هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 16 تير 1399
ساعت 16:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 4 اسفند 1398 ساعت 20:17
يكشنبه 4 اسفند 1398 20:03 ساعت
2020-2-23 20:17:27
شناسه خبر : 334834
ائتلاف الفتح عراق که اکثر گروه‌های حشد شعبی به آن پیوسته‌اند، اعلام کرد، از نخست وزیر جدید این کشور با حضور در جلسه پارلمان و دادن رأی اعتماد به وی حمایت می‌کند.

ائتلاف الفتح عراق که اکثر گروه‌های حشد شعبی به آن پیوسته‌اند، اعلام کرد، از نخست وزیر جدید این کشور با حضور در جلسه پارلمان و دادن رأی اعتماد به وی حمایت می‌کند.

به گزارش رجانیوز به نقل از سومریه نیوز، این ائتلاف در بیانیه‌ای صحت اخبار مربوط به عدم حضور خود در جلسه رأی اعتماد به دولت را تکذیب و اعلام کرد در جلسه پارلمان حضور داشته و به دولت محمد توفیق علاوی رأی اعتماد می‌دهد.

پیش از این رسانه‌های عراق اعلام کردند، ائتلاف الفتح تصمیم گرفته است در جلسه رأی اعتماد دولت علاوی به دلیل عدم دستیابی این دولت به اجماع ملی حضور نداشته باشد.

علاوی از حمایت مردمی برخوردار نیست که از اکتبر ۲۰۱۹ در اعتراض به سیاست‌های دولت تظاهرات کردند.

همچنین مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد در صورتی که پارلمان به کابینه علاوی رأی ندهد تظاهرات میلیونی به راه خواهد افتاد.

وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: در انتظار برگزاری جلسه پارلمان برای دادن رأی به کابینه جدید هستیم و باید نخستین مأموریت این کابینه تعیین زمان و فراهم کردن فضای انتخابات زودهنگام و شفاف، محاکمه فاسدان و قاتلان تظاهرات مسالمت‌آمیز، حفاظت از انقلابی‌ها و نیز تلاش برای حاکمیت عراق باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اما اگر این جلسه در هفته جاری برگزار نشود و یا در صورت برگزاری به کابینه شفاف عراقی رأی اعتماد داده نشود یا کابینه همسو با خواسته‌های مرجعیت و مردم نباشد می‌طلبد که تظاهرات میلیونی مردمی به راه بیفتد.

براساس این بیانیه مقتدی صدر اعلام کرد: این تظاهرات به تحصن‌ها اطراف منطقه سبز تبدیل خواهد شد تا به منظور نجات عراق از افراد فاسد و طائفه‌گرا اعمال فشار شود.