هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 5 فروردين 1399
ساعت 15:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 9 بهمن 1398 ساعت 14:15
چهارشنبه 9 بهمن 1398 14:04 ساعت
2020-1-29 14:15:12
شناسه خبر : 333771
نگاهی به کتاب «اندیشۀ مقاومت از منظر رهبر انقلاب» به بهانۀ حوادث اخیر در منطقه و  تظاهرات مردم منطقه علیه اشغالگری آمریکا + خرید
نگاهی به کتاب «اندیشۀ مقاومت از منظر رهبر انقلاب» به بهانۀ حوادث اخیر در منطقه و تظاهرات مردم منطقه علیه اشغالگری آمریکا + خرید

رجانیوز- فرهنگی: مطلب مهم این است که امام، مقاومت را از روی هیجان‌زدگی انتخاب نکرد، از روی احساسات زودگذر انتخاب نکرد؛ پشتوانۀ انتخابِ مقاومت از سوی امام بزرگوار ما یک پشتوانۀ منطقی است، پشتوانۀ عقلانی است، پشتوانۀ علمی است و البتّه پشتوانۀ دینی؛ منطق، پشت سرِ ایستادگی امام و مقاومتِ امام وجود دارد؛ حالا من چند جزء از اجزای این منطق را عرض می‌کنم.

 

مقاومت، واکنش طبیعی ملّت‌های باشرف و آزاده
یک جزء این منطق این است که مقاومت، واکنش طبیعیِ هر ملّت آزاده و باشرف در مقابل تحمیل و زورگویی است؛ دلیل دیگری لازم ندارد. هر ملّتی که برای شرف خود، برای هویّت خود، برای انسانیّت خود ارزش قائل است، وقتی ببیند یک چیزی را می‌خواهند به او تحمیل بکنند، مقاومت می‌کند، امتناع می‌کند، ایستادگی می‌کند؛ خود این، یک دلیل مستقل و قانع‌کننده است؛ این یک.

 مقاومت، عامل عقب‌نشینی دشمن نه تسلیم شدن
دوّم: مقاومت موجب عقب‌نشینی دشمن می‌شود، بر خلاف تسلیم. وقتی که دشمن به شما زور می‌گوید، اگر شما یک قدم به عقب برداشتید، او جلو می‌آید؛ بدون تردید. راه این‌که او جلو نیاید، این است که شما بِایستید. ایستادگی و مقاومت‌کردن در مقابل زیاده‌خواهی دشمن و زورگیری دشمن و باج‌خواهی دشمن، راه جلوگیری از پیش آمدنِ او است؛ پس صرفه با مقاومت است. خود ما هم همین جوری هستیم و تجربۀ خود ما در جمهوری اسلامی همین را نشان می‌دهد. من البتّه موارد زیادی را همین الان در ذهن دارم؛ نمی‌خواهم وارد بشوم و مثال ذکر بکنم؛ به طور کلّی بگویم: هر جا ما ایستادگی کردیم و مقاومت کردیم، توانستیم پیش برویم؛ هر جا تسلیم شدیم و طبق میلِ طرف مقابل حرکت کردیم، ضربه خوردیم. مثال‌های واضحی وجود دارد و افراد هوشمند و مطّلع می‌توانند مثال‌هایش را در زندگی چهل‌سالۀ جمهوری اسلامی به‌راحتی پیدا کنند. این هم یک بخش دیگری از این منطق.

 کمتر بودن هزینۀ مقاومت از هزینۀ تسلیم شدن
بخش سوّم از منطق مقاومت، آن چیزی است که من در همین جلسه - یکی دو سال گذشته - گفتم و آن این است که مقاومت البتّه هزینه دارد، بدون هزینه نیست، امّا هزینۀ تسلیم در مقابل دشمن بیشتر است از هزینۀ مقاومت. وقتی شما در مقابل دشمن تسلیم می‌شوید، باید هزینه بدهید. رژیم پهلوی در مقابل آمریکا تسلیم بود - خیلی اوقات هم ناراحت بودند، ناراضی بودند امّا تسلیم بودند، می‌ترسیدند- هم نفت می‌داد، هم پول می‌داد، هم باج می‌داد، هم توسری می‌خورد! امروز دولت سعودی هم همین‌جور است؛ هم پول می‌دهد، هم دلار می‌دهد، هم بر طبق خواست آمریکا موضع‌گیری می‌کند، هم توهین می‌شنود؛ به او می‌گویند «گاو شیرده»! هزینۀ سازش، هزینۀ تسلیم، هزینۀ عدم مقاومت، از هزینۀ مقاومت به‌مراتب بیشتر است؛ هزینۀ مادّی هم دارد، هزینۀ معنوی هم دارد. (خواهش می‌کنم توجّه کنید؛ ما حالا بحث «نبرد» را نمی‌کنیم، بحث «مقاومت» را می‌کنیم؛ بحث «نبرد» جداگانه است؛ من دارم ایستادگی و مقاومت و عقب‌نشینی نکردن را می‌گویم؛ درست توجّه کنید).