هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 12:43
دوشنبه 21 بهمن 1398 12:14 ساعت
2020-2-10 12:43:29
شناسه خبر : 334375
نماینده سازمان ملل در امور خلع سلاح لیبی از ادامه سرازیر شدن سلاح و تجهیزات نظامی به این کشور ابراز نگرانی کرد.

نماینده سازمان ملل در امور خلع سلاح لیبی از ادامه سرازیر شدن سلاح و تجهیزات نظامی به این کشور ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از تسنیم، در نشست برلین 12 کشور تاثیرگذار در تحولات لیبی از جمله اعضای دائمی شورای امنیت به همراه اتحادیه های اروپا، آفریقا و عرب متعهد شدند، غرش سلاح‌ها را در لیبی خاموش کنند.  کشورهای همجوار لیبی نیز برای پایان دادن به بحران این کشور نشست برگزار کردند . اکنون پایان دادن به بحران لیبی یکی از محورهای نشست سران آفریقا در اتیوپی است.

نماینده سازمان ملل در امور خلع سلاح لیبی گفت: این سازمان از تداوم ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به لیبی به ویژه از طریق دریا نگران است.

وی افزود: قاچاق سلاح و مهمات باعث افزایش اقدامات خشونت آمیز در سراسر منطقه ساحل ( منطقه ای میان صحرای بزرگ آفریقا و ساوانای سودان) و آفریقای مرکزی  و سایر مناطق این قاره می‌شود.

 مقامات سازمان ملل معتقدند انتقال سلاح و مهمات به لیبی باعث افزایش درگیری‌های داخلی این کشور می‌شود و دستیابی به صلح  را در لیبی ناکام می‌گذارد.

با وجود اینکه شورای امنیت قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح و تجهیزات جنگی به لیبی تصویب کرد و کمیته‌ای را برای نظارت براجرای آن  تعیین کرد، اما این  قطعنامه  از طرف حامیان طرف‌های متخاصم درجنگ داخلی لیبی نادیده گرفته می‌شود.

عربستان، امارات، مصر ، روسیه به همراه برخی کشورهای غربی از نیروهای وابسته به ژنرال خلیفه حفتر حمایت می‌کنند.  دولت وفاق ملی ( مورد تایید سازمان ملل ) هم از سوی ترکیه ، قطر و برخی کشورهای دیگر حمایت می‌شود.