هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 خرداد 1399
ساعت 10:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 6 ارديبهشت 1389 ساعت 23:19
سه شنبه 7 ارديبهشت 1389 03:49 ساعت
2010-4-26 23:19:09
شناسه خبر : 33298

معاون وزير امور خارجه گفت: اجلاس سران عدم تعهد و اجلاس گروه 15 در آينده نزديك در تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، حسن قشقاوي ظهر امروز در جمع دانشجويان دانشگاه پيام‌نور تبريز، تهران را به زودي ميزان دو همايش بزرگ بي‌سابقه بين‌المللي اعلام كرد و اظهار داشت: انزواي ايران از نظر دشمنان بي اساس است و برگزاري اين دو همايش كه طي 30 سال گذشته بي‌سابقه بوده نشانگر پوچ بودن ادعاي دشمنان ايران اسلامي است.

وي در ادامه به متفاوت بودن دو اجلاس تهران و واشنگتن طي هفته‌هاي اخير اشاره كرد و افزود: اين دو همايش با دو موضوع نسبتا متفاوت برگزار شد و هيچ ارتباط ارگانيكي بين آنها نمي‌توان ايجاد كرد.

قشقاوي تصريح كرد: جهان هسته‌اي امروز مقابله داراها با ندارهاست به اين معني كه قرار بود كشورهاي دارنده انرژي صلح‌آميز هسته‌اي فناوي آن را به كشورهاي ندار ارائه دهنده كه اين وعده تا امروز هرگز محقق نشده است.

معاون وزير امور خارجه در ادامه ادعاي فريبكارانه برخي قدرت‌هاي جهاني در زمينه خلع سلاح قدرت هسته‌اي را مورد نكوهش قرار داد و اظهار داشت: اين قدرت‌ها امروز دست به توليد سلاح‌هاي نوين هسته‌اي به مراتب خطرناك‌تر و مخرب‌تر زده‌اند كه نشان مي‌دهد ادعاهاي پوچي را در مورد خلع سلاح مطرح مي‌كنند.

وي افزود: توسعه حقي است كه مي‌توان آن را اساس آزادي و حقوق بشر در مجامع خواند و ادعاي غرب در خصوص نقض حقوق بشر در ايران سخني بي‌پايه و اساس و كاملا فريبكارانه است.

قشقاوي، موفقيت ايران در بحث هسته‌اي را عامل عصبانيت دشمنان انقلاب ناميد و افزود: رسيدن به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي حق مسلم ايرانيان است كه كسي حق ندارد ما را از آن محروم كند، از اين رو ايجاد محدوديت در اين زمينه با مطرح كردن ادعاهاي پوچ و توخالي مثل حقوق بشر و آزادي زنان اقدامي مضحك به نظر مي‌رسد.

معاون وزير امور خارجه تصريح كرد: ايران همواره به تبعيض در زمينه بحث هسته‌اي اعتراض داشته است، چرا كه اسرائيل داراي 200 كلاهك هسته‌اي است و آن را تبعيض آشكار مي‌دانيم و نابودي سلاح‌هاي مخرب و برخورداري از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي خواسته اول و آخر ما بوده و هست.

قشقاوي در ادامه بحث هولوكاست را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: اين موضوع با جرم كيفري در غرب همراه شده و چون پاي اسرائيل و حقوق آن در ميان است، تحقيق در مورد هولوكاست و نه انكار آن، عملي مجرمانه محسوب شده و كسي كه مرتكب آن شود زنداني مي‌شود.

وي همچنين به شرح در خصوص برگزاري دو همايش بزرگ بين‌المللي در ايران پرداخت و افزود: اجلاس سران عدم تعهد و اجلاس گروه 15 در آينده نزديك در تهران برگزار مي‌شود كه در اجلاس سران عدم تعهد، سران 120 كشور جهان طي سال 2011 ميلادي در تهران گردهم مي‌آيند.

قشقاوي همچنين بر رفع تنش با همسايگان به خصوص كشورهاي هم‌مرز استان آذربايجان شرقي تاكيد كرد و اظهار داشت: ايران همواره خواهان صلح و ثبات در منطقه است و با مشكلي كه به عنوان بحران «قره باغ» بروز كرده، آماده‌ايم همكاري براي رفع تنش در اين منطقه داشته باشيم.

وي گفت: وزارت امور خارجه براي گسترش ارتباط خارجي چارچوب‌هاي متوازن دارد و سياست واقع‌بينانه را دنبال مي‌كند.

قشقاوي در ادامه در زمينه مسلمانان جهان و عدم تفاوت بين آنها تاكيد كرد: ايران هيچ‌گاه در مورد مسلمانان جهان سياست دوگانه‌اي نداشته و بحث مسلمانان خاورميانه به دليل حضور اسرائيل در منطقه با مسلمانان ديگر نقاط جهان اساسا غيرقابل مقايسه است.

معاون كنسولي، پارلماني و امور ايرانيان خارج از كشور وزير امور خارجه در ادامه اتفاقات روي داده در «سين كيانگ‌چين» را از نظر ماهيتي غيرديني و نژادي دانست و گفت: ايران در اين زمينه موضع‌گيري‌‌هايي داشته است كه در كنار تركيه فعال‌ترين كشورهاي اسلامي در واكنش به اين بحران بوده است.

قشقاوي در ادامه با انتقاد از طرح شعارهايي نظير «نه غزه و نه لبنان، جانم فداي ايران»، اينگونه سخنان را تهديد حاكميت ملي دانست و گفت: ايران كشوري استراتژيك در منطقه است تا جايي كه هيچ قدرتي توان حمله به ايران را ندارد و طرح اين سخنان تنزل ايران در حد كشوري تاكتيكي است.