هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 8 بهمن 1398 ساعت 14:34
سه شنبه 8 بهمن 1398 14:30 ساعت
2020-1-28 14:34:04
شناسه خبر : 333766
آنچه امروز پس از گذشت ٤ دهه از انقلاب اسلامي و با شروع گام دوم كه آغاز فصل جديدي در جمهوري اسلامي مي باشد توجه بيشتري در همه عرصه ها به خصوص در حوزه ي وضع قوانين مي طلبد  ،شناخت اولويت ها و مشكلات اصلي جامعه مي باشد . 
يكي از پرسش هاي مطرح در بين عموم مردم اين است كه مجلس شوراي اسلامي تا چه اندازه به مسائل و مشكلات اصلي مردم توجه كرده و از طريق نظارت بر اجراي قوانين موجود و يا در صورت خلأ آن ، با وضع قوانين مناسب درصدد حل آنها برآمده است .
از جمله مباحثي كه بدليل حساسيت فراوان همواره دستاويز مناسبي براي جذب آراء و زمينه اي فراهم براي ارائه شعار هاي جذاب در ايجاد همراهي مردمي است ، مبحث " زن و خانواده " است . 
همين عامل مي تواند مانعي جهت اتخاذ يك استراتژي واحد و فراگير به شمار رود و اولويت ها را جابجا كند .
داشتن يك برنامه كلان به دور از هياهوي تبليغاتي ، تشخيص درست اولويت ها و مسائل اصلي و تبعي علاوه بر جلوگيري از اتلاف انرژي عامل مهمي جهت دور ماندن مشكلات بانوان ازغوغاي تبليغاتي و حاشيه اي مي باشد 
در مباحث مرتبط با "زن و خانواده " بايد به اين نكته توجه داشته باشيم كه موضوع زنان منقطع از حوزه هاي فرهنگ و سياست و اقتصاد و... نيست لذا گسسته ديدن مسأله ي زنان از حوزه عمومي جامعه نمي تواند به حل مشكلات آنان بيانجامد گرچه ممكن است به شكل مقطعي التيامي به حساب آيد  . 
در اصل ٢١ قانون اساسي آمده است : "دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعايت موازين اسلامي تضمين نمايد و امور زير را انجام دهد : - ايجاد زمينه هاي مساعد براي رشد شخصيت زن و احياي حقوق مادي و معنوي او ... "
حال بايد بررسي شود كه در طي چند دهه ي گذشته تا چه اندازه سياستگذاري ها ، برنامه ريزي ها و قانون گذاري ها مرتبط با زنان و خانواده توانسته است كرامت و ارزش انساني آنان را آنگونه كه در قانون اساسي آمده است پاس دارد و زمينه هاي مساعد براي رشد شخصيت شان را فراهم آورد ؟ 
يكي از مهم ترين مسائل و چالش هاي زنان كه به طور مستقيم در جامعه تأثير گذار است مسأله ازدواج و تشكيل خانواده مي باشد . بر حسب آمارهاي موجود سن ازدواج در خانمها به ٢٨ تا ٣٠ سال افزايش يافته و اين مسأله تأثير بسيار زيادي در جامعه بدنبال دارد ، علاوه بر آن بر جمعيت نيز مؤثر مي باشد  . 
از ديگر مسائل حوزه زنان و خانواده ، وجود زنان سرپرست خانواده، زنان مطلقه و بيوه در جامعه است . 
طبق آمار آسيب هاي اجتماعي ١٢٪؜  خانواده هاي ايراني با سرپرستي زنان اداره مي شود . 
مشكلات معيشتي ، بحران بيكاري اين زنان و درگير شدن فرزندانشان با انواع آسيب هاي اجتماعي بدليل نبود سايه ي پدر و عدم انسجام خانواده تنها بخشي از مشكلات اين دسته از زنان ايراني است . 
دختران مجرد: طبق آمار سال ١٣٩٥ ( مركز آمار ايران ) ١٣ مليون جوان مجرد ايراني وجود دارد كه بيش از٢/٥ مليون نفر سن ٣٠ سالگي را پشت سر گذاشته اند . علم جمعيت شناسي ، سن بالاي ٤٠ سال را براي زنان ، سن تجرد قطعي مي داند . 
قانون تسهيل ازدواج ١٤ سال پيش تصويب شده است ، چرا دولت هنوز اقدامي در جهت اجرايي شدن اين قانون برنداشته است ؟ آيا يكي از اولويت هاي جامعه ي ما بحث ازدواج نيست ؟! !!
مسأله ي ديگر بحث مرخصي زايمان زنان شاغل است با توجه به اين كه يكي از مؤلفه هاي قدرت در يك كشور ، جمعيت آن است و بار اصلي افزايش جمعيت بر دوش مادران مي باشد اما با وجود قانون ٩ ماه مرخصي زايمان براي زنان شاغل ، گزارش هاي ميداني خبر از بيكار شدن زناني مي دهد كه از اين مرخصي استفاده كرده اند . 
خلاصه آنكه براي حل معضلات و مشكلات جامعه تنها قانونگذاري علاج كار نيست بلكه نظارت بر اجراي قانون و همچنين لزوم اصلاح ساختارها به گونه اي كه منجر به عملكرد شود نيز از ضروريات است .