هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 19 تير 1399
ساعت 05:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 1 اسفند 1398 ساعت 17:09
پنجشنبه 1 اسفند 1398 16:24 ساعت
2020-2-20 17:09:32
شناسه خبر : 334691
معرفی سه تن از نامزدهای انتخابات اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری؛

آشنایی با گزینه‌های اصلح مجلس خبرگان در تهران

گروه سیاسی- رجانیوز: انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری روز جمعه دوم اسفند ماه در ۶ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود. با توجه به اینکه در حوزه انتخابیه تهران سه نفر دار فانی را وداع گفتند، مردم این شهر باید در این انتخابات سه نفر را راهی مجلس خبرگان رهبری کنند.
 
۱۶ نفر توسط شورای نگهبان برای سه کرسی مجلس خبرگان رهبری در تهران احراز صلاحیت شده‌اند که در ادامه  زندگینامه و سوابق  آقایانی که بیشترین اجماع نیروهای انقلابی را دارا می‌باشند، در ذیل آورده شده است.
 
 
زندگینامه حضرت حجه الاسلام والمسلمین علی مومن
 
تولد و دوران‌ كودكي‌:
حضرت حجت الاسلام والمسلمین علی مؤمن‌ در سال‌ 1332 در قم‌ و در خانواده‌اي‌ مذهبي‌ به‌ دنيا آمد. پدرش‌ كشاورز بود و برادرش‌ ـ حضرت‌ آيت الله‌ محمد مؤمن‌ ـ از استادان‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ بود.
 
دوران‌ تحصيل‌، استادان‌ و دوستان‌:
حجت الاسلام‌ والمسلمين‌ علي‌ مؤمن‌ با به‌ پايان‌ رساندن‌ دوره دبستان‌ در خرداد ماه‌ 1345، به‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ وارد شد. او جامع‌ المقدمات‌ را نزد حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ طباطبايي‌ خواند. سيوطي‌ را نزد حجة‌الاسلام‌المسلمين‌ شايسته‌ گلپايگاني‌، مغني‌ را نزد آقاي‌ طالقاني‌، معالم‌ را نزد آية‌الله‌ مقتدايي‌ و مختصرالمعاني‌ را نزد آيت الله‌ تهراني‌ فرا گرفت‌. منطق‌ را نزد حجة‌الاسلام‌ والمسلمين‌ امينيان‌، شرح‌ لمعه‌ را نزد حضرات‌ آيات‌ تهراني‌، شب‌ زنده‌دار، صلواتي‌، تقوي‌ اشتهاردي‌، فاضلي‌ اشتهاردي‌ و... آموخت‌. براي‌ آموختن‌ رسائل‌ به‌ نزد آية‌الله‌ طاهري‌ و برادرش‌ ـ آية‌الله‌ مؤمن‌ ـ رفت‌. ضمن‌ اينكه‌ بخشهايي‌ از مكاسب‌ و كفايه‌ را نزد برادر خود مي‌آموخت‌ به‌ درس‌ مكاسب‌ آية‌الله‌ ستوده‌ و درس‌ كفايه‌ آية‌الله‌ سلطاني‌ طباطبايي‌ نيز مي‌رفت‌.
 
با پايان‌ يافتن‌ دورة‌ سطح‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ حضرات‌ آيات‌ عظام‌ شيخ‌ كاظم‌ تبريزي‌، شيخ‌ مرتضي‌ حائري‌، سيد محمدرضا گلپايگاني‌، حسينعلي‌ منتظري‌، وحيد خراساني‌ و محمد مؤمن‌ و... رفت‌ و از دروس‌ ايشان‌ بهره‌هاي‌ بسيار اندوخت‌. او بخشي‌ از اسفار را نزد آية‌الله‌ اميني‌ آموخت‌ و شرح‌ تجريد را نزد آية‌الله‌ حسيني‌ كاشاني‌ فرا گرفت‌. از دوستان‌ و هم‌ مباحثه‌هاي‌ او مي‌توان‌ حجج‌ اسلام‌ رجبي‌، شب‌زنده‌دار و عندليب‌ را نام‌ برد.
 
فعاليتهاي‌ علمي‌ و فرهنگي‌ و سياسي‌:
حجة‌الاسلام‌والمسلمين‌ علي‌ مؤمن‌ از نخستين‌ سالهاي‌ تحصيل‌ به‌ امر تدريس‌ همت‌ گماشت‌ و تا به‌ امروز بيشتر كتب‌ دوره‌ سطح‌ را تدريس‌ كرده‌ و از اين‌ رهگذر، شاگرداني‌ را به‌ عالم‌ اسلام‌ تقديم‌ داشته‌ است‌.
 
او به‌ همراه‌ برخي‌ از استادان‌ حوزه‌، به‌ امر بررسي‌ و تدوين‌ ميراث‌ فقهي‌ همت‌ گماشته‌ و در اين‌ زمينه‌، تحقيقات‌ بسياري‌ را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. حجة‌الاسلام‌والمسلمين‌ علي‌ مؤمن‌ از اعضاي‌ جامعه‌ مدرسين‌ حوزه‌ علميه‌ قم‌ است‌ و در آن‌ مركز مقدس‌، فعاليتهاي‌ بسياري‌ را به‌ منصه‌ ظهور نهاده‌ است.
 
