هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 16 خرداد 1399
ساعت 14:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 19 بهمن 1398 ساعت 11:02
شنبه 19 بهمن 1398 10:45 ساعت
2020-2-8 11:02:51
شناسه خبر : 334204
صدها نفر از ساکنان کاظمین در حمایت از بیانیه روز جمعه مرجعیت عالی شیعیان در عراق درباره تعرض به تظاهرات‌کنندگان و روند تشکیل دولت جدید راهپیمایی کردند.

صدها نفر از ساکنان کاظمین در حمایت از بیانیه روز جمعه مرجعیت عالی شیعیان در عراق درباره تعرض به تظاهرات‌کنندگان و روند تشکیل دولت جدید راهپیمایی کردند.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، صدها نفر از ساکنان «کاظمین»، دیروز (جمعه - 7 فوریه)، در تایید خطبه مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق و حمایت از مطالبات تظاهرات‌کنندگان در بغداد و سایر استانهای عراق راهپیمایی کردند.

به نوشته پایگاه خبری «بغداد الیوم»، شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی مقابل حرم امام موسی کاظم -علیه السلام-، در حمایت از خطبه‌های نماز جمعه مرجعیت تجمع کردند و با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها عباراتی در اعلام همبستگی با تظاهرات‌کنندگان در بغداد و سایر استانها و محکومیت فساد درج شده بود، خواستار تحقق مطالبات معترضان شدند.
 


 

 

شیخ «احمد الصافی» نماینده آیت‌الله «سید علی السیستانی» مرجعیت عالی‌قدر شیعیان در عراق، در خطبه‌ دوم نماز جمعه در شهر کربلا، بیانیه صادره از دفتر ایشان درباره دو موضوع رخدادهای اخیر به خصوص در شهر نجف و تشکیل دولت جدید را قرائت کرد.

در بخش ابتدایی این بیانیه آمده است: «علی رغم خواسته‌های مکرر مرجعیت دینی در خصوص دوری از خشونت و لزوم اعتراضات مسالمت‌آمیز و لزوم پاکسازی جنبش مردمی از اقداماتی به منافع مردم صدمه می‌زند؛ اما این موضوع مانع وقوع حوادث تأسف‌‌برانگیز و دردناک روزهای گذشته به خصوص در شهر نجف اشرف در شامگاه چهارشنبه که با خون‌ریزی به ناحق همراه بود، نشد».

در ادامه این بیانیه تأکید شده است که نیروهای امنیتی رسمی مسئول ممانعت از وقوع آشوب و حفظ نظم عمومی هستند و این نیروها باید در راستای حفظ امنیت و ثبات مسئولیت‌پذیر باشند.

آیت‌الله سیستانی همچنین از نیروهای امنیتی خواست تا از میدان‌های اعتراضات و معترضان حمایت کرده و متجاوزان و نقاب‌پوشان را دستگیر کنند.

در بخش دوم این بیانیه به موضوع تشکیل دولت اشاره شده و آمده است: «مرجعیت دینی در خطبه پیشین، نظر خود را در خصوص عبور از بحران سیاسی حال حاضر بیان کرد و توضیح داد که دولت جدید باید اعتماد مردم را جلب کرده و بتواند ضمن آرام کردن اوضاع و باز گرداندن صلابت حکومت، انتخابات زودهنگام را در جوی مطمئن و به دور از تاثیرات جانبی پول و سلاح غیرقانونی و یا مداخلات خارجی  برگزار کند.»

مرجعیت عراق در پایان تأکید کرد: « مرجعیت دینی بار دیگر تأکید می‌کند که هیچ دخالتی در این روند نمی‌کند یا به اظهار نظر در این باره نمی‌پردازد.»