هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 5 فروردين 1399
ساعت 00:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 24 بهمن 1398 ساعت 14:25
پنجشنبه 24 بهمن 1398 14:11 ساعت
2020-2-13 14:25:49
شناسه خبر : 334511
 نداشتن شفافیت، هدفمندنبودن و برنامه‌محورنبودن مجلس، شرایط را برای زدوبند و تأثیر‌پذیری مجلس از دولت‌مردان و صاحبان قدرت و ثروت فراهم می‌کند. متأسفانه این اشکال ساختاری، به مجلس وارد است.
نداشتن شفافیت، هدفمندنبودن و برنامه‌محورنبودن مجلس، شرایط را برای زدوبند و تأثیر‌پذیری مجلس از دولت‌مردان و صاحبان قدرت و ثروت فراهم می‌کند. متأسفانه این اشکال ساختاری، به مجلس وارد است.
 گروه سیاسی-رجانیوز: متولد 1360، متاهل و دارای چهار فرزند هستم. تحصیلات بنده در رشته شیمی با گرایش تجزیه است. مقاطع کارشناسی و دکتری خود را در دانشگاه بوعلی سینا همدان و مقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه فردوسی به پایان رسانیده¬ام. از سال 1385 به‌عنوان هیئت علمی دانشگاه ملایر، در خدمت مردم شریف ملایر هستم. مطالعات و تحقیقات علمی بنده در خصوص تولید داروهای مورد نیاز کشور بوده که از جمله آن می¬توان به همکاری در تولید داروی مناسب زخم¬های دیابتی اشاره کرد. تاکنون بیش از 60مقاله عملی در مجلات معتبر داخلی و خارجی از بنده به چاپ رسیده که مناسب با نیازها و کاربردهای صنعتی و دارویی کشور است. همچنین راهنمایی و مشاوره حدود 10پایان نامه در مقاطع ارشد و دکتری را برعهده داشته¬ام.
 
سوابق دانشجویی و اجرایی 
با توجه به دغدغه¬های فرهنگی و اجتماعی در تمام مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همواره همراه و همیار فعالان دانشجویی بوده و در برخی سال¬ها در این تشکل¬های انقلابی مسئولیت¬هایی نیز داشته¬ام. که برخی از آنها عبارتند: 1- دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا ( یک سال) 2- مسئول هیئت دانشجویی محبین الحسین دانشگاه بوعلی سینا (2 سال) 3- عضو هیئت عالی نظارت بر شورای مرکزی اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور (یک دوره) 4- مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فردوسی مشهد. ازجمله سوابق اجرایی نیز می¬توان به 1- معاون فرهنگی‌دانشجویی دانشگاه ملایر (1385- 1389) 2- مسئول اتاق فکر فرهنگ عمومی شهرستان ملایر3- مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیا شهرستان ملایر 4- مسول بسیج اساتید دانشگاه ملایر اشاره کرد.
 
 لبیک به فراخوان رهبری مبنی بر به‌دوش‌کشیدن بار انقلاب توسط جوانان، مهم‌ترین انگیزۀ بنده است
 
انگیزه حضور شما در عرصه انتخابات چیست؟ 
 مشاهده آلام و مشکلات مردم به‌ویژه در سال¬های اخیر از یک سو و از سویی دیگر بی¬تدبیری و ناکارآمدی دولت فرتوت و سال‌خوردۀ غرب¬گرا، انگیزۀ اولیۀ حضور بنده در این عرصه مهم است. همچنین تأکید رهبر معظم انقلاب بر حضور جوانان و نیز اصرار برخی از دلسوزان و معتمدان شهر مبنی بر ضرورت حضور اینجانب، مرا بر آن داشت تا در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان کاندیدای مردم نجیب شهرستان ملایر ثبت نام نمایم.     
 
در انتخابات پیش رو، شرایط برای ایجاد تغییر در وضع موجود به نفع مردم و به دست مردم فراهم است/ مسئول رانت‌خوار و مفسد باید در دادگاه ملت مجازات شود
 
دربارۀ اهمیت یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بفرمایید.
کشور در چندسال اخیر با تفکر حل مشکلات کشور به‌دست خارجی¬ها اداره شده است. تفکری که راه حلی برای کشور به غیر از مذاکره بلد نیست. لذا، تمامی انرژی دولت صرف مذاکره و رفع مشکلات کشور از طریق برجام و همکاری طرف¬های غربی شده است. اما، پس از گذشت نزدیک به شش سال و همراهی تمام‌قد مجلس نهم و به‌خصوص مجلس دهم با دولت، نه‌تنها مشکلی از مشکلات کشور برطرف نشد، بلکه روزبه‌روز بر مشکلات معیشتی مردم افزوده شده است. پس، باید نگاهی تازه و نو برای برون رفت از این وضعیت در کشور حاکم شود. این نگاه نو چیزی جز تکیه بر توان داخلی نیست. در انتخابات پیش رو، شرایط برای ایجاد تغییر در وضع موجود به نفع مردم و به دست مردم فراهم است. تأکید رهبرمعظم انقلاب مبنی بر ورود افکار جدید و راه‌های نو در چرخه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور نیز در پاسخ به رویکرد غلط دولت و مجلس در سال‌های اخیر قابل تفسیر است. 
از طرف دیگر، سوء استفادۀ مسئولین دولت و مجلس از مسئولیت خود زمینه بروز فساد را در کشور فراهم کرده است. بنابراین، مردم ما اگر از فساد تنفر دارند، باید با تصمیم خودشان، مسئولین مفسد و رانت خوار را حذف نمایند. مسئول رانت خوار و مفسد باید در دادگاه ملت مجازات شود. قبل از آنکه قوه قضاییه بخواهد با او برخورد کند، مردم باید او را حذف کنند. این مجازات ابتدا با انتخاب درست و آگاهانه مردم و مطالبه شفافیت قبل و بعد از انتخابات از طرف مردم امکان‌پذیر است.
 
