هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 16 مرداد 1399
ساعت 01:58
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 1 بهمن 1398 ساعت 16:10
سه شنبه 1 بهمن 1398 16:08 ساعت
2020-1-21 16:10:19
شناسه خبر : 333456
لازم است بدانید کنکور هنر با دیگر کنکورهای سراسری، تا حد زیادی متفاوت است. در ادامه به بررسی تفاوت‌های کنکور هنر با دیگر کنکورها و نکات اصلی و مهم که برای موفقیت در این کنکور باید مد نظر قرار دهید، خواهیم پرداخت.

کنکور هنر، یک کنکور تخصصی و بسیار بسیار جذاب است. کسانی که کنکور هنر می‌‌دهند، عاشق و دلباخته این رشته هستند، به همین خاطر با دست پر و اطلاعات بالایی وارد کنکور می‌شوند.

همه ساله تعداد زیادی از دانش آموزان ریاضی و تجربی به خاطر علاقه خود به این رشته در این کنکور شرکت ‌کنند. گاهی در کنار رشته اصلی خود، و گاهی هم به صورت تغییر رشته.

برخلاف تصور عده زیادی از افراد جامعه، کسانی که شرکت در کنکور هنر را انتخاب ‌کنند، کار دشواری را پیش رو خواهند داشت که علاقه به هنر، این راه هر چند دشوار را برای‌شان تسهیل خواهد کرد.

 

تفاوت دانشگاه هنر و دانشگاه تهران چیست؟

دانشگاه تهران، همان دانشگاه معروف و پر سابقه است که دارای رشته‌های مختلف ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عکاسی، مجسمه سازی، نقاشی، نوازندگی موسیفی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی ‌باشد. از سوی دیگر دانشگاهی در شهر تهران به نام دانشگاه هنر وجود دارد که مدرک جداگانه‌ای می‌دهد و خودش دانشگاه مستقلی است و دارای رشته‌های هنری ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عکاسی و فرش ‌می‌باشد.

 

رشته‌های زیر مجموعه هنر چیست؟

آهنگسازی، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، باستان شناسی، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، چاپ، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، طراحی لباس، عکاسی، فرش، کارگردانی، تلویزیون، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، مرمت آثار تاریخی، مرمت بناهای تاریخی، موزه، موسیقی نظا، نقاشی، نمایش عروسکی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی، هنر اسلا، هنرهای صناعی، انیشن، باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی، گرفیک، هنر سفالگری و هنرهای تجسمی.

 

اهمیت زیر گروه‌ها در کنکور هنر

کنکور تخصصی هنر شامل پنج زیر گروه است که با توجه به رشته مورد علاقه هنرجو ضرایب عناوین کنکور در دروس اختصاصی در آن ها متفاوت است.

زیر گروه۱، هنرهای تجس شامل رشته‌های ارتباط تصویری(گرافیک)، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، طراحی صحنه، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی و کاردانی آموزش هنرهای تجسمی.

زیر گروه۲، طراحی صنعتی

زیر گروه۳، میراث فرهنگی و باستان شناسی شامل رشته‌های حفاظت و مرمت آثار تاریخی، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، راهنمای موزه‌ها و بناهای تاریخی، موزه داری، مردم شناسی، مرمت آثار تاریخی و باستان شناسی.

زیر گروه۴، هنرهای نمایشی شامل رشته‌های تلویزیون و هنرهای دیجیتالی در دو گرایش انیمیشن و گرافیک رایانه ای، تولید سیما، سینما (شامل گرایش‌های کارگردانی، فیلم‌برداری، فیلم‌نامه نویسی و تدوین)، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون، ادبیات نشی، بازیگری تئاتر و نمایش عروسکی.

زیرگروه۵، هنرهای موسیقی شامل رشته‌های آهنگ‌‌سازی، موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی.

در جدول زیر با توجه به ضرایب هر یک از دروس ‌توانید دریابید که برای قبولی در رشته مورد علاقه‌تان، کدام یک از دروس تخصصی کنکور هنر را باید بیشتر مطالعه کنید.