زندگینامه حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی اختری
 
حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی اختری در ۱۳۱۸ش در شهرستان سمنان و در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در زادگاه خود ادامه داد و تحصیلات حوزوی را هم در حوزه علمیه مشهد آغاز کرد و بیست سال در آن حوزه به تحصیل و تدریس پرداخت.
 
وی سپس به حوزه علمیه قم رفت و در درس های خارج فقه و اصول مراجع قم شرکت کرد و در آن حوزه از محضر آیات غضنفری، سبزواری، فشارکی، مؤمن قمی و محمدعلی گرامی سود برد. سپس دوباره به مشهد رفت و در درس خارج فقه و اصول آیات عظام: میلانی، وحید و فلسفی حاضر شد.
 
وی پس از مدتی به تهران رفت و از مدرسه ی دارالفنون مدرک مدرسی دریافت کرد. با آغاز نهضت حضرت امام در خرداد ۱۳۴۲ به نهضت مزبور پیوست و در جریان اعزام روحانیون به خدمت سربازی، همراه آیت الله هاشمی رفسنجانی دستگیر و به خدمت سربازی اعزام شد.
 
او در سال ۱۳۵۴، با ایراد سخنرانی های افشاگرانه در تهران، به مبارزات خود ادامه داد و به خاطر این سخنرانی ها، دستگیر و تحت شکنجه و آزار و اذیت ساواک قرار گرفت. پس از آزادی از زندان مبارزات خود را ادامه داد تا اینکه مجدداً در رمضان ۱۳۵۷ش دستگیر شد و به زندان افتاد، ولی در آستانه ی پیروزی انقلاب اسلامی، و در اثر شتاب گرفتن انقلاب، از زندان آزاد شد.
 
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا به سمت ریاست کمیته انقلاب اسلامی شهرستان شیروان منصوب شد. سپس در سال ۱۳۵۹ عهده دار مدرسه ی عالی کانون اسلامی اراک شد و با حرکت های انحرافی که در آنجا ایجاد شده بود به مبارزه پرداخت. او در ۱۳۶۰، طی حکمی از طرف حضرت امام(ره)، به امامت جمعه شهرستان سمنان منصوب شد.
 
به دنبال شهادت عبدالمجید دیالمه نماینده مشهد در اولین دوره  مجلس شورای اسلامی، در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، با اصرار شهید بزرگوار حجت الاسلام والمسلمین هاشمی نژاد، کاندیدای نمایندگی مجلس شد و توانست با آرای قابل توجهی به مجلس شورای اسلامی راه یابد. در مجلس، در کمیسیون اقتصادی و دارایی فعالیت کرد و مدتی هم نایب رئیس کمیسیون فوق بود.
 
پس از پایان کار مجلس اول، به قضاوت در یکی از شعب دیوان عالی کشور پرداخت. سپس از طرف امام به عنوان نماینده ی امام در استان سمنان و امام جمعه ی سمنان منصوب شد. او هم زمان با فعالیت های سیاسی به تدریس در دانشگاه های شهید بهشتی تهران و نیز دانشگاه تهران و دیگر فعالیت های علمی ـ آموزشی پرداخت.
 
در ۱۳۷۹ ش به عضویت شورای سیاست گذاری ائمه ی جمعه ی سراسر کشور درآمد. در ۱۳۸۰ از امامت جمعه ی سمنان استعفا داد و به امامت جمعه ی شهر ری منصوب شد. در انتخابات ششمین دوره ی مجلس شورای اسلامی، کاندیدای نمایندگی از حوزه ی انتخابیه ی تهران بزرگ بود که توانست به مجلس شورای اسلامی راه یابد.
 
سمت های دیگر وی، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه های سمنان و نمایندگی ولی فقیه و بنیاد مسکن بود. از آثار او می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
 
۱ـ آشنایی با قرآن
 
۲ـ امام و احیای ارزش های انقلاب اسلامی
 
۳ـ تولی ’ و تبری ’،
 
۴ـ درخشش علی در قرآن، ۵ ـ نقش انتظار در سیر تاریخ،
 
۶ـ نظری به آیین جهاد در قرآن، ۷ـ جوان بر سر دوراهی،
 
۸ـ مدیریت فرهنگ کار ۹ـ سیمای کارگزاران از دیدگاه اسلام و…
 
 
آشنایی با آیت‌الله سعدی
آیت الله حسین علی سعدی کاندیدای انتخابات میان‌دوره مجلس خبرگان رهبری در تهران و رئیس دانشگاه امام صادق است.
وی متولد سال ۱۳۵۴ و دارای دکترای تخصصی رشته فقه و مبانی حقوق و کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه قم است. آیت الله سعدی از محضر اساتیدی همچون آیات عظام خامنه‌ای، وحیدخراسانی، هاشمی شاهرودی و شبیری زنجانی کسب فیض کرده است. وی هم‌اکنون استاد دروس خارج حوزه علمیه و دروس دانشگاه است.
این استاد با سابقه دانشگاه امام صادق و رئیس دانشکده الهیات و مدیر گروه فقه و حقوق آن دانشگاه در نهایت در ۱۷ مهر ۱۳۹۷ به ریاست دانشگاه امام صادق منصوب شد.
 
نظریات سعدی در باب اجتهاد متوسط، تحول علوم انسانی و نظام‌سازی در مجلات مختلف به چاپ رسیده‌است. پیش از این از او به عنوان نامزد جدی برخی مناسب سطح بالای نظام نیز یاد می‌شد.
 
در ادامه می‌توانید برخی از سوابق این چهره با سابقه حوزه و دانشگاه را مطالعه کنید.