هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 15 فروردين 1399
ساعت 09:02
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 13 بهمن 1398 ساعت 14:40
يكشنبه 13 بهمن 1398 13:20 ساعت
2020-2-2 14:40:57
شناسه خبر : 333928
با فرارسیدن زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، شعار‌های اقتصادی کاندیدا‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و باید دید که تطابق آن با انتظارات مردم چقدر است.
با فرارسیدن زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی، شعار‌های اقتصادی کاندیدا‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کند و باید دید که تطابق آن با انتظارات مردم چقدر است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، با داغ شدن تنور انتخابات مجلس شورای اسلامی  و نزدیک شدن به موسم انتخاب نماینده و وکیل در مجلس شورای اسلامی، انتظارات مختلف عمومی کم کم نمود پیدا می کنند.
 
یکی از کمیسیون های اصلی مجلس شورای اسلامی که در تحولات معیشتی مردم، تاثیر بسزایی دارد.کمیسیون اقتصادی این نهاد بوده که تصمیمات و مصوبات آن مستقیما سفره معیشت عمومی و روند تجاری کشور را نشانه می گیرد.
 
مردم نیازمند ثبات قیمت ها هستند
 
در این باره عبدالحمید شیخی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص انتظارات اقتصادی مردم از نمایندگان مردم و مجلس جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: از مشکلات موجود در زمینه  اقتصادی در کشور می توان به تورم, افت تولید داخلی, ولنگاری در سیاست های بازرگانی و واردات بی رویه کالاهای غیر ضروری, افت و خیز کالاها, اشتغال جوانان و معضلات تنظیم بازار و نوسانات نابه هنگام قیمت ها اشاره کرد که اگر قصد داشته باشیم رفاهی معقول و آبرومندانه ای برای مردم ایجاد کنیم, باید به فکر تثبیت نظام قیمت ها و به صفر رساندن نرخ تورم باشیم.
 
وی ادامه داد: نرخ بالای تورم موجب ناامنی اقتصادی می شود تا حدی که نه تنها سرمایه گذار رغبتی جهت سرمایه گذاری پیدا نمی کند بلکه وارد کننده ,صادکننده , تولیدکننده داخلی ,کارگر, کارفرما و هیچ کدام از عوامل تولید هیچ انگیزه ای برای کار و تلاش ندارند.
 
شیخی ادامه داد: موارد ذکر شده در بالا جزو مطالبات اصلی مردم هستند که نمایندگان مجلس باید از ۶ سال گذشته عبرت بگیرند و ازدنبال کردن سیاست‌های غلط گذشته اجتناب کنند ونمایندگان مردم باید متوجه شوند و ملکه ذهن خود کنند که این مسسئولیت به معنای نیابت مطالبه مطالبات مردم در راس است و باید پیگیر مطالبات مردم باشند.
 
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: نمایندگان مجلس باید بدانند که وظیفه اصلی آن ها قانون گذاری صحیح , نظارت بر اجرای قوانین, دغدغه مند بودن در زمینه های معیشت , سیاست ,اقتصاد و فرهنگ مردم جامعه خود و منافع عمومی را بر منافع شخصی خود ترجیح دهند؛ در صورتی که این مسائل مهم در فکرشان نیست بهتر است خود را دچار عذاب های آینده نکنند.
 
شیخی در پایان گفت: مطالبات مردم بسیار ساده است و نیاز به کوشش دارد؛ در صورتی دولت در مسئله ای کوتاهی کند مجلس میتواند با پیگیری های خود دولت را موظف به اعمال صحیح قوانین کند.
 
همان طور که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: مجلس در راس امور است, اما در واقعیت اینگونه است که نمایندگان بیشتر به دنبال منافع حزبی خود هستند و ایگونه مجلسی دیگر نمی تواند در راس امور باشد و تابعی به دنبال دولت می شود.