هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 8 اسفند 1398 ساعت 10:08
پنجشنبه 8 اسفند 1398 10:00 ساعت
2020-2-27 10:08:24
شناسه خبر : 334975
منتخب مجلس یازدهم شورای اسلامی با اعلام اینکه در حال حاضر یک سوم معوقات مالیاتی مربوط به ۱۰۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی است گفت: می‌توان حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه درآمد (مالیات) اخذ کرد.

منتخب مجلس یازدهم شورای اسلامی با اعلام اینکه در حال حاضر یک سوم معوقات مالیاتی مربوط به ۱۰۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی است گفت: می‌توان حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه درآمد (مالیات) اخذ کرد.

به گزارش رجانیوز، مالک شریعتی در گفت وگو با فارس اظهار داشت: اصلاح طرح بنزینی دولت یکی از این اولویت‌ها است. طرحی که در حال حاضر اجرا می‌شود طبق نظرسنجی‌ها مورد قبول عموم مردم نیست و اصلاح آن مطالبه می‌شود. این طرح باید به نفع مردم به خصوص قشر متوسط به پایین جامعه و حاشیه‌نشین‌ها اصلاح شود.

وی با بیان اینکه می‌توان منابع یارانه معیشتی را با اصلاح نظام مالیاتی جبران کرد، بیان داشت: با حذف و ساماندهی معافیت‌های به ناحق و معوقات و فرار مالیاتی که عمدتاً مخاطبان آن قشر بسیار ثروتمند هستند بخشی از کمبود درآمدها را جبران کرد.

منتخب مردم در مجلس یازدهم عنوان کرد: در حال حاضر یک سوم معوقات مالیاتی مربوط به ۱۰۰ نفر شخص حقیقی و حقوقی است که می‌توان حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه درآمد اخذ کرد البته این یک فرآیند کوتاه مدت نیست اما آغاز یک راه است.

اصلاح ساختار مالیاتی
همچنین، مجتبی رضاخواه، دیگر منتخب مجلس یازدهم با ‌اشاره به برنامه‌ها و اولویت‌های اقتصادی مجلس یازدهم، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که ساختار مالیاتی اصلاح شود، اقشار کم درآمد و متوسط مالیات می‌دهند و ابر ثروتمندان و ثروتمندان مالیات متناسب با درآمد نمی‌دهند.

وی یکی از دیگر رویکردهای مالیاتی را کاهش مالیات فعالیت‌های تولیدی دانست و گفت: در مقایسه با کشورهای پیشرفته مالیات بیشتری از تولیدی‌ها می‌گیریم و در عوض از دلالان و واسطه گران که بیشترین نفع را می‌برند مالیات گرفته نمی‌شود که این روند باید اصلاح شود.

منتخب مردم در مجلس یازدهم از دیگر رویکردهای برنامه‌های اقتصادی را مربوط به نظام بانکی دانست و افزود: قانون نظارت بانک مرکزی باید تغییر کند و این بانک باید شخصیت مستقل داشته باشد. در حال حاضر قوانین بانکداری به درستی اجرا نمی‌شود و بانک‌ها از طریق بنگاه‌داری دلالی و فروشگاه‌سازی کسب درآمد می‌کنند.

به گفته رضاخواه، اقتصاد دیجیتال یکی دیگر از برنامه‌ها است. آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد حدود شش میلیون نفر بیکار در جامعه وجود دارد که از ظرفیت اقتصاد دیجیتال می‌توان در جهت ایجاد ‌اشتغال بهره برد. گردش مالی بازار محصولات کشاورزی در سال ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که عمده  آن نصیب دلالان و واسطه‌ها به ثمن بخس می‌شود.

رضاخواه تاکید کرد: از اولویت‌های اصلی پیش از هرگونه قانون گذاری، وضع قانون شفافیت آرای نمایندگان مجلس در صحن و کمیسیون‌های مجلس است. همچنین قانون مدیریت تعارض منافع باید مصوب شود تا رفتار مسئولان در راستای منافع شخصی و خانوادگی و اطرافیان و هم حزبی‌های خود نباشد.

بودجه با ایرادات جدی روبروست
احسان خاندوزی، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم نیز گفت: آیین نامه‌های داخلی مجلس فرآیند بسیار غلطی را در مورد تصویب بودجه سنواتی در نظر گرفته و این فرآیند معیوب این فرصت را در اختیار مجلس قرار می‌دهد تا چندین هفته پس از تقدیم لایحه بودجه، در صحن علنی مجلس به بررسی آن پرداخته شود.

وی افزود: یکی از الزامات بررسی لایحه بودجه رسیدگی و بررسی آن در روز نخست ارائه است تا در صورت عدم تصویب، دولت فرصت اصلاح آن را داشته باشد. در صورتی‌که مجلس پس از 50 روز بودجه را به دولت عودت می‌نماید این مسئله مطرح است که بودجه با ایرادات جدی روبروست و ظرف چند روز دولت قادر به اصلاح آن نخواهد بود.

منتخب مردم تهران اضافه کرد: دولت سه هفته برای اصلاح زمان نیاز دارد و این به منزله از دست دادن سه تا پنج ماه از قانون بودجه سال 99 می‌باشد. مصوبه مجلس درخصوص رد کلیات لایحه 99 که در جنگ اقتصادی تمام عیار قرار داریم پیام بسیار بدی را برای فعالان اقتصادی داخل و نیز ناظران خارجی به همراه داشت.