98/10/18 - 15:48 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 332861
رسانه‌های خارجی ضمن بازتاب فوری بیانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پاسخ انتقام‌جویانه ایران به اقدام تروریستی دولت آمریکا، بخش‌هایی از سخنان معظم‌له به ویژه «سیلی به آمریکا» را در صدر خبر‌های خود منتشر کردند.
رسانه‌های خارجی ضمن بازتاب فوری بیانات امروز رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پاسخ انتقام‌جویانه ایران به اقدام تروریستی دولت آمریکا، بخش‌هایی از سخنان معظم‌له به ویژه «سیلی به آمریکا» را در صدر خبر‌های خود منتشر کردند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، آسوشیتدپرس گزارش داد: آیت الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی امروز اظهار داشت ما شب گذشته با حمله موشکی به صورت آن‌ها (آمریکایی ها) سیلی زدیم، اما اقدام نظامی کافی نیست.
 
این گزارش افزود: رهبر انقلاب چند ساعت بعد از حمله ایران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، سخنرانی کرد.
 
این خبرگزاری به بخش دیگری از اظهارات رهبر انقلاب اشاره و به نقل از ایشان نوشت: حضور فسادبرانگیز آمریکا در منطقه باید پایان یابد. این حضور باعث جنگ، فتنه و خرابی شده است.
 
این خبرگزاری افزود: رهبر ایران به ویژگی قاسم سلیمانی که در حمله آمریکا به پایگاه هوایی عراق ترور شد، پرداخت و او را «مبارزی بزرگ و شجاع» و «دوست عزیز ما» توصیف کرد.
 
این رسانه آمریکایی همچنین نوشت: جمعیت عظیمی در ایران روز‌های اخیر در مراسم سوگواری سردار سلیمانی شرکت کردند.
 
خبرگزاری روسی اسپوتنیک نوشت: در ساعات اولیه روز چهارشنبه، ایران به ترور سردار قاسم سلیمانی واکنش نشان داد. رهبر ایران در اظهارنظر درباره واکنش فوری جمهوری اسلامی به حمله آمریکا که به ترور سردار قاسم سلیمانی منجر شد، این حمله شبانه به پایگاه آمریکا را «سیلی» به صورت آمریکا خواند.
 
اