هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 4 فروردين 1399
ساعت 23:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 12:56
دوشنبه 21 بهمن 1398 12:54 ساعت
2020-2-10 12:56:07
شناسه خبر : 334376
ماجرای جالب تر در این میان، تاکید شورای ائتلاف بر اشتراک صفر است. شورای ائتلاف به نامزدهای مورد نظر خود اعلام کرده است که در صورتی می توانند در لیست شورای ائتلاف باقی بمانند که در هیچ لیست دیگری قرار نگیرند.
ماجرای جالب تر در این میان، تاکید شورای ائتلاف بر اشتراک صفر است. شورای ائتلاف به نامزدهای مورد نظر خود اعلام کرده است که در صورتی می توانند در لیست شورای ائتلاف باقی بمانند که در هیچ لیست دیگری قرار نگیرند.
گروه سیاسی_رجانیوز: یک روز مانده به اعلام نهایی لیست ها، چهره های شاخص دست به قلم شده اند و نامه می نویسند تا بتوانند فضای سیاسی را به نفع خود مدیریت کنند. نامه هایی که از سوی حدادعادل اعترافی است به پذیرش سهم خواهی احزاب و تشکل ها در بستن لیست و از سوی آقاتهرانی دعوت مجددی است برای ائتلاف حول شاخص ها و رسیدن به وحدت حداکثری.
 
به گزارش رجانیوز دیروز حداد عادل سکوت را کنار گذاشت و در نامه ای سرگشاده با مخاطب قرار دادن مرتضی آقا تهرانی دبیرکل جبهه پایداری از عملکرد این جریان در فرایند ائتلاف انتقاد کرد و نوشت: «پیشنهاد جبهه پایداری به شورای ائتلاف باعث ایجاد تفرقه می‌شد. برای همین شورای ائتلاف به دلیل ضیق وقت، تصمیم گرفته است مذاکره دعوت از جبهه پایداری را متوقف کند و با تشخیص مناسبترین افراد از میان فهرست ۹۰ نفره خود به تعیین لیست نهایی ۳۰ نفره تهران بپردازد».
 
البته امروز مرتضی آقاتهرانی هم ترجیح داد سکوت نکند و در نامه ای به حدادعادل پاسخ انتقادات و اتهامات مطرح شده را بیان کرد: «شما و دیگر اعضای محترم احزاب ائتلاف که خود مستحضرید! این مطلب را برای مردم عزیز می‌نویسم تا بدانند که جبهه پایداری بر کدام مبنا و کدام روش اصرار داشته است، تا روزگاری کسانی واقعیت را وارونه جلوه ندهند».
 
پایداری ها سازوکاری چهارمرحله ای طراحی کرده بودند تا بر اساس آن به لیستی واحد بر مبنای شاخص ها دست پیدا کرد. مراحلی که به تایید شورای ائتلاف هم رسیده بود اما خروجی این روزهای شانا چیزی متفاوت با قول و قرار هاست. آقاتهرانی در نامه اش به این مساله هم اشاره می کند و می گوید «تعجب می‌کنم که این مراحل چهارگانه به تأیید و قبول جنابعالی و دوستان دیگر رسیده است، و ما در طول این مدت به مراحل بسیار امیدوارکننده‌ای دست یافته بودیم و در آستانه رسیدن به مرحله چهارم فهرست واحد قرار داشتیم که به ناگاه یک جانبه همه چیز به هم خورد و به هم ریخت».
 
با این وجود نامه حداد عادل یک بخش مهم داشت و آنهم اعتراف حدادعادل به سهم خواهی گروه هاست. چیزی که بارها از سوی چهره های سیاسی مطرح شده بود، اما این بار رییس شورای موسوم به ائتلاف نیروهای انقلاب از آن پرده برداشته است. آنجایی که اعلام می کند «شورای ائتلاف نمی خواهد به روش جبهه پایداری بعضی از احزاب و تشکل‌های موجود در ائتلاف را به کلی نادیده بگیرد». این درحالی است که از ابتدا بنا نبود وحدت حول محور احزاب و تشکل های موجود شکل بگیرد که حالا مدعی هستند پایداری این گروه ها را نادیده گرفته است. درنظر گرفتن احزاب و تشکل ها به معنی آن است که هرکدام از این تشکل ها حق داشته باشند تا خواسته های خود را در خروجی ائتلاف دخیل کنند. درحالی که بنابود بر اساس شاخص ها حرکت کرد. 
 
حتی شورای ائتلاف برای این که نشان دهد قرار نیست تحت تاثیر سهم خواهی احزاب و تشکل های موجود قرار گیرد ،سازوکاری طراحی کرد که در آن پس از نظر سنجی از 8000 نفر به حدود سیصد نامزد انتخابات دست پیدا کنند و در مرحله بعد با بررسی شاخص ها به 120 نفر دست پیدا کنند. البته در همین مرحله هم شورای ائتلاف برخلاف وعده ای که داده بود لیستی متشکل از 159 نفر را ارائه کرد. اتفاقی که باردیگر این شبهه را در اذهان ایجاد کرد که بار دیگر باید منتظر سهم خواهی ها بود. در همین راستا فرزاد جهان بین در آن مقطع نوشته بود:
 
« امروز لیست ۱۵۹نفره!کاندیداهای منتخب شورای ائتلاف که بناهست سی نفر از بین آنها برای لیست نهایی انتخاب شود اعلام شد. اولین سوالی که به ذهن می رسد آن است که چه شد عدد ۱۲۰که در ابتدا اعلام کرده بودند تبدیل به عددی آن هم مثلا ۱۵۹نفره شد. حداقل اگر باز ۱۵۰ می شد منطقش آن بود که به جای ۴برابر قبلی، الان، پنج برابر انتخاب شدند.
 
به نظر حقیر، احتمال قوی، تعدادی از عزیزان!در لیست ۱۲۰نفر قرار نگرفتند و از این رو برای آنکه آنها هم جا نمانند و با پوشش همگی انها و یا حداقل بخش مهمی که برخی آقایان نسبت به آنها حساسیت داشتند، از ۱۲۰شروع کردند به پر کردن و رسیدند به عدد ۱۵۹!» 
 
البته حتی معلوم نشد این 8000 نفر با چه شاخص و سازوکاری انتخاب شده اند.
 
اما ماجرای جالب تر در این میان، تاکید شورای ائتلاف بر اشتراک صفر است. شورای ائتلاف به نامزدهای مورد نظر خود اعلام کرده است که در صورتی می توانند در لیست شورای ائتلاف باقی بمانند که در هیچ لیست دیگری قرار نگیرند. مرتضی آقاتهرانی در این باره نوشته است: «تعجب ما وقتی مضاعف گردید که دوستان ائتلاف دست یاری و خلوص دوستانشان در جبهه پایداری را رد کردند و از فهرست اشتراک صفر سخن گفتند. اشتراک صفر؟! آیا معنای «اشتراک صفر» میان دو فهرست چیزی غیر از «ضد وحدت» است؟ چه کسی وحدت شکنی می‌کند؟ انصاف دهید جناب آقای دکتر! بر فرض که پذیرفتیم که منطق سهم‌خواهی‌ها و اقتضائات فلسفه ائتلاف با احزاب به شما اجازه ندهد که 24 مشترک را در لیست مشترک قرار دهید و قرار دهیم؛ 24 نشد، 22؛ 22 نشد؟ 20؛ 20 نشد؟ 18؛ منطق اشتراک صفر دیگر چیست؟! آیا اگر به فرض 10% اختلاف باشد بهتر است یا 100% تباین؟! برادر حداد عادل عزیز! آیا مجبور کردن کاندیداهای مشترک به انتخاب یکی از دو فهرست، کاری بر مبنای وحدت‌گرایی و انصاف و تقواست؟! آیا از فهرست‌های دیگران اطلاع دارید؟ بگذریم».
 
اگر نکته قابل تامل حداد عادل، اعتراف او بر پذیرفتن سهم خواهی احزاب و گروه های سیاسی بود، نکته قابل تامل نامه مرتضی آقاتهرانی است آنجایی است که می گوید: «ما همچنان دنبال وحدت حداکثری بر مبنای شاخص‌های اصولی‌مان هستیم و معتقدیم فهرست 24 نفره مشترک با عنایت خدا می‌توانست و می‌تواند مبنای مبارکی برای وحدت حداکثری باشد، و پذیرش هر میزان توافق علاوه بر فهرست 24 نفره مشترک می‌تواند ما را یک گام به وحدت کامل نزدیک‌تر نماید. پیشنهاد می‌نمایم برای تعیین 6 نفر باقیمانده تا تهیه لیست نهایی 30 نفره هیاتی مشترک تعیین نموده تا با همفکری و تعامل براساس شاخص‌های مورد توافق به لیست 30 نفره واحد (حتی اگر در شش نفر باقیمانده یک نفر از اعضای جبهه پایداری نیز نباشد) دست یابیم».