هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 7 فروردين 1399
ساعت 19:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 6 بهمن 1398 ساعت 18:21
يكشنبه 6 بهمن 1398 18:14 ساعت
2020-1-26 18:21:22
شناسه خبر : 333752
اشتباه راهبردی ائتلاف‌ها و جبهه‌های سیاسی در انتخابات پیش رو، این است که بدون توجه به مطالبات و دغدغه‌های این بدنه رأ‌ی‌ساز، به دنبال "ایجاد وحدت در جمع محدود خودشان" باشند که متاسفانه این وحدت هم عمدتا بر اساس اعطای سهمیه کاندیدا به وجود می‌آید.
اشتباه راهبردی ائتلاف‌ها و جبهه‌های سیاسی در انتخابات پیش رو، این است که بدون توجه به مطالبات و دغدغه‌های این بدنه رأ‌ی‌ساز، به دنبال "ایجاد وحدت در جمع محدود خودشان" باشند که متاسفانه این وحدت هم عمدتا بر اساس اعطای سهمیه کاندیدا به وجود می‌آید.
گروه سیاسی-رجانیوز: حجت الاسلام حمید رسایی در مطلبی به فرصت‌ها و تهدیدهای ناشی از عدم اقبال مردم به لیست‌های انتخابی پرداخت. وی نوشت: مطابق ‎نظرسنجی دو مرکز معتبر، در انتخابات پیش روی مجلس، مردم در پاسخ به این سئوال که کاندیدای خود را بر اساس کدام گزینه انتخاب می‌کنند، ۲۷ درصد گزینه بر اساس لیست، ۵۶ درصد گزینه افراد و چهره‌ها و ۱۷ درصد هم گزینه ترکیبی از لیست و فرد را انتخاب کرده‌اند. این نتیجه نشان می‌دهد که با توجه به گسترش و تأثیر ‎فضای مجازی، در انتخابات امسال لیست‌ها حرف اول را نخواهند زد.
 
آیا از عدم اقبال مردم به لیست‌های انتخاباتی باید استقبال کنیم؟ 
قطعا این روند مطلوب نیست چرا که در این صورت اولا فقط مشهورین مورد توجه قرار خواهند گرفت و نیروهای جوان، تازه نفس و توانمند، فرصتی برای عرضه پیدا نخواهند کرد. ثانیا تشتت آرا و عدم تمرکز بر جمعی با شاخصه‌های سلامت، صراحت، شجاعت، کارآمدی و مردمی، باعث توزیع آرا شده و ریسک به نتیجه رسیدن را بالا خواهد برد. 
 
چرا اکثر مردم از انتخاب لیستی رو برگردانده‌اند؟
این که چرا جامعه به جای اعتماد به احزاب، ائتلاف‌ها و جبهه‌های سیاسی، به سمت انتخاب افراد و چهره‌ها رفته و شناخت خودشان را بر معرفی لیست‌های انتخاباتی ترجیح داده ‌اند، نکته‌ای است که می‌تواند یک تهدید را به فرصت تبدیل کند.
بدیهی است که این نتیجه نشان می‌دهد، ساز و کار و خروجی مجموعه‌هایی که در انتخابات‌های گذشته لیست انتخاباتی به مردم معرفی کرده‌اند، دچار اخلال بوده که نتوانسته‌ اعتماد مردم را برای این انتخابات جلب کند. 
 
دلیل آن را شاید بتوان در بیانات رهبر انقلاب یافت. چهار سال قبل رهبر انقلاب، یکی از راه‌های انتخاب کاندیدای اصلح را با شرایطی در مراجعه به لیست‌های انتخاباتی دانستند. این تاکید دلسوزانه، فرصتی فراهم آورد تا برخی جریانات سیاسی که بر اساس مدل سهمیه و قبیله گرد هم آمده بودند با استناد به کلیت بیانات رهبر معظم انقلاب، «رأی لیستی» را پشتوانه «لیست سهمیه‌ای» خود کنند! 
 
مصیبت این جماعت اما اینجا بود که «رأی لیستی» با استناد به بیانات رهبر انقلاب، در حالی از سوی این جماعت، راهبرد نظام القا می‌شد که امام خامنه‌ای در کنار تأکید بر مراجعه به لیست‌های انتخاباتی، خطاب به گروه‌ها و افرادی که لیست انتخاباتی ارائه می‌دهند، قبیله‌گرایی، مدل سهمیه‌ای و باند بازی را اینگونه نفی کرده بودند: 
 
«آن کسانی که این فهرست‌های پیشنهادی را می‌دهند، واقعاً رعایت حق را بکنند؛ مسئله‌ رفیق‌بازی و جناح‌بازی و مانند این چیزها را دخالت ندهند و نگاه کنند ببینند که چه کسی واقعاً شایسته است؛ آن کسی را که شایسته است بگذارند و به مردم معرّفی کنند. این هم یک بخش و یک بُعد از رعایت حقّ‌النّاس است.»
 
راه‌حل چیست؟
دقیقا مهمترین عامل در عبور مردم از لیست‌ها انتخاباتی در انتخابات پیش رو، عدم توجه به این تذکرات دلسوزانه و گرفتار شدن در ارائه لیست انتخاباتی بر اساس مدل سهیمه، باند‌بازی و ... در گذشته است.
 
اکنون تنها راه حل در برابر احزاب، گروه‌ها، ائتلاف‌های انتخاباتی و جبهه‌های سیاسی یک گزینه است: تهیه لیست‌های انتخاباتی بر اساس شاخص‌های مورد توجه و احترام بدنه رأی‌ساز و کنار گذاشتن مدل سهمیه‌ای و باند‌ی.
 
اشتباه راهبردی ائتلاف‌ها و جبهه‌های سیاسی در انتخابات پیش رو، این است که بدون توجه به مطالبات و دغدغه‌های این بدنه رأ‌ی‌ساز، به دنبال "ایجاد وحدت در جمع محدود خودشان" باشند که متاسفانه این وحدت هم عمدتا بر اساس اعطای سهمیه کاندیدا به وجود می‌آید. در حالی که راهبرد اصلی باید "ایجاد وحدت در بدنه رأی‌ساز" باشد و این حاصل نمی‌شود مگر با حاکمیت "شاخص مردمی انقلابی" به جای "اشخاص باندی سهمیه‌ای" در ارائه لیست‌های انتخاباتی تا اعتماد مردم بازگردد.