هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 10 خرداد 1399
ساعت 10:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 10:26
دوشنبه 21 بهمن 1398 10:21 ساعت
2020-2-10 10:26:14
شناسه خبر : 334333
اکنون در آستانه برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، این سوال مطرح شده آیا امکان دارد دوباره رئیس جمهور اسبق در پیامی مردم را تشویق به رای دادن به اصلاح‌طلبان کند؟

اکنون در آستانه برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، این سوال مطرح شده آیا امکان دارد دوباره رئیس جمهور اسبق در پیامی مردم را تشویق به رای دادن به اصلاح‌طلبان کند؟

 چهار سال پیش در آستانه انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، ویدئویی از سیدمحمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات منتشر شد که به اعتقاد فعالین اصلاح طلب، نقش تعیین کننده‌ای برای پیروزی مهم اصلاح‌طلبان هم در انتخابات مجلس داشت. رئیس دولت اصلاحات در آن پیام تصویری مشهور با عبارت «تَکرار می‌کنم، هر دو لیست» مردم را به رای دادن به دو لیست مورد حمایت اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری تشویق کرد و کلیدواژه «تَکرار» در ادبیات سیاسی به تشویق به رای دادن به اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان اطلاق شد. اکنون در آستانه برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، این سوال مطرح شده آیا امکان دارد دوباره رئیس جمهور اسبق در پیامی مردم را تشویق به رای دادن به اصلاح‌طلبان کند؟ عملکرد دولت حسن روحانی نیز که در انتخابات ریاست جمهوری مورد حمایت خاتمی بوده این روزها محل نقد جدی مردم قرار دارد. البته اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی و شورای شهر هم از این انتقادات مصون نیستند.

به گزارش جهان نيوز، روزنامه اصلاح طلب، همدلی نظر کارشناسان سیاسی را در این باره پرسیده که آیا به نظر آنان مردم توقع دارند خاتمی مجددا با پیامی آنان را به رای‌دادن به اصلاح‌طلبان، ولو بدون لیست تشویق کند؟ جالب آنکه رئیس جمهوراسبق طی ماه‌های گذشته در چند سخنرانی‌اش صریح و آشکار عنوان کرد که دیگر حتی خواسته او هم اعتباری پیش مردم ندارد و باید در فرصت باقی مانده تا انتخابات نسبت به انجام اقدامات جدی عمل کرد و چاره‌ای دیگر اندیشید.

 در این میان، عبدالله ناصری مشاور ارشد خاتمی معتقد است: شرایط جامعه امروز به گونه‌ای است که من فکر می‌کنم آقای خاتمی پیامی نخواهد داد. علت آن هم این است که او می‌داند که اثرگذاری لازم را ندارد. هر چند آقای خاتمی به فکر منافع ملی و مشارکت بالا در انتخابات هستند. من تاکید می‌کنم که آقای خاتمی حوادث و مسائل و اوضاع کشور را خیلی هوشمندانه رصد می‌کند.

ناصری ادامه می‌دهد: همچنان که در سال ۹۰ مطالبه‌ای نداشت، اما تکلیف خودش می‌دانست که حمایت کند، حالا هم اگر ضرورتی بداند پیام می‌دهد. اگر آقای خاتمی ویدئویی در این باره منتشر نکنند نشان از این دارد که جمع‌بندی روشنی از شرایط کشور هنوز ندارد.

از دیگر سو غلامعلی رجایی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا مردم از آقای خاتمی انتظار دارند که پیام انتخاباتی بدهد، می‌گوید: به نظرم آقای خاتمی این دوره پیام ویدئویی دوره قبل را نمی‌دهد ولی مردم را دعوت به حضور در انتخابات می‌کنند. مردم هم یا برخی توقع ندارند که آقای خاتمی مانند دوره قبل پیام بدهد یا اگر آن پیام تکرار شود آن را نمی‌پذیرند. چون دولتی سر کار آمد که ناکارآمد بود.

آقای خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات پذیرفته شده است و یک منتقد نجیب است و مخالفان ایشان هم به نجیب بودن ایشان شهادت می‌دهند. اما جریان اصلاحات در دوره قبل با جریان اعتدال گره خورد و به تدریج از دولت هم کنار گذاشته شد و به رغم همه این نامهربانی‌ها، اصلاحات حمایت خود را از دولت ادامه داده است و کسی انکار نمی‌کند که در روی کار آمدن دولت و ترکیب مجلس اصلاحات نقش عمده داشته است. به همین خاطر برخی از انتقادات‌ متوجه اصلاحات هم می‌شود که دولت را روی کار آورده است.

منبع:جهان نیوز