هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 30 مهر 1396
ساعت 19:31
به روز شده در :

 

 

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‎های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 8 ارديبهشت 1389 ساعت 18:01 2010-4-28 18:01:39
شناسه خبر : 33465

مصطفی بخشی

"حجاب" از جمله هنجارهايي است كه اگرچه مربوط به فرد و نوع ديدگاه اوست، اما به جهت اثرات اجتماعي آن اهميتي فراتر از موضوع فردي پيدا كرده و در قالب فرهنگ اجتماعي نمود پيدا مي‌كند. حجاب در جوامع مختلف ابعاد گوناگوني دارد، اصولا در جوامع شرقي و به خصوص جوامع ديني به دليل نقش فرهنگي آن و وجود حد و مرز آزادي ها، بيشتر مورد توجه قرار دارد، اما در جوامع غربي به دليل حد بالاي آزادي جنسي، فردي و اجتماعي، حجاب مساله‌اي غريب جلوه نموده و حتي با آن به مبارزه و مقابله مي پردازند.

در جامعه ما حجاب از آنجا كه موضوعي ديني و شرعي است از اهميت فوق العاده اي برخوردار است و عدم توجه به آن تبعات اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي و حتي سياسي را به دنبال دارد. دستورات صريح ديني ما بر حفظ حجاب زنان كه تقريبا نيمي از جمعيت جامعه را تشكيل مي دهند تاكيد دارد و از آنجا كه در تنظيم روابط زن و مرد نقش دارد، مي توان حجاب را به همه افراد جامعه مربوط دانست.

دستورات و فرامين الهي همگي بر پايه فلسفه مشخص و معقول استوارند كه عقل ناقص بشر را تنها راه بر برخي از آنهاست، اما آنچه تحقيقا مي توان به عنوان فلسفه حجاب ذكر كرد آثار فردي و اجتماعي آن است. مصونيت زن در مقابل نگاه هرزه مردان هوسباز و به تبع آن احساس امنيت رواني براي او و در نهايت ارتقاء امنيت و آرامش رواني جامعه، افزايش قدر و منزلت زن در خانواده و اجتماع، استحكام بنياد خانواده و به دنبال آن استحكام و استواري جامعه، كاهش گناه و بي‌بندوباري و... از جمله آثار مثبت رعايت حجاب مي باشد.

اما آنچه امروز در اجتماع ما اعم از فساد و بي بندوباري و هرزه گي شاهد هستيم، مربوط به آن تعداد از افراد جامعه است كه با سهل انگاري و يا عمدا با زير پا گذاشتن حدّ و حدود شرعي و هنجارهاي جامعه، چهره جامعه اسلامي را خدشه دار نموده اند. بدون شك بي اعتنايي به پديده بدحجابي در جامعه و گذشتن از كنار رشد روزافزون آن پي آمدهاي ناگواري به همراه دارد كه در حال حاضر نيز شاهد برخي از اين پي آمدها هستيم.

بي بندوباري جنسي، گسترش فحشاء و فساد اخلاقي، فروپاشي بنيان خانواده، افزايش طلاق، تنوع طلبي جنسي، كاهش امنيت رواني جامعه به خصوص جوانان، افزايش سن ازدواج، افت تحصيلي و آموزشي جوانان، تضعيف اعتقادات ديني و... همه از تبعات ناگوار بدحجابي است كه متاسفانه امروز در جامعه شاهد آن هستيم و بيشتر آن نتيجه اِعمال سياست ها و رويكردهاي خاص 16 ساله "سازندگي" و "اصلاحات" است. از سوي ديگر بدحجابي باعث خواهد شد تا فرهنگ بيگانه با شدت هرچه تمامتر فرهنگ ايراني اسلامي ما را مورد هجوم قرار داده و اهداف شوم دشمنان نظام مقدس و انقلاب اسلامي عليه كشور را محقق سازد.

