هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 28 بهمن 1398
ساعت 00:19
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 26 دى 1398 ساعت 11:56
پنجشنبه 26 دى 1398 11:37 ساعت
2020-1-16 11:56:36
شناسه خبر : 333174
المختار الهنائی تحلیلگر و روزنامه نگار عمانی با تاکید بر "مواضع ثابت و تغییر ناپذیر سیاست خارجه عمان" گفت: مشی عمان از مدتها قبل مبتنی بر حفظ اصل بیطرفی و میانجیگری در حل اختلافات بین کشورها بوده است.
المختار الهنائی تحلیلگر و روزنامه نگار عمانی با تاکید بر "مواضع ثابت و تغییر ناپذیر سیاست خارجه عمان" گفت: مشی عمان از مدتها قبل مبتنی بر حفظ اصل بیطرفی و میانجیگری در حل اختلافات بین کشورها بوده است.
 
«المختار الهنائی» گفت: تلاش‌های سلطان نشین عمان برای برقراری آشتی فقط به کشورهای خلیج(فارس) محدود نبوده است بلکه دامنه این تلاش‌ها در سطح منطقه‌ای، عربی و بین المللی گسترده بوده است.
 
وی تاکید کرد: سلطان قابوس از زمان به قدرت رسیدن، سیاست منحصر به فردی را در منطقه در پیش گرفت که مبتنی بر خودداری از دخالت در امور داخلی کشورها و دور ماندن از هرگونه اختلاف بین کشورهای منطقه  بر اساس اصل بیطرفی و جلب همه طرف‌ها بوده است، بر اساس این سیاست، عمان تلاش‌هایی را برای آشتی و میانجیگری نه فقط در سطح کشورهای خلیج (فارس) بلکه در سطح منطقه‌ای ، عربی و بین‌المللی در پیش گرفت؛ سیاستی که آن را کاملا از بحران‌های منطقه دور نگاه داشت.
 
الهنائی ادامه داد: در بحران‌های منطقه‌ای نیز سیاست مدبرانه عمان پیروز شد، به این ترتیب که عمان ضمن حفظ  روابط خود  با هر یک از کشورهای منطقه  و ادامه دوستی با همه طرف‌ها،  تلاش کرد دیدگاه کشورها را به هم نزدیک  و مشکلات بین آنان را حل و فصل کرده و از تنش‌ها بکاهد؛ بر این اساس عمان توانست دستاوردهای واقعی را به ثمر برساند که حاصل آن تحقق آشتی بین کشورها بود.
 
در این خصوص توافق هسته‌ای بین غرب و ایران بهترین شاهد سیاست عمان است. علاوه بر این عمان توانست نخستین کانون جغرافیایی برای تحقق آشتی‌ها بوده و میزبان نشست‌هایی بین طرف‌های درگیر باشد که نمونه آن را در خصوص لیبی و یمن شاهد بودیم.
 
الهنائی تاکید کرد: علاوه بر این پادشاه فقید عمان توانست با تمام این اقدامات سلطان نشین عمان را به یک کشوری که سیاست استثنایی به دور از بحران‌ها در پیش گرفته و دوست همه طرف‌ها است، تبدیل کند و کشور را کانون نخست حل اختلافات  و تنها محلی قرار داد که کشورهای منطقه در آن احساس کنند، عمان در میزبانی تلاش‌های تحقق صلح و حل اختلافات، منافعی ندارد و تمام تلاش‌هایش در این زمینه بر اساس بزرگواری است.
 
وی در پاسخ به این سوال که بسیاری روابط عمان و ایران را  مثال زدنی و الگوی روابط عربی و ایرانی می‌دانند؛ در حالی که برخی کشورهای عربی سیاست ایران هراسی را در پیش گرفته‌اند، عمان چگونه توانست روابط دوستانه و مستحکم و مبتنی بر همکاری و منافع مشترک با ایران را در پیش بگیرد ؟ تصریح کرد: سلطان نشین عمان در خصوص برقراری روابط نزدیک با تمام همسایگان مواضع یکسانی را اتخاذ کرد.
 
