هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 اسفند 1398
ساعت 21:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 14 بهمن 1398 ساعت 13:16
دوشنبه 14 بهمن 1398 13:05 ساعت
2020-2-3 13:16:01
شناسه خبر : 333969
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد: سازمان انرژی اتمی، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است تا همزمان با اکتشاف اورانیوم، معادن دیگر مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی را نیز کشف کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران عنوان کرد: سازمان انرژی اتمی، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است تا همزمان با اکتشاف اورانیوم، معادن دیگر مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی را نیز کشف کند.

به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در برنامه رادیویی «تا قله راهی نیست» با موضوع دستاورد‌های انقلاب در حوزه دانش هسته‌ای در آغاز با بیان اینکه دانش و تجهیزات ایران در زمینه هسته‌ای در سال‌های نخست انقلاب بسیار اندک بود، گفت: ما شیوه غنی‌سازی اورانیوم را نمی‌دانستیم و اطلاعات و دانشی در خصوص آب سنگین نداشتیم.

وی توسعه و موفقیت در حوزه دانش هسته‌ای را مدیون مقام معظم رهبری دانست و اظهار کرد: ایشان امکانات خاصی را برای سازمان انرژی اتمی فراهم کردند یعنی اجازه دادند سازمان بتواند با دریافت تسهیلات کار خود را پیش ببرد. در صورت نبود امکانات؛ پیشبرد اهداف با سرعت فعلی ممکن نبود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: در زمینه فناوری هسته‌ای بسیار جلو هستیم و به مرحله اکتشاف هوایی رسیده ایم. همچنین مرحله استخراج نیز توسط نیرو‌های داخلی انجام می‌شود و تمام بخش‌های کار، بومی شده است.

صالحی با یادآوری این موضوع که در اکتشاف و استخراج هیچ گونه کمبودی در داخل وجود ندارد، بیان کرد: به استثنای هلی کوپتری که برای اکتشاف باید از خارج کشور وارد شود تمام امکانات، خلبان‌ها و تفسیرکننده نقشه‌های برداشت شده، ایرانی هستند.

وی در خصوص اکتشافات از طریق هلی کوپتر گفت: سازمان انرژی اتمی، ۷۸ درصد از سرزمین ایران را پوشش هوایی داده است. گرچه هدف سازمان یافتن اورانیوم است، اما معادن دیگر همزاد با اورانیوم مانند آهن، مس و عناصر نادر خاکی نیز مدنظر قرار دارند.

معاون رئیس‌جمهور از اکتشاف ذخایر بسیار ارزشمند آهن در بخش‌هایی از کشور خبر داد و افزود: میزان ذخایر کشف شده از طریق هوایی بسیار چشمگیر و کاملا یقینی است. این موضوع با شرکت ایمیدرو مطرح شده است که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

نیروگاه‌های هسته‌ای گران، اما مقرون به صرفه
صالحی به نیروگاه‌های هسته‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: این نوع نیروگاه‌ها بسیار گران قیمت هستند به طوری که ساخت یک نیروگاه هسته‌ای هزار مگابایتی نیازمند حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری است، اما تفاوت آن با نیروگاه عادی این است که طول عمر بالا در حدود ۷۰ تا ۸۰ سال دارند که می‌تواند سرمایه گذاری اولیه را بازگرداند.

وی تاکید کرد: یک نیروگاه هسته‌ای هزار مگابایتی سالانه نزدیک به ۱۱ میلیون بشکه سوخت فسیلی نیاز دارد که ۷۷۰ میلیون دلار هزینه در بر دارد، در صورتی که در نیروگاه هسته‌ای در طول سال تنها ۳۰ میلیون دلار سوخت مصرف می‌شود.