سال هاي پس از دفاع مقدس رهبر فرزانه انقلاب با هوشياري تمام به موضوع تهاجم فرهنگي با تعبير "شبيخون فرهنگي" اشاره فرمودند، ولي به دليل رويكردهاي دولت وقت به خصوص رويكردهاي اقتصادي دوران موسوم به "سازندگي"، اين مهم و موضوع "ارزش ها"ي انقلاب و نظام اسلامي مغفول ماند و حتي با سياستهاي اقتصادي و سياسي و فرهنگي آن دوران عملا به محاق رفت. پس از آن نيز دوران 8ساله موسوم به "اصلاحات" فرا رسيد كه طي آن "آزادي" از نوع "بي بندوباري" توسط دولت اصلاحات ترويج يافت و تئوري پردازان و رسانه هاي اين جريان و نيز دستگاه متولي امر فرهنگ و مسئولين تسامح گر و تساهل گر آن عملا مروّج "ضد ارزش ها" و "بي بندوباري ها"ي ضد اسلامي شدند و پديده شوم "بدحجابي" به طرز وحشتناكي در اين دوران گسترش يافت تا جائي كه اين رويكردها موجب شد تا مردم مومن و انقلابي ايران اسلامي در تمام راي گيري ها و انتخابات سال هاي اخير به شدت اين جريان را از صحنه سياسي كشور حذف نمايند تا دين و ايمان جوانان خود و تتمه باقي مانده اعتقادات برخي جوان‌هاي سهل انگار نيز به دست آن جريان بر باد نرود.

امروز از دولت اصولگرا و رئيس جمهور مكتبي آن كه تمام تلاش خود را مصروف به احياء ارزش ها و آرمان هاي انقلاب و اسلامي نموده اند انتظار مي رود نسبت به ناهنجاري هاي فرهنگي به خصوص "بدحجابي" واكنش نشان داده و براي جلوگيري از تبعات ناگوار آن اقدام اساسي صورت دهند. البته حواله كردن موضوع صرفا به "كار فرهنگي" و عدم برخورد قهري در جاي مخصوص خود با اين موضوع تنها به بيشتر شدن مشكل كمك مي كند. برخي در جامعه هستند كه عملا به دليل تضاد با آرمان ها و ارزش هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي، با تبعيّت از اهداف ديكته شده دشمنان نظام به دنبال گسترش "بدحجابي" در جامعه و شكستن عمدي هنجارهاي اسلامي هستند. آنها با كپي برداري از مدل لباس ها و آرايش هاي هرزه هاي غربي از طريق ماهواره، اينترنت و ... در جامعه اسلامي وارد شده و با نمايش خود در معرض ديدگان عمومي، عفت و امنيت اخلاقي جامعه را زيرپا مي گذارند. نمونه آن باند دستگير شده اي است كه عملا اعتراف به دريافت وجه براي نمايش زننده و بدحجاب خود در شهر مذهبي قم نموده اند.

لذا لازم است در كنار كار فرهنگي ميان مدت و بلند مدت، نسبت به برخورد قهري با افرادي كه عمدا چهره اسلامي جامعه را خدشه دار كرده و باعث اخلال در امنيت و آرامش رواني جوانان و شهروندان مي شوند اقدام موثر صورت پذيرد.

در اين خصوص مقام معظم رهبري كه بارها در فرمايشات راهگشاي خود نسبت به موضوعات فرهنگي موضع گيري صريح داشته اند نيز در جمع فرماندهان و پرسنل نيروي انتظامي فرمودند: "باید در مقابل کج روی و عمل مفسدانه فردی، اجتماعی، و سیاسی بطور قاطع برخورد شود. در برخورد با برخی افراد که تعمداً یا از روی بی توجهی چهره جامعه را از لحاظ دینی، نجابت و عفاف خارج می کنند نیز باید برخوردی قوی و صحیح انجام شود."

و اين كلام فصل الخطابي است كه مي بايست بدون تعلل مورد نظر دولت، قوه قضائيه و دستگاه‌هاي مسئول به خصوص نيروي انتظامي قرار گيرد تا انشاءالله در آينده نزديك شاهد زدوده شدن جلوه هاي ناپاك و آلوده ناشي از"بدحجابي" در سطح جامعه باشيم، كه رفع اين معضل موجب كاهش فساد و فحشاء و گناه در جامعه شده و رفع دغدغه مردم مؤمن و انقلابي، مسئولين متعهد و علماء و اولياي الهي و هم چنين دفع بلاهاي الهي را در پي خواهد داشت و تلالؤ "حجاب فاطمي" و آثار و بركات آن بيش از پيش در جامعه اسلامي جلوه گري خواهد نمود. 

 

 

 

دروپال طراحی سایت آموزش مجازی lms

 

 

 

 

تبلیغات متنی در رجانیوز 09197136882
صرافی ستاره سهیل
۵۴۵۰۶ - ۰۲۱

 

 

x