در مورد ایران نیز عمان بنابر نزدیک بودن جغرافیایی دو کشور توانست «روابط متوازن» با آن و همه کشورهای همسایه برقرار کند. منافع عمان مبتنی بر گسترش صلح و ثبات در منطقه است و بر خلاف آنچه در خصوص روابط عمان و ایران گفته می‌شود، سیاست ثابت عمان موجب شد تمام کشورها به این روابط احترام گذاشته و روابط خود را با ما حفظ کنند.
 
الهنائی گفت: سلطان قابوس دیدگاه بلند مدت داشت و هیچ تصمیم و یا گامی را به عنوان واکنش اتخاذ نمی‌کرد و همین امر موجب برقراری روابط مستحکم چه با جمهوری اسلامی ایران و چه با سایر کشورهای حوزه خلیج (فارس) و کشورهای عربی شد از همین رو شاهدیم ،  بسیاری از کشورها که در اتخاذ چنین سیاستی ناکام ماندند، به دنبال روابطی شبیه روابط عمان و همسایگانش هستند.
 
نکته دیگر اینکه آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود بر خلاف واقعیت است زیرا بسیاری از کشورهای عربی مانند عمان روابط مستحکمی با ایران دارند که شامل تبادل گسترده تجاری، اقتصادی و فرهنگی با آن است که چه بسا بیش از روابط عمان با ایران نیز باشد.
 
این روزنامه‌نگار عمانی در پاسخ به اینکه دیدگاه این کشور در خصوص پایان جنگ در یمن چیست و چگونه از ملت یمن در طول پنج سال جنگ و محاصره و تحریم این کشور حمایت کرد؟ گفت: عمان از زمان آغاز جنگ علیه یمن اعلام کرد در آن شرکت نخواهد کرد، زیرا  در مقایسه با سایر کشورهای عربی خلیج(فارس) روابط متفاوت و استثنایی با یمن دارد که مبتنی بر عمق روابط تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و انسانی دو کشور  است.
 
علاوه بر این عمان از  مدت‌ها پیش در جنگ‌ها و  اختلاف بین کشورها اصل بیطرفی را در پیش گرفته و به هیچ کشوری تجاوز نکرده است و تاریخ آن مبتنی بر اصل دفاع از انسانیت و کمک به مظلومان در جنگ‌های استعماری بوده است و این چیزی است که در سیاست سلطان قابوس نمود یافت، زیرا وی در هیچ خونریزی مشارکت نکرد، بلکه مشارکت عمان عبارت بوده است از کمک‌های انسانی و نزدیک کردن دیدگاهها و دعوت همه طرف‌ها به گفتگو چرا که هر اختلافی هرچه به درازا بکشد در نهایت باید با گفتگو به پایان برسد، بنابراین چرا امروز توافق حاصل نشود و مانع خونریزی نشد؟
 
همچنین سلطان فقید مجموعه نیروهای مسلح عمان را یک نیروی دفاع از وطن معرفی کرد که مجاز نیست در هیچ تجمع مبارزه جویانه خارج از شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند.
 
الهنائی در بخش دیگری از این مصاحبه اظهار داشت: حمایت از برادران یمنی یک وظیفه و حاصل مشی و سیاست خیرخواهانه عمان است و در سطح مردمی نیز عمانی‌ها پویش‌هایی را برای کمک به برادران یمنی به اجرا در آوردند، با این همه رسانه‌های عمانی در خصوص این کمک‌ها تبلیغاتی انجام ندادند زیرا از نظر ما این کمک‌ها یک وظیفه ملی و انسانی است.
 
وی در مورد دلیل عدم مشارکت عمان در ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ علیه یمن و اینکه آیا جنگ موجب پیچیده تر شدن وضعیت یمن شده است؟ گفت: یوسف بن علوی بن عبدالله وزیر امور خارجه عمان در این خصوص دو دلیل آورد؛ اول اینکه در تاریخ ثبت نشود که عمان به یمن تجاوز کرده است، دوم اینکه نیروهای مسلح عمان بر اساس قانون اساسی این کشور حق مشارکت در خارج از مرزهای کشورهای عضو شورای همکاری خلیج(فارس) را ندارند.
 
اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که عمان را از این ائتلاف دور کرد از جمله اینکه کاملا با دنباله‌روی سیاسی از هرگونه تصمیم بررسی نشده کشورهایی که از زاویه‌ای تنگ و باریک به مسائل می نگردند، مخالف است و بر این اساس تاریخ عمان به خون و جنگ آلوده نیست و سلطان فقید نیز این تاریخ پاک و سفید را حفظ کرد؛ نمی‌توان تفنگ‌های عمانی‌ها را به سمت برادرانشان نشانه رفت و امکان ندارد نیروهای مسلح عمان در تجاوز به یک کشور دوست شتاب کرده و انسان‌های بی گناه را کشته و آواره و زیرساخت های آن را نابود کنند.
 
الهنائی  در پاسخ به این سوال که آیا نیروهای خارجی در تحقق امنیت و ثبات در منطقه نقش دارند یا اینکه کشورها و ملت‌های منطقه می توانند امنیت آن را بدون نیروهای خارجی تامین کنند؟ گفت: به نظر من برخی کشورها گزینه‌ای برای تعیین این موضوع ندارند و کشورهای بزرگ غربی در مورد ایجاد پایگاه در این کشورها تصمیم می‌گیرند و بر این اساس از سال‌ها قبل پایگاههایی در آنجا ایجاد شد و همانطور که معروف است، آمریکایی‌ها زمانی که وارد خاک یک کشور شوند از آن بیرون نخواهند رفت و عملا نیز برخی کشورهایی که با سایر کشورها دشمنی دارند به آمریکا اجازه احداث این پایگاهها را دادند بر این اساس که حضور نیروهای بیگانه موجب تقویت امنیت و ثبات کشورشان خواهد شد، اما امنیت هر کشوری پیش از هر چیز مبتنی بر حسن همجواری و خودداری از دخالت در مسائل سایر کشورها و نیز خودداری از مشارکت در ایجاد درگیری در داخل آن است و کشورها می توانند از طریق برقراری آشتی و صلح با ملت  خود، امنیت کشور را تامین کنند.
 
وی با اعلام اینکه" در عمان هیچ پایگاه خارجی وجود ندارد" تاکید کرد:  آنچه در این خصوص گفته می‌شود، صحت ندارد، البته همکاری نظامی و راهبردی بین کشورها وجود دارد که این یک موضوع کاملا متفاوت است؛ همکاری با یک کشور دیگر به معنی وجود پایگاههای خارجی نیست، زیرا سلطان قابوس با احداث پایگاه بیگانه در خاک کشور مخالفت کرد.
 
الهنائی در مورد اینکه آیا  اظهارات سلطان هیثم بن طارق آل سعید سلطان جدید عمان مبنی بر ادامه سیاست‌های سلطان قابوس به معنی ادامه سیاست بیطرفی در قبال تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و ادامه میانجیگری در منطقه است یا سیاست خارجه عمان تغییراتی خواهد داشت؟، تصریح کرد: سلطان هیثم بن طارق در نخستین اظهارات خود پس از جانشینی سلطان قابوس گفت، همان مشی قبلی در سیاست خارجی و روابط با کشورهای حوزه خلیج (فارس) و عربی ادامه خواهد یافت، به این معنی که سیاست‌های او ادامه سیاست سلطان قابوس و میراث تاریخی و ثابت او خواهد بود.
 
 سیاست عمان همانطور که پیشتر گفته شود، از مدتها قبل ثابت و مبتنی بر بیطرفی و نزدیک کردن دیدگاهها در اکثر اختلافات بوده است، بر این اساس در صورت هرگونه تغییر و تحول مواضع عمان ثابت خواهد بود و تغییری نخواهد داشت زیرا گذشت زمان مواضع درست را تغییر نخواهد داد.
 
منبع:تسنیم