایشی معمولی، اسپلیت از یک کمپرسور / کندانسور خارجی و واحدهای انتقال هوا در محیط داخلی استفاده می کند. تفاوت در این است که هر اتاق یا منطقه ای که باید خنک شود دارای دستگاه سرمايشي مخصوص خود است. هر واحد داخلی از طریق لوله هايي که دارای خطوط برق و مبرد است، به يونيت خارجي در فضای باز متصل می شود. واحدهای داخلی به طور معمول بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند.

مهمترین مزیت اسپلیت انعطاف پذیری آن در خنک کردن اتاق ها یا مناطق منفرد است. با تهیه واحدهای اختصاصی به هر مکان، پاسخگویی به نیازهای متفاوت راحتی اتاق های مختلف با این سیستم سرمایشی آسانتر است.

ضرر اصلی سیستم سرمایشی اسپلیت هزینه اوليه بالای آن است. این سیستم ها هزینه ای بیش از یک سیستم تهویه مطبوع معمولی با همان اندازه دارند. اما، با در نظر گرفتن هزینه و تلفات انرژی همراه با نصب برای سیستم تهویه مطبوع مرکزی، خرید یک سیستم سرمایشی اسپلیت كانالي ممکن است به خصوص با توجه به صرفه جویی در مصرف انرژی در دراز مدت مناسب باشد. برای گزینش سیستم سرمایشی محبوب برای منزل حتما با پیمانکار خود یا یک كارشناس متخصص صحبت کنید سپس اقدام نمایید تا در حین انتخاب گزینه ای با کیفیت مطلوب و مقرون به صرفه برایتان باشد.