هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 19 دى 1398 ساعت 10:20
پنجشنبه 19 دى 1398 09:59 ساعت
2020-1-9 10:20:00
شناسه خبر : 332894
روند خروج نظامیان اروپایی از عراق که از دو روز گذشته آغاز شده است؛ امروز نیز همزمان با پاسخ موشکی سپاه، ادامه دارد.
روند خروج نظامیان اروپایی از عراق که از دو روز گذشته آغاز شده است؛ امروز نیز همزمان با پاسخ موشکی سپاه، ادامه دارد.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، خروج نظامیان اروپایی از عراق در روزهای گذشته و پس از تهدید ایران مبنی بر انتقام سخت از آمریکا در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، آغاز شده و امروز نیز کشورهای اسلوونی، لتونی و کرواسی اعلام کرده‌اند که نیروهای خود را از عراق خارج می‌کنند.
 
وزارت دفاع اسلوونی، امروز (چهارشنبه) گفت که کشورش تصمیم به خارج کردن نیروهایش از عراق پس از حمله موشکی ایران به پایگاه «عین الاسد» گرفته است.
 
در بیانیه وزارت دفاع اسلوونی آمده است که پس از اصابت موشک‌های ایرانی به فرودگاه اربیل، تمامی شش نیروی اسلوونی گروهان سوم نیز در هماهنگی با شرکای آلمانی تخلیه شده‌اند. این بیانیه همچنین مدعی شده است که هیچ یک از نیروهای اسلوونی در عراق در حمله موشکی ایران، آسیب ندیده‌اند.
 
«کریسجانیس کارینز» نخست‌وزیر لتونی نیز امروز گفت که در صورت درخواست دولت بغداد، به زودی نیروهای این کشور را از عراق خارج می‌کند.
 
او در یک مصاحبه تلویزیونی، گفت در صورتی که دولت عراق طبق خواسته پارلمان این کشور از اعضای ناتو بخواهد این کشور را ترک کنند، لتونی خاک عراق را ترک خواهد کرد.
 
یک منبع در وزارت دفاع لتونی نیز امروز اعلام کرد که نیروهای این کشور در یکی از پایگاههایی که امروز هدف حمله موشکی ایران قرار گرفت حضور داشتند اما هیچ آسیبی ندیدند.
 
وزارت دفاع کرواسی اعلام کرد با توجه به تنش‌های رو به افزایش پس از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا، ۱۴ نیروی کرواسی، عراق را به مقصد کویت ترک کرده‌اند. ۵۰ نیروی ایتالیایی مستقر در بغداد هم خاک عراق را ترک کردند.
 
خبرگزاری آنسا روز سه شنبه گزارش داد که نظامیان ایتالیایی مستقر در پایگاه نظامی «یونیون ۳» در بغداد شامگاه دوشنبه این مکان را ترک کردند.
 
وزارت دفاع دانمارک نیز در روزهای گذشته اعلام کرد به دلایل امنیتی همه فعالیت‌های آموزشی و نظامی خود را در عراق به حالت تعلیق درآورده است.
 
«یک سخنگوی وزارت دفاع آلمان به سی.اِن.اِن گفت که ۳۵ نفر از نظامیان خود را از بغداد و پایگاه تاجی، به‌طور موقت به کویت و اردن منتقل کرده‌اند».
 
پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که به طور موقت نیروهایش را از عراق خارج می‌کند.
 
به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یک مقام ناتو گفت: «ما موقتا مأموریت خود در عراق را متوقف می‌کنیم و برخی از نیروهای خود را به مناطق مختلف چه در داخل و چه خارج از عراق منتقل کرده‌ایم، چون امنیت نیروهای ما مهم‌تر از هر چیزی است.»
 
امروز منابع رسمی در عراق به شبکه المیادین گفتند که هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد به همه آمریکایی‌ها فهماند که دیگر در عراق امنیت ندارند و باید از این کشور خارج شوند.
 
علاوه بر تهدیداتی که متوجه نیروهای خارجی در عراق است؛ روز یکشنبه گذشته نیز پارلمان عراق با اکثریت آرا طرح خروج نیروهای خارجی از عراق را تصویب کرد و از این رو حضور این نیروها وجاهت قانونی نیز ندارد.
 
بامداد امروز (چهارشنبه) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای از اجرای حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به پایگاه آمریکایی عین الاسد در غرب عراق خبر داد و اعلام کرد که این عملیات در انتقام از ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش انجام شد.