مردم مراقب کاسبان عرصه انتخابات باشند
 
به اعتقاد شما یک نماینده کارآمد باید حائز چه ویژگی‌هایی باشد ؟    
  سه ویژگی اصلی نماینده عبارتند از  : 1- پاک بودن؛ که از طریق بررسی سوابق و گذشته افراد می¬توان نسبت به آن آگاه شد. در این خصوص نباید تنها به ادعاهای مطرح شده توسط کاندیداها اکتفا نمود، بلکه باید ادعاها در آیینه سوابق و عملکرد افراد مورد بررسی قرار گیرد. 2- پاک ماندن؛ برای پاک ماندن لازم است نماینده از دو عامل کنترل درونی و کنترل بیرونی برخوردار باشد. کنترل درونی همان تقوا و خدا را همواره ناظر و حاظر دانستن است. اما، عامل دوم یعنی کنترل بیرونی  از طریق تحقق شفافیت آرا و نیز نظارت مردمی امکان پذیر می¬باشد. 3- داشتن توانایی در زمینه تصویب قوانین کارگشا؛ این ویژگی مبتنی بر توانایی شخصی نماینده و نیز بهره¬مندی از تیم مشاورین متخصص می¬باشد.
علاوه بر این سه ویژگی مطلوب نماینده باید از دو عامل انحرافی مبرا باشد 1- ریخت و پاش و هزینه¬های میلیاردی در ایام تبلیغات؛ کسانی که می‌خواهند از طریق هزینه‌های میلیاردی سبد رای خود را پر کنند، پس از رای‌آوردن جیب مردم را خالی می کنند و چند ده برابر آن هزینه¬ها را برداشت می¬کنند. این¬ها در واقع نماینده مردم نیستند، بلکه کاسبان انتخابات هستند.2- دادن قول و وعده‌های توخالی و پوچ به مردم که این مساله باعث سلب اعتماد و کاهش سرمایه اجتماعی جامعه می¬گردد. کسانی که به راحتی و بدون بررسی کارشناسی به افراد و اقشار مختلف در زمینه¬های مختلف قول و وعده می‌دهند، یا نادانند و آگاه نیستند که چه می¬گویند یا دروغ¬گو و شیاد هستند. که هر دو وجه آن در شأن کاندیدای انتخابات مجلس نیست.
 
 ساختار فعلی مجلس، فسادزاست
 
نقد شما به مجلس دهم چیست؟ 
نقد من فراتر از مجلس دهم است. نداشتن شفافیت، هدفمندنبودن و برنامه‌محورنبودن مجلس، شرایط را برای زدوبند و تأثیر‌پذیری مجلس از دولت‌مردان و صاحبان قدرت و ثروت فراهم می‌کند. متأسفانه این اشکال ساختاری، به تمام ادوار گذشتۀ مجلس وارد است. زیرا در این شرایط، قدرت چانه‌زنی و ارتباط¬گیری نماینده نقشی مهم در امتیازگیری دارد و نتیجه آن توزیع نابرابر امکانات در شهرها و استان¬های مختلف می‌شود. به عنوان مثال چگونه امکان دارد که در یک دورۀ مجلس، دو طرح متضاد هر دو تصویب شود و یک نماینده خاصی به هر دو طرح رای مثبت داده باشد؟!!! یا در نظر بگیرید مثلاً نمایندگان مجلس به دلایل منطقی وزیری را شایسته سکانداری وزارت خانه‌ای نمی¬دانند و تصمیم بر استیضاح او می¬گیرند. اما دولت با استفاده از ابزار بودجه و امکانات یا به صورت شخصی و یا نه اصلاً در شکل موافقت با تصویب، امکاناتی برای حوزه انتخابیه آن نماینده که بر رأی وی تاثیر می¬گذارد، استیضاح را از نصاب می¬اندازد. در این حالت نماینده سرمست از گرفتن امتیازی برای مردم خود است. در حالی که وی مرتکب خیانتی بزرگ در حق کشور خود و حتی مردم حوزه انتخابیه خود شده است. زیرا لاجرم بی¬کفایتی آن وزیر بر زندگی همه مردم تأثیر می¬گذارد. 
 
 با پدیده‌ای به نام رانت‌خواری قانونی مواجهیم / چرا عده‌ای از موضوع شفافیت فرار می‌کنند؟! / شفافیت آرا و نیز شفافیت مالی نمایندگان جزء حقوق اساسی مردم است
 
نظر شما در خصوص شفافیت آراء نمایندگان چیست؟
شفافیت آرا و نیز شفافیت مالی نمایندگان جزء حقوق اساسی مردم است. چرا عده‌ای از موضوع شفافیت فرار می‌کنند؟! مردم حق دارند بدانند نماینده‌ای که با اتکا به آراء آن‌ها بر صندلی سبز مجلس تکیه زده است، به وکالت از آن‌ها چه تصمیمی می‌گیرد. نبود شفافیت باعث می¬گردد نماینده بتواند ظاهر خود را حفظ نموده و در باطن دچار انحراف گردد. از سوی دیگر باید گفت رانت¬های قانونی لغزش‌گاه بسیاری از مسئولین شده است. وقتی می¬بینیم فردی با درآمدی معمولی پس از وزیر و وکیل شدن صاحب ثروت¬های چند ده میلیاردی و خانه¬های لاکچری می‌شود؛ معلوم است که این نمی¬تواند از راه عادی تحصیل شده باشد. من این پدیده را رانت خواری قانونی می¬نامم. برای غلبه بر  این چالش بر شفافیت مالی مسئولین تأکید می¬کنم. در این خصوص بنده پیش‌قدم شده و لیست اموال و دارایی¬های خود را اعلام کرده¬ام. در صورت انتخاب شدن تصمیم دارم، هیئت نظارت بر نماینده را در شهر ملایر تشکیل دهم. این افراد علاوه بر رصد آراء اینجانب، حتی می‌توانند بر حساب¬های بانکی من نظارت داشته باشند.  
 
برنامه¬های شما برای شهر ملایر چیست ؟
ملایر شهری زیبا و دارای ظرفیت¬ها و قابلیت¬های فراوان است. خوشبختانه، ملایر در دو عرصه مبل و منبت و نیز انگور به عنوان شهر جهانی مطرح شده است. با عنایت به اینکه صنعت مبلمان بخش عمده‌ای از جمعیت تولیدکنندگان و شاغلین شهرستان ملایر را در خود جای داده و بسیاری از ظرفیت‌های لازم را برای توسعه بیشتر دارا می‌باشد. لذا، استمرار بخشیدن به تبلیغات (از نوع شناساننده) در سطح ملی در جهت "برند شدن مبل ملایر" در کشور از یک سو  و ایجاد سازِکار لازم برای جلب همکاری  تمامی تولیدکنندگان برای کنترل و تضمین کیفیت محصولات تولید شده در این صنعت که لازمه برندسازی پایدار و موفق می‌باشد، از اولویت¬های اساسی برنامه¬های بنده برای مردم پرتلاش ملایر است. در بخش کشمش و انگور نیز سیاست¬گذاری در راستای صنایع تبدیلی و تولید فرآورده¬هایی با ارزش افزوده و قابلیت صادرات و ارزآوری بالا می¬تواند راهگشا باشد.
 
به عنوان مثال برای درمان برخی از بیماران قلبی به دارویی وارداتی نیاز داریم که ماده اصلی آن از هسته انگور تهیه می‌شود. ما می¬توانیم با فراوری هسته انگور که معمولاً دورریز است با جلب همکاری مؤسسات مرتبط، تولید این دارو را در ملایر آغاز نماییم. این کار با توجه به ظرفیت پژوهشکده کشمش و انگور دانشگاه ملایر و نیز شرکت¬های دانش بنیان شدنی است. فعال سازی ظرفیت اساتید و نخبگان دانشگاه¬های مختلف ملایر در راستای حل چالش¬ها و معضلات از دیگر برنامه¬های اینجانب است. تشکیل تیم مشاورین آگاه در زمینه¬های مختلف شامل حداقل 50 تا هفتاد نفر از میان متخصصین، بازاریان، صنایع، کارآفرینان و... جهت شناسایی مشکلات و موانع ، ارائه راه کار، ارتباط گیری با مردم و پیگیری تا حصول نتیجۀ مطلوب از اقدامات اینجانب در صورت انتخاب شدن توسط مردم است. 
 
«قوی شدن» راهبرد اساسی کشور برای برون رفت از شرایط موجود است
 
و اما شعار شما در این انتخابات چیست؟
بنا بر مشورت با دوستان شعار « قوی شویم » را به عنوان شعار ستاد انتخاباتی خود برگزیده¬ایم. این قوی شدن در عرصه¬های مختلف اقتصادی، علمی، نظامی و... مد نظر قرار می¬گیرد.  قوی شدن راهبرد اساسی کشور برای برون رفت از شرایط موجود است. مردم با مشارکت قوی و آگاهانه خود می¬توانند در شکل‌گیری مجلسی مقتدر و در رأس امور نقش آفرین باشند. مجلس قوی نیز می-تواند با تصویب قوانین و ریل¬گذاری مناسب زمینۀ تحرک و قوی شدن دولت را مهیا سازد و دولت قوی بسترساز توانمندشدن مردم و تعالی کشور می¬گردد.