هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 23 مرداد 1399
ساعت 03:39
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 بهمن 1398 ساعت 11:21
شنبه 19 بهمن 1398 11:10 ساعت
2020-2-8 11:21:32
شناسه خبر : 334215
کتاب «آمریکای کوچک» قادر است تا در زمانی کوتاه اطلاعات زیادی را از روابط ایران و اسرائیل ارائه کند و مخاطب پس از مطالعۀ آن از عمق روابط راهبردی و استراتژیک این دو رژیم آگاه خواهد شد و نفوذ عوامل خارجی در عرصه‌های گوناگون کشورمان را بیش از گذشته درک خواهد کرد.
کتاب «آمریکای کوچک» قادر است تا در زمانی کوتاه اطلاعات زیادی را از روابط ایران و اسرائیل ارائه کند و مخاطب پس از مطالعۀ آن از عمق روابط راهبردی و استراتژیک این دو رژیم آگاه خواهد شد و نفوذ عوامل خارجی در عرصه‌های گوناگون کشورمان را بیش از گذشته درک خواهد کرد.

رجانیوز - فرهنگی: ارتباط ایران در دورۀ پهلوی‌ها با رژیم صهیونیستی یکی از رازآلوده‌ترین موضوعاتی است که قابل بحث است. موضوعات مختلفی در عرصه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و... وجود دارد که شواهد نشان می‌دهد که در تمامی این موضوعات ارتباط عمیقی بین این دو رژیم جنایتکار وجود داشته است.

کتاب «آمریکای کوچک» اثری است که با درک اهمیت روابط رژیم پهلوی و اسرائیل و اثرات آن در منطقه، سعی کرده است تا بدون پرداخت‌های اضافه شرح موجزی برای مخاطبان ارائه کند. این کتاب توسط انتشارات مؤسسۀ مطالعات تاریخ معاصر ایران در 108 صفحه به‌قلم رضا زارع فاروقی منتشر شده است.

 

فصل اول این کتاب به‌طور فشرده به چگونگی پیدایش و اشغال سرزمین فلسطین می‌پردازد و از مهم‌ترین حوادث تاریخ سرزمین فلسطین از 5000 سال قبل از میلاد تا سال 1948 میلادی که رژیم اشغالگر قدس متولد شده است، نام می‌برد.

در این بخش به سه عنصر مهم برای شکل‌گیری اسرائیل نیز اشاره می‌کند و گزینه‌های پیش‌روی رژیم پهلوی را شرح کوتاهی می‌دهد.

 

در فصل دوم روابط سیاسی رژیم ایران و رژیم صهیونستی مورد بررسی قرار گرفته است. در این فصل از با استناد به اسناد به دست آمده مواضع و اقدامات سیاسی ایران در زمان تأسیس اسرائیل و اثر کودتای 28 مرداد در روابط سیاسی ایران و اسرائیل سخن گفته شده است.

 

در فصل سوم این کتاب روابط اقتصادی ایران و اسرائیل مطرح شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها اقدامات مهم و راهبردی ایران در تأمین نفت اسرائیل در زمان تحریم این رژیم از سوی کشورهای مسلمان است. در این بخش از کتاب اقلام و میزان واردات و صادرات ایران و اسرائیل مورد بررسی قرار گرفته است و از جایگاه مهم ایران مخصوصاً در بخش کشاورزی در تقویت اقتصاد اسرائیل پرده‌برداری می‌کند.

 

فصل چهارم کتاب آمریکای کوچک به روابط امنیتی – اطلاعاتی ایران و اسرائیل پرداخته است و در آن از روابط سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) با موساد بررسی شده است. در این بخش به چرایی ایجاد ارتباط بین ساواک و سرویس اطلاعاتی اسرائیل پرداخته شده است و جنبه‌های مختلف همکاری بین این دو سازمان امنیتی و اطلاعاتی را بیان شده است. علاوه بر این ارتباط آموزشی این دو سرویس امنیتی مورد توجه نویسنده بوده و مراحل مختلف این آموزش‌ها شرح داده شده است.

 

موضوع فصل پنجم این کتاب روابط نظامی ایران و اسرائیل است. در این فصل از انگیزه‌های اسرائیل برای فروش تسلیحات جنگی به ایران پرده‌برداری شده است و قراردادهای نظامی این دو رژیم را بررسی کرده است.

 

فصل ششم یکی از مهم‌ترین مباحث این کتاب است و در آن موضوع روابط فرهنگی ایران و اسرائیل مدنظر نویسنده است. در این بخش از کتاب، به روش‌های اسرائیل برای ایجاد انس و پیوند بیشتر با ایران اشاره می‌کند و چگونگی بزرگ‌نمایی تاریخ باستان ایران در آن دوره را توضیح می‌دهد. در این فصل به برخی فعالیت‌های فرهنگی اسرائیل در ایران همچون: کانون کورش کبیر، خانۀ کورش، موضوع اسرائیل و یهود در جشن 2500 سالۀ و... اشاره شده است.

در فصل پایانی این کتاب که با عنوان آمریکای کوچک و شیطان کوچک مطرح شده است، به دلایل نگاه شاه به اسرائیل به‌عنوان آمریکای کوچک و نگاه انقلاب اسلامی به اسرائیل به‌عنوان شیطان کوچک مورد توجه بوده است.

 

این کتاب که خلاصۀ کتاب 450 صفحه‌ای «ارتباط ناشناخته» است دو فصل جدید دارد که آن را از کتاب ارتباط ناشناخته متمایز می‌کند. یکی فصل اول تحت عنوان «چگونگی پیدایش صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین» است و دیگری فصل پایانی این اثر است که با عنوان «آمریکای کوچک و شیطان کوچک» اشاره می‌کند.

 

در بخشی از این کتاب آمده است:

روابط سی سالۀ ایران و اسرائیل به اندازه‌ای ناشناخته است که می‌توان آن را از اسرارآمیزترین و ناشناخته شده‌ترین روابطی دانست که با هیچ‌یک از کشورهای دیگر خاورمیانه قابل مقایسه نیست. یعقوب نیمرودی به‌عنوان یکی از فعال‌ترین نمایندگان اسرائیل در تهران که به مدت سیزده سال در ایران بوده است و این دوران را شادترین دوران زندگی‌اش می‌داند، در این‌باره اظهار می‌کند: « اگر روزی به تو اجازه دهند از کارهایی که ما در تهران انجام داده‌ایم، آگاه شوی، از آنچه می‌شنوی وحشت خواهی کرد و حتی نمی‌توانی آن را تصور کنی»

 

مخاطبان برای تهیۀ این کتاب ارزشمند به اینجا مراجعه کنند.