هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 فروردين 1399
ساعت 23:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 12 بهمن 1398 ساعت 17:33
شنبه 12 بهمن 1398 17:14 ساعت
2020-2-1 17:33:36
شناسه خبر : 333874
علی‌رغم اظهارات مدیر بنیاد ادبیات داستانی که مدعی شد شناختی نسبت به شاعران بخش ویژه جشنواره شعر فجر نداشته است اما بر اساس اطلاعات مندرج شده در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی سارا متقی در مهرماه 97 به‌عنوان دبیر انجمن فرهنگ و ادب رشت انتخاب شده است.
علی‌رغم اظهارات مدیر بنیاد ادبیات داستانی که مدعی شد شناختی نسبت به شاعران بخش ویژه جشنواره شعر فجر نداشته است اما بر اساس اطلاعات مندرج شده در سامانه جامع امور انجمن‌های ادبی سارا متقی در مهرماه 97 به‌عنوان دبیر انجمن فرهنگ و ادب رشت انتخاب شده است.

به گزارش رجانیوز روابط عمومی بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، شب گذشته پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها به انتخاب سارا متقی، شاعر هتاک به‌عنوان یکی از شاعران برگزیده بخش ویژه، اعلام کرد: بخش ویژه شعر جوان جشنواره شعر فجر در فرصتی دیگر برگزار می‌شود. بنابراین، بخش جنبی جشنواره شعر فجر (ویژه شعر جوان) در مراسم اختتامیه دوره چهاردهم شعر فجر برگزار نخواهد شد.  خبرها حاکی است این تصمیم با نظر مستقیم محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از انتقاد گسترده رسانه‌ها اتخاذ شده است.

 

به گفته دبیر اجرایی این جشنواره، نظر به «ابهامات» مطرح‌شده درباره این بخش، بخش ویژه شعر جوان پس از بررسی‌های لازم در فرصت دیگری برگزار خواهد شد. دبیر اجرایی این جشنواره درحالی انتقادهای مطرح شده در رسانه‌ها را «ابهامات» می‌نامد که اظهارات علنی، صریح و روشن سارا متقی در نوشته‌های متعدد وی به چشم می‌خورد. اما به نظر می‌رسد مسئولین جشنواره سعی در نادیده‌گرفتن این هتاکی‌ها دارند.

سارا متقی، پیش از این در فضای مجازی با اعلام تنفر نسبت به جمهوری اسلامی و استهزای دختر سردار سلیمانی به قیاس بین حضرت صدیقه طاهره (س) با فرح دیبا همسر پهلوی پرداخته بود.

این شاعر حتی پس از انتقادات مطرح شده در متنی که در صفحۀ اینستاگرام و توییتر خود منتشر کرد و در آن ازمواضع گذشتۀ خود دفاع کرد و نوشت: «بیش از همه از خداوند شاکرم که به من قدرت اینو بخشید که بی توجه به حرف مردم فعلی رو که تشخیص میدم درسته انجام میدم و همواره خودم بود و از این بابت شرمنده وجدانم نشدم».

 

 

مهدی قزلی دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر در اظهارات دیروز خود به عدم شناخت از این شاعر اشاره کرد و گفت: «ما در بخش ویژه جشنواره، کارهای ارسالی را کدگذاری کرده بودیم و شناختی نسبت به شاعران این بخش نداشتیم. حتی بعد از این‌که معلوم شد دو تن از شاعران برگزیده اهل افغانستان هستند و امکان عزیمت به ایران را ندارند، نام آن‌ها را از فهرست خارج نکردیم».

این ادعا درحالی صورت گرفته است که بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانۀ جامع امور انجمن‌های ادبی سارا متقی به‌عنوان دبیر انجمن فرهنگ و ادب رشت انتخاب شده است؛ همچنین در فروردین ماه 98 در فهرست اسامی نامزدهای انتخابات دبیران استانی دومین مجمع عمومی انجمن‌های ادبی، سارا متقی به‌عنوان تنها نامزد دبیری استان گیلان معرفی شده است. بر اساس این اطلاعات می‌توان گفت سارا متقی برخلاف ادعای مدیر بنیاد ادبیات داستانی فردی شناخته شده در این بنیاد بوده است.

 

 

تصمیم برای حذف این بخش، نشان می‌دهد اراده‌ای برای کنار گذاشتن شاعر هتاک، وجود نداشته و دست‌اندرکاران جشنواره به جای این کار، تصمیم به حذف بخش جوان گرفته‌اند؛ در حالی که برگزیدگان این بخش هم‌اکنون در زاهدان به سر می‌برند و قرار است مراسم جشنواره، عصر فردا در این شهر برگزار شود.

حال باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرسید که چرا مدیران این وزارتخانه به‌جای پذیرش اشتباه، عذرخواهی از مردم و اهالی فرهنگ و تغییر روند فعلی، باید برای توجیه اشتباهات فاحش خود ادعاهای خلاف واقعیت را مطرح کنند؟!


گزارش رجانیوز دربارۀ «هتاکی ژنرال فرهنگی وزارت ارشاد به ارزش‌های جمهوری اسلامی» را در اینجا بخوانید.