نام درس

زیر گروه ۱

زیر گروه ۲

زیر گروه ۳

زیر گروه ۴

زیر گروه ۵

درک عمومی هنر

۴

۳

۳

۳

۳

درک ‌عمومی ریاضی و فیزیک

۱

۳

۱

۱

۱

ترسیم فنی

۱

۲

۲

۱

۱

خلاقیت تصویری و تجسمی

۴

۴

۲

۲

۱

خلاقیت نمایشی

۱

۱

۱

۴

۱

خلاقیت موسیقی

۱

۱

۱

۱

۴

خواص مواد

۱

۱

۱

۱

۱

 

 

 

بهترین کتاب های کمک درسی کنکور هنر

خلاقیت تصویری کنکور هنر؛ انتشارات کارنامه

خلاقیت تصویری، چهارمین درس دفترچه اختصاصی کنکور هنر، و غیر قابل پیش‌بینی ترین درس کنکور است. اگر به جدول ضرایب این رشته رجوع کنید متوجه  شوید این درس در تمام زیر گروه ها مانند درک عمومی هنر از ضریب بالایی برخوردار است و همین موضوع یکی از دلایل اهمیت این درس است. یک نکته مهم دیگر که در این درس وجود دارد آن است که سوالات هر سال، با سال های دیگر متفاوت است و از این جهت انتخاب یک منبع خوب و کسب درصد بالا در این درس تاثیر زیادی بر رتبه شما  گذارد.

کتاب خلاقیت تصویری کنکور هنر از انتشارات کـارنامه، شامل اطلاعات گسترده ای در زنه تاریخ هنر، مبانی هنرهای تجس و سبک شناسی آثار هنری، مبحث های مبانی، هنرهای تجس، مبانی طراحی گرافیک، شناخت تکنیم و روش آثار هنری و سبک شناسی آن ها و مجموعه تست های جامع به همراه پاسخ‌نامه تشریحی است.

 

 

خلاقیت نمایشی کنکور هنر؛ انتشارات قلم‌چی

خلاقیت نمایشی، پنج‌مین درس اختصاصی کنکور هنر است. با نگاه کردن به جدول ضرایب، می‌توان فهمید که این درس تنها در زیر گروه ۴ (زیر گروه نمایشی) دارای ضریب ۴ است و داوطلبینی که به رشته‌های زیر گروه ۴ علاقمند هستند، لازم است که در این درس، درصد بالایی را کسب کنند؛ می‌‌توان گفت خلاقیت نمایشی از دروس سخت کنکور است که هر ساله از تنوع بالای سوالات برخوردار است. خلاقیت نمایشی هم مانند دیگر دروس این رشته، شیوه مطالعاتی خاص خودش را دارد.

کتاب آبی خلاقیت نمایشی کنکور هنر از انتشارات قلم چی، از سری کتاب‌های آموزش و تست این انتشارات است که شامل سوال‌های چهارگزینه‌ای طبقه بندی شده آزمون‌های سراسری و آزاد، سوال‌های تالیفی مکمل به همراه پاسخ‌نامه کاملا تشریحی است.

 

 

ترسیم فنی کنکور هنر؛ انتشارات راه‌اندیشه

ترسیم فنی، سومین درس دفترچه اختصاصی کنکور هنر است که ضریب آن در زیر گروه ۲ (طراحی صنعتی)، ۲ می‌باشد. این درس از دروس ساده کنکور هنر است که با صرف اندکی وقت و تمرین می‌توان به راحتی درصد بالایی از آن گرفت. آنچه باعث می‌شود این درس حتی از نظر بسیاری از داوطلبین هنرستانی سخت و پیچیده به نظر برسد، شیوه نادرست تدریس آن توسط معلمان است. در حالی که شما می‌توانید با یک شیوه صحیح مطالعاتی و کتاب‌های کمک درسی، درصد بالایی از این درس بگیرید.

کتاب ترسیم فنی کنکور هنر از انتشارات راه‌اندیشه، از سری کتاب‌های تست انتشارات راه‌اندیشه است. این کتاب شامل تمامی مطالب مهم در درس ترسیم فنی ویژه رشته هنر و معماری و بانک پرسش‌های چهارگزینه‌ای، مناسب برای داوطلبین کنکور رشته های هنر و معماری‌ است.

 

 

خرید آنلاین کتاب های کنکور هنر

کتاب های درسی آموزش و پرورش، سعی در ارائه مفهوم مطالب به دانش آموزان را دارد و بری تمرین بیشتر و کسب آمادگی کافی برای امتحانات مختلف مانند کنکور، نیاز است که در کنار کتاب های درسی، از کتاب‌های کمک درسی استفاده شود. شما می توانید بهترین منابع کنکور هنر را از فروشگاه اینترنتی دانش لند، با تخفیف ویژه و ارسال رایگان خریداری کنیدو