98/11/21 - 09:46 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 334315
مردم مغرب و تونس امروز به نشانه همبستگی با ملت فلسطین و مخالفت با طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» تظاهرات کردند.

مردم مغرب و تونس امروز به نشانه همبستگی با ملت فلسطین و مخالفت با طرح آمریکایی موسوم به «معامله قرن» تظاهرات کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، ده‌ها نفر از مردم مغرب دیروز (یکشنبه) در حمایت از ملت فلسطین و مخالفت با طرح «معامله قرن» به خیابان‌ها آمدند.

ده‌ها انجمن سیاسی، حقوقی و سندیکاهای شغلی در مغرب طی فراخوانی از مردم این کشور برای شرکت در تظاهرات اعتراض‌آمیز به معامله قرن دعوت کرده بودند.

در این این فراخوان تأکید شده بوده که تظاهرات مردمی در حمایت از گزینه مقاومت، مقابله با تمامی اشکال عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و مخالفت با معامله قرن برگزار می‌شود.

در همین ارتباط «سعدالدین العثمانی» نخست‌وزیر مغرب در مصاحبه با وبگاه «عربی۲۱»گفت که به عنوان دبیرکل حزب عدالت و توسعه اعلام می‌کند که این حزب در تمامی فعالیت‌های مردمی در حمایت از فلسطینیان و مخالفت با معامله قرن شرکت می‌کند.

از سوی دیگر مردم تونس بنا به دعوت دفتر اجرایی اتحدیه محلی مشاغل در صفاقس، امروز در حمایت از ملت فلسطین به خیابان‌ها آمدند.

در این بیانیه صادره در جریان این تظاهرات عنوان شده است که تمام سرزمین فلسطین از آن فلسطینیان است و هیچ‌گونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کار نیست و هرگز در خصوص حق فلسطینی و عربی کوتاهی جایز نیست.

معترضان همچنین پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود «ناکام گذاشتن معامله ننگین وظیفه ملی است»، «قدس پایتخت فلسطین است»، «چشم‌پوشی از حق بازگشت هرگز».

تظاهرات‌کنندگان خشمگین همچنین پرچم‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را آتش زده و لگدمال کردند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در یک کنفرانس خبری مشترک با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از معامله قرن رونمایی کرد.

در این طرح نه تنها حق بازگشت آوارگان لغو شده بلکه شهر «ابودیس» به عنوان پایتخت دولت آینده فلسطین معرفی شده  و قدس شرقی و غربی پایتخت دولت اسرائیل در نظر گرفته شده است.