هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 10:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 بهمن 1398 ساعت 13:05
چهارشنبه 23 بهمن 1398 13:02 ساعت
2020-2-12 13:05:54
شناسه خبر : 334424
چنانچه در حال حاضر شما صاحب کسب و کاری هستید حتما می دانید که برند دارای ارزش و اعتبار بسیار زیادی است و وجود آن برای کسب و کار بسیار مفید می باشد و در واقع لازمه‌ی هر کسب و کاری وجود برند و نام تجاری منحصر به فرد شرکت، خدمات و کالا برای آن کسب و کار است.

ثبت برند تجاری به قدری دارای اهمیت است که برای توسعه و گسترش آن روش ها و عملکرد های متفاوتی تعریف شده است که یکی از این روش هایی که در توسعه و حرکت رو به جلو برند بسیار موثر است ارزش گذاری های برند و ارزیابی های متفاوت از عملکرد آن است.

 

 

برند چیست؟

برند پایه و اساس شرکت های محصول محور و شرکت هایی است که به انجام خدمات مختلف می پردازند زیرا با داشتن برند می توانید خدمات و محصولات خود را با محصولات مشابه در بازار رقابت متمایز کنید تا مخاطبانی که از محصولات و خدمات شما راضی بوده اند بتوانند دوباره از این خدمات استفاده کنند و از طریق بتوانند شما را به راحتی شناسایی و پیدا کنند.

ارزیابی برند به معنای کاربرد و ارزشی است که برند در ارزش مالی شرکت وارد می کند مانند ارزیابی که یک محصول، کالا و قیمتی است که برای این محصول پرداخت می شود. اهمیت ارزیابی برند تا حدی می رسد که برای این ارزش گذاری از سوی سازمان مقررات و استاندارد استاندارد ISO 10668 برای آن تعریف شده و طبق استاندارد ارزش گذاری برند و سر فصل های آن این ارزش گذاری مورد کیفیت و کمیت قرار می گیرد.

استاندارد ارزش گذاری برند

 

 

 

این استاندارد چندین الزام را در رابطه با برند، مارک ها و نام های تجاری بیان می کند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • روش های ارزش گذاری نام تجاری بر اساس درآمد
 • روش های ارزش گذاری بر مبنای درآمدی که برند برای شرکت ایجاد می کند خود شامل چند زیر مجموعه دیگر می شود:
  • تخفیف از روش حق امتیاز: در این روش از ارزیابی برند مشخص می شود که صاحبان نام تجاری باید چه مقدار هزینه کنند تا بتوانند از مزایای برند خود استفاده کنند و بتوانند آن را در اختیار افراد و اشخاص ثالثی که دارای مجوز فعالیت هستند قرار بدهند و با استفاده از تجزیه و تحلیل جریان های نقدی تخفیف (DCF) برای سرمایه گذاران آینده قیمت های جدیدی را تعیین کنند.
  • روش درآمد بیش از حد: در این روش ارزیابی نام تجاری محاسبه درآمد بالاتری از سود مورد نیاز برای جذب سرمایه گذار که با استفاده از برآورد میزان بازگشت بر اساس ارزش فعلی دارایی های مورد استفاد قرار می دهد. این درآمد اضافی مربوط به مالکیت معنوی نام تجاری است.
  • قیمت حق بیمه روش: در این روش، ارزیابی نام تجاری بر اساس سرمایه ای از حق بیمه های آینده ی سود صورت می گیرد که به نام تجاری بیش از درآمد یک کسب و کار عمومی بدون یک برند مربوط می شود.
  • سرمایه گذاری از روش سود تاریخی: در این روش ارزیابی، نام تجاری بر اساس سرمایه گذاری سود حاصل از برند است.
 • روش های ارزیابی برند مبتنی بر بازار : این روش به کارکرد هایی که برند و نام تجاری به صورت مستقیم در بازار تجارت ایجاد می کند می پردازد. که خود شامل دو بخش می شود که عبارتند از:
  • روش نسبت P / E: روش ارزیابی نام تجاری P / E (قیمت به درآمد)، این روش سودی است که از طریق تجارت و مشتقات آن بدست می آید و برای معاملات مشابه را از طریق سود چند گانه و به قیمت های پرداخت شده براساس ارزش نام تجاری گزارش تهیه می کند.
  • روش چند برابر گردش: این روش ارزیابی نام تجاری و تعداد گردش مالی نام تجاری را با چندین مشتق از معاملات مشابه تعدیل می کند.
  • روش های ارزیابی برند مبتنی بر هزینه: این روش هزینه هایی که برند برای توسعه خود برای شرکت متحمل می شود را مشخص می کند.
  • روش هزینه ایجاد: این روش ارزیابی نام تجاری و برآورد میزان سرمایه گذاری شده در ایجاد نام تجاری را ارزیابی می کند.
  • روش ارزش جایگزینی: این روش ارزیابی نام تجاری، سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساخت یک نام تجاری را با موقعیت بازار مشابه و سهم برآورد می کند.

در نتیجه باید مشخص شود که کدامیک از این روش های ارزیابی برند دارای قابلیت بیشتری هستند. به این منظور بیان می شود که به به طور کلی ارزش گذاری برند ها با استفاده از تمامی روش های ارزشمند نام تجاری مناسب و قابل استفاده هستند و حتی می تواند آن ها را با یکدیگر ترکیب کرد تا بتوان از چند مورد به صورت همزمان استفاده کرد ممکن است هر یک از این موارد دارای مزایا و معایبی می باشند. اما برای بازار های کسب و کار نتیجه نهایی است که این ارزش گذاری ها ایجاد می کنند که بطور کلی این ارزیابی و ارزش گذاری مثمر ثمر بوده و نتایج بسیار مفیدی را برای نام تجاری به ارمغان خواهد آورد.

موسسه مناسب جهت ثبت شرکت و برند

خواننده گرامی، در صورتی که درخواستی برای ثبت برند تجاری، لوگو یا ثبت شرکت دارید می توانید با موسسه ثبت شرکت میزان تماس بگیرید. در موسسه میزان که یک استارتاپ خدمات اداری می باشد شما به صورت مرحله ای از طریق سامانه امور مشتریان در جریان مراحل کار قرار خواهید گرفت.

همچنین چنانچه قصد ثبت برند دارید یا می خواهید بدانید برندی ثبت شده است یا خیر می توانید از طریق سامانه جستجوی علامت تجاری نسبت به استعلام فوری و آنلاین برند اقدام نمایید