هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 22 اسفند 1398
ساعت 23:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 بهمن 1398 ساعت 10:16
پنجشنبه 17 بهمن 1398 09:36 ساعت
2020-2-6 10:16:36
شناسه خبر : 334123
ارتش سوریه جاده بین‌المللی «حلب- سراقب» در حومه شرقی ادلب را قطع کرد و با سیطره بر روستای «قیراط» در جنوب این شهر، محاصره تروریست‌ها را تنگ‌تر کرد.

ارتش سوریه جاده بین‌المللی «حلب- سراقب» در حومه شرقی ادلب را قطع کرد و با سیطره بر روستای «قیراط» در جنوب این شهر، محاصره تروریست‌ها را تنگ‌تر کرد.

به گزارش رجانیوز به نقل از المیادین، ارتش سوریه، عصر دیروز جاده بین‌‌المللی حلب- سراقب در حومه شرقی ادلب را قطع و محاصره تروریست‌ها را بعد از سیطره روستای قیراط در شمال این شهر تنگ‌تر کرد.

ارتش سوریه ساعاتی پیش از این پیشروی، شهر سراقب را از 3 محور شرقی، جنوبی و غربی محاصره کرده بود.

مرکز موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»- وابسته به معارضان- اعلام کرد که نیروهای دولتی وارد سراقب شده و گروه‌های مسلح نیز از این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند.

شهر سراقب محل تلاقی جاده‌های ام4 و ام5 است که شهرهای دمشق و لاذقیه را به شهر حلب متصل می‌سازد.

طبق این گزارش، ارتش سوریه روز گذشته روستاهای «الزمار» و «جزرایا» در حومه جنوبی ادلب را آزاد کرد و کنترل «نل الشیخ منصور»، «سلامین» و «الرصافه» در جنوب شرقی سراقب در حومه شرقی ادلب را در دست گرفت.

ارتش سوریه همچنین منطقه «الدویر» در شمال شهر سراقب را تحت کنترل درآورد. ارتش سوریه همچنین خطوط امدادرسانی تروریست‌ها از حومه جنوبی حلب را قطع کرد.

به گزارش اسپوتنیک، ارتش سوریه از زمان شروع عملیات در ادلب در 24 ژانویه گذشته تاکنون بر 90 منطقه مسلط شده است.

از سوی دیگر، یک منبع نظامی روز گذشته به تلویزیون المیادین خبر داد که ایست بازرسی متعلق به ارتش سوریه در شهرک «تل شامیران» واقع در حومه جنوب غربی «تل تمر» یک کاروان آمریکایی، که تلاش می‌کرد به سمت مناطق تحت استقرار ارتش سوریه در جنوب جاده بین‌اللمی «حلب- الحسکه»( بزرگراه ام 4» حرکت کند را متوقف کرد.

این منبع تصریح کرد، عناصر و افسران آمریکایی تلاش می‌کردند از پاسگاه ارتش در حومه تل تمر عبور کنند ولی افراد این پاسگاه مانع از عبور آنها به منطقه‌ای شدند که یگان‌های ارتش در آن مستقر هستند.

پیش از این، نقاط و ایست‌های بازرسی ارتش سوریه در حومه تل تمر و در امتداد جاده بین‌المللی، مانع از عبور گشت‌های آمریکایی از مناطقی شدند که یگان‌های ارتش به موجب توافق «سوچی» میان آنکارا و مسکو، در آنجا مستقر شده‌اند.

    بیشتر بخوانید

        پدافند هوایی سوریه تجاوز جدید رژیم صهیونیستی به ریف دمشق را دفع کرد

        آخرین فرصت ارتش سوریه به شورشیان در حومه جنوبی ادلب

در سایه تلاش‌های نیروهای آمریکایی برای تثبیت نفوذشان در تل تمر، این شهرک شاهد تنش میان آمریکا و روسیه است به رغم این‌که ارتش سوریه در آنجا مستقر و مراکز نظارت روسیه در آن ایجاد شده است.

در همین حال، «جیمز جفری» فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه نگرانی عمیق واشنگتن را از تداوم پیشروی‌های ارتش سوریه در ادلب، که با پشتیبانی روسیه انجام می‌شود، ابراز و خاطرنشان کرد که روسیه تلاش می‌کند حضور آمریکا در این منطقه را به چالش بکشد.

جفری به خبرنگاران گفت: «می‌بینیم نه تنها روس‌ها بلکه ایرانی‌ها و حزب‌الله نیز فعالانه در حمایت از حمله سوریه مشارکت می‌‌کنند.»

وی تأکید کرد: «یکی از نگرانی‌های واشنگتن این است که آیا این حمله بر سیطره بر جاده‌های استراتژیک ام 4 و ام 5 محدود خواهد شد یا اینکه فراتر از آن را نیز شامل خواهد شد تا کنترل شهر ادلب را در دست بگیرند... . ما نمی‌دانیم این حمله فقط با هدف رسیدن به جاده‌ ام 4 و ام 5 انجام می‌شود و یا اینکه فراتر از آن نیز ادامه خواهد یافت.»

در همین راستا، شورای امنیت سازمان ملل متحد قصد دارد در جلسه‌ای که امروز- پنجشنبه- برگزار خواهد شد به بحث درباره اوضاع استان ادلب سوریه بپردازد.

ادلب، آخرین منطقه بزرگ در سوریه محسوب می‌شود که همچنان تحت کنترل تروریست‌ها، بخصوص گروه‌های مرتبط با شبکه القاعده است. این تروریست‌ها عموما از سوی ترکیه حمایت می‌شوند.

آمریکا، فرانسه و انگلیس خواستار برگزاری این نشست شده‌اند.