هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 15 تير 1399
ساعت 16:08
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 15:11
دوشنبه 28 بهمن 1398 14:44 ساعت
2020-2-17 15:11:21
شناسه خبر : 334599
معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: ستگاه قضائی صرفا یک دستگاه مجازات‌کننده نیست و باید مردم احساس کنند قوهقضائیه نسبت به "باز اجتماعی کردن مجرم" حساسیت خاصی دارد.
معاون حقوقی قوه قضائیه گفت: ستگاه قضائی صرفا یک دستگاه مجازات‌کننده نیست و باید مردم احساس کنند قوهقضائیه نسبت به "باز اجتماعی کردن مجرم" حساسیت خاصی دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلاموالمسلمین محمد مصدق در جلسه عالی مسئولان قضائی که با موضوع نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه‌قضائیه و رونمایی از دستورالعمل آن برگزار شد، اظهار کرد: امروز آئین‌نامه دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه‌قضائیه رونمایی می‌شود و خوشبختانه در بازه زمانی کمتر از یکسال مردم لمس کردند که رویکرد قوه‌قضائیه متفاوت از سابق است و این یک شعار نیست.
 
وی افزود: قوانین ما هم در قانون مجازات اسلامی و هم در آئین دادرسی کیفری رویکرد مناسبی نسبت به توسعه و افزایش نهادهای ارفاقی دارد که در قوانین سابق وجود نداشت و کیفیت استفاده و بهره‌برداری از قوانین به‌ویژه در رابطه با مواد 66 و 82 قانون با قوه‌قضائیه است.
 
معاون حقوقی قوه‌قضائیه تصریح کرد:‌ امروز کاملا اثبات شده است که دستگاه قضائی صرفا یک دستگاه مجازات‌کننده نیست و باید مردم احساس کنند قوهقضائیه نسبت به "باز اجتماعی کردن مجرم" حساسیت خاصی دارد.
 
مصدق با اشاره به نقش مردم در مراحل مختلف از تحقیقات گرفته تا تحمل کیفر گفت: در تدوین این دستورالعمل نیز متخصصین نظر دادند و اکنون که دستوالعمل مربوطه تهیه شده ممکن است برخی افراد بگویند بخشهایی از دستورالعمل با قانون تعارض دارد؛ تا جایی که ممکن بود هیچ تعارض و مخالفتی با قانون در این دستورالعمل وجود ندارد.
 
این مقام مسئول در قوه قضائیه ادامه داد: البته در جاهایی ممکن است قانونگذار دو نظر داشته باشد و در اینگونه مواقع چرا باید به دنبال نظری برویم که معتقد است نباید این کار صورت گیرد.
 
مصدق با بیان اینکه گروه‌های جهادی واقعا مورد غفلت قرار گرفتند گفت: دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی به گروه‌های جهادی ارزش داده است.
 
وی گفت: در ماده 2 این دستورالعمل 4 هدف ذکر شده و سایر مواد که حدود 54 ماده است بر مبنای ماده 2 قرار دارد.