هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 12 فروردين 1399
ساعت 04:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 5 بهمن 1398 ساعت 12:33
شنبه 5 بهمن 1398 12:30 ساعت
2020-1-25 12:33:15
شناسه خبر : 333588
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در ۸ ماهه ابتدایی امسال به ۶۰۰ هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰ هزار تن سال گذشته ۳۳ درصد کاهش داشته است.
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، در ۸ ماهه ابتدایی امسال به ۶۰۰ هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰ هزار تن سال گذشته ۳۳ درصد کاهش داشته است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از رویترز، بی میلی تاجران هندی برای صادرات برنج باسماتی به ایران باعث کاهش شدید صادرات بزرگترین تامین کننده غلات دنیا شده است. تحریم‌های آمریکا مانع پرداخت پول برنج توسط ایران شده است.
 
صادرات برنج هند بین ماه‌های آوریل تا نوامبر ۲۰۱۹ - ۸ ماه اول سال شمسی - بیش از ۲۵ درصد کاهش یافت و به ۵.۵ میلیون تن رسید. هند سال گذشته در همین دوره ۷.۵ میلیون تن برنج صادر کرده بود. به گفته منابع، صادرات برنج این کشور ۱۹ درصد کاهش یافته و به ۳.۸ میلیارد دلار رسیده است که کمتر از ۴.۷ میلیارد دلار سال گذشته است.
 
غلات بزرگترین منبع درآمد ارزی هند در کشاورزی است. هند در سال مالی ۲۰۱۸/۱۹، ۷.۷۵ میلیارد دلار از این صادرات درآمد داشت.
 
صادرات برنج باسماتی هند به ایران، بزرگترین خریدار غلات این کشور، به ۶۰۰ هزار تن رسید که نسبت به ۹۰۰ هزار تن سال گذشته کاهش داشت، ولی تاجران که نگران تأخیر پرداخت توسط ایران هستند هیچ قرارداد جدیدی با تهران طی ۵ روز گذشته امضا نکرده اند.
 
با توجه به بدهی ۲۰ میلیارد روپیه‌ای (۲۸۱.۴۱ دلار) ایران به هند به خاطر تأثیر تحریم‌های آمریکا بر توانایی ایران در پرداخت پول کالا‌های وارداتی، انتظار نمی‌رود صادرات به ایران افزایش قابل توجهی داشته باشد.
 
خریداران ایرانی بخشی از این پول را در نوامبر پرداخت کردند که باعث شد تاجران هندی قرارداد‌های جدید ببندند.
 
از ۴.۴ میلیون تن برنج باسماتی که هند در سال مالی گذشته صادر کرده، ۱.۴ میلیون تن آن متعلق به ایران بوده است.
 
علاوه بر کاهش صادرات به ایران، صادرات برنج غیر باسماتی هند به اروپا هم کاهش یافته است. مقامات تجارت و صنعت بقایای بالای آفت کش‌ها را در محموله‌های هند یافته‌اند که باعث کاهش خرید اتحادیه اروپا از این کشور شده است.