هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 اسفند 1398
ساعت 14:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 بهمن 1398 ساعت 13:51
سه شنبه 15 بهمن 1398 13:33 ساعت
2020-2-4 13:51:50
شناسه خبر : 334073
انتشار شایعه آلوده شدن شترهای منطقه بندر جاسک به ویروس کرونا در حالی منجر به وحشت اقشار مردم شده است که بسیاری از متخصصین این حوزه از تفاوت ویروس مشاهده شده در شترهای این منطقه با ویروس کرونا کشنده 2019 خبر می‌دهند.

انتشار شایعه آلوده شدن شترهای منطقه بندر جاسک به ویروس کرونا در حالی منجر به وحشت اقشار مردم شده است که بسیاری از متخصصین این حوزه از تفاوت ویروس مشاهده شده در شترهای این منطقه با ویروس کرونا کشنده 2019 خبر می‌دهند.

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، سه هفته‌ای است که سونامی ویروس کرونا دولت چین را درگیر خود کرده است. مقامات بهداشتی کشور چین در آخرین اظهار نظر خود، شمار قربانیان ویروس کرونا را 360 نفر و افراد مبتلا در سراسر چین را 16 هزار و 665 نفر اعلام کرده‌اند. بر مبنای صحبت‌های صورت گرفته از سوی مسئولین وزارت بهداشت کشور تا کنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در ایران دیده نشده است اما به نظر می‌رسد شایعات کرونا بسیار سریع‌‌تر از این ویروس عمل کرده و خود را به ایران رسانده‌اند.

اخیرا شایعه‌ای مبنی بر مشاهده ویروس کرونا در شترهای بندر جاسک و همچنین احتمال انتقال این ویروس  از شتر به انسان در فضای مجازی دست به دست می‌شود. بررسی منابع اولیه خبر آلوده شدن شتر به ویروس کرونا مشخص می‌کند، این شایعه پس از رسانه‌ای شدن نامه هشدار آمیز سرپرست شبکه بهداشت و درمان جاسک به بیمارستان خاتم‌الانبیا این شهر مطرح شده است.

*بدسلیقگی در نحوه انتشار خبر آلوده شدن شترها به کرونا

در همین راستا علی‌صفر ماکنعلی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، ضمن اشاره به این که شترهای جاسکی به نوعی از ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که هیچ ارتباطی با گونه‌ جدید ویروس کرونا با نام "کرونا ویروس 2019"  ندارد، عنوان کرد:« اطلاع رسانی که توسط سرپرست شبکه بهداشت و درمان جاسک انجام شده در شرایط فعلی نهایت بدسلیقه‌گی محسوب می‌شود و این شیوۀ اطلاع رسانی می‌تواند موجب ایجاد وحشت بی‌مورد در میان مردم شود.»

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، در ارتباط با وجود اطلاعات علمی در زمینه انتقال ویروس کرونا 2019 به حیوانات اهلی نظیر شتر، اظهار کرد: بر اساس جدیدترین دستاوردهای علمی، هیچ ارتباطی بین ویروس کرونا 2019 و حیوان های اهلی مثل شتر که برای تولید غذا استفاده می‌شود وجود ندارد؛ به عبارت دیگر تا امروز ردپای از این ویروس در دام‌های اهلی مورد استفاده در تولید غذا انسان دیده نشده است.»

*تفاوت ویروس مشاهده شده در شترهای بندر جاسک با ویروس کرونا 2019

بر مبنای اظهارات صورت گرفته از سوی متخصصین دامپزشکی و علم ویروس شناسی، ویروس مشاهده شده در شترهای بندر جاسک هیچ ارتباطی با ویروس کرونا 2019 موجود در کشور چین ندارد. در همین خصوص، فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، در بیان تفاوت‌های موجود بین ویروس موجود در شترهای بندر جاسک و ویروس کرونا 2019، گفت:« ویروسی که درچین این روزها درحال انتقال بین انسان‌ها بوده، ناشی از ویروس کرونای نوول ۲۰۱۹ یا کروناویروس جدید بوده که با کروناویروسی که پیش‌تر در شترها دیده شده، متفاوت است. »

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، با اشاره به اینکه  ویروس مشاهده شده در شترهای بند جاسک چندین سال است که در خاورمیانه وجود دارد و ویروس جدیدی نیست، افزود: « کروناویروس‌ها یک خانواده از ویروس‌‎ها هستند که انواع و اقسام مختلفی دارند، برخی از آن‌ها در دام یا انسان یا به‌صورت مشترک بین دام و انسان قابلیت بیماری‌زایی دارند. درحقیقت از سال‌ها قبل برخی از انواع این خانواده ویروس در انسان‌ها و حیوانات بیماری مرس و یا سارس ایجاد می‌کردند.»

دکتر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز دراین راستا با اشاره به دریافت نامه‌ای مربوط به وجود ویروس در شترهای شهرستان جاسک، بیان کرد: «ویروس موجود در شترهای این منطقه از سال‌ها پیش بوده و هیچ ربطی به کروناویروس موجود درچین ندارد.»

*شترهای آلوده به ویروس درمان شده اند

یکی از دلایل اصلی تفاوت بین ویروس عامل بیماری نرس در شترهای بندر جاسک با ویروس کرونا کشنده 2019، درمان پذیر بودن عامل بیماری نرس تلقی می‌شود. درهمین راستا محمد جانباز، مدیرکل دامپزشکی هرمزگان، ضمن اشاره به این نکته که با کنترل، پایش و آزمایش ۳۰ نفر شتر که برای کشتار در جاسک در حال حمل بود، متوجه ابتلای آن‌ها به ویروس از نوع مرس شدیم که با کروناویروس در چین متفاوت است، گفت: «شتر‌های آزمایش شده به سرعت قرنطینه شدند و پس از ۲۱ روز آزمایش مجدد از آن‌ها انجام شد که این بار جواب آزمایش منفی بود.»

به استناد اظهارات مطرح شده به نظر می‌رسد، آلوده شدن حیوانات اهلی منطقه جاسک نظیر شتر، به ویروس کرونا کشنده که صدها نفر را در کشور چین از پای درآورده است، بیش از آنکه خبری موثق باشد، یک کژتابی رسانه‌ای است که به دلیل نحوه انتشار نامناسب این خبر در رسانه به وجود آمده است.