هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 فروردين 1399
ساعت 15:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 بهمن 1398 ساعت 11:54
سه شنبه 15 بهمن 1398 11:41 ساعت
2020-2-4 11:54:54
شناسه خبر : 334050
عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از فشار‌های واشنگتن بر بغداد برای عدم پایبندی به تصمیم پارلمان درباره اخراج نظامیان آمریکایی و باقی ماندن در پایگاه استراتژیک «عین الاسد» خبر داد.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از فشار‌های واشنگتن بر بغداد برای عدم پایبندی به تصمیم پارلمان درباره اخراج نظامیان آمریکایی و باقی ماندن در پایگاه استراتژیک «عین الاسد» خبر داد.

به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق، از اعمال فشار شدید آمریکا بر دولت عراق و فرماندهان امنیتی این کشور برای مانع‌تراشی در روند تخلیه پایگاه «عین الاسد» در استان الانبار خبر داد.

«کریم المحمداوی» عضو این کمیسیون پارلمانی در گفتگو با پایگاه خبری «المعلومه»، گفت: آمریکا فشار‌های زیادی بر دولت عراق وارد می‌کند تا مانع اجرای تصمیم پارلمان در خصوص اخراج نیرو‌های خارجی از کشور شود. واشنگتن نمی‌خواهد پایگاه «عین الاسد» را که از پایگاه‌های راهبردی به شمار می‌رود و از آن برای تهدید کشور‌های همسایه عراق که مخالف سیاست دولت آمریکا هستند، استفاده می‌کند، ترک کند.

وی افزود: آمریکا نمی‌خواهد پایگاه عین الاسد را که مجهز به سامانه موشکی پاتریوت است و از آن برای تهدید استفاده می‌کند، از دست دهد. واشنگتن تحرکات زیادی را برای باقی‌ماندن در عراق و حفظ عین‌الاسد آغاز کرده است. اما پارلمان، دولت را به اجرای تصمیم اخراج نظامیان خارجی و عدم توجه به فشار‌های آمریکای که حاکمیت عراق را با هدف قرار دادن مقر‌های «الحشد الشعبی» و ترور «ابومهدی المهندس» نقض کرده، ملزم کرده است.

ائتلاف سائرون عراق، نیز یکشنبه (۲ فوریه) یک روز پس از انتخاب «محمد توفیق علاوی» به عنوان نخست‌وزیر دوره انتقالی، تاکید کرد که وی نیز ملزم به اجرای تصمیم پارلمان در خصوص اخراج نظامیان خارجی از کشور است.

پایگاه «عین الأسد» بزرگ‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در عراق است که در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری غرب بغداد در نزدیکی رود فرات در شهرک البغدادی در غرب استان الأنبار واقع شده است. مساحت این پایگاه ۱۰ کیلومتر یعنی چیزی برابر با مساحت منطقه سبز بغداد، است.
این پایگاه دارای اهمیت استراتژیک زیادی است و یکی از بزرگ‌ترین پایگاه‌های هوایی غرب عراق و دومین پایگاه در این کشور است. بیش از دو هزار نظامی ارتش آمریکا در پایگاه عین الاسد مستقر هستند و علاوه بر آن بالگرد‌های جنگی، یگان‌های شناسایی و تیم‌های ویژه در آن قرار دارند و مجهز به سیستم‌های رصد هوایی تا شعاع بیش از ۴۰۰ کیلومتر مجهز است و آمریکا به بهانه مأموریت جستجوی ابوبکر البغدادی سرکرده پیشین داعش، عملیات‌های شناسایی زیادی را از این پایگاه کلید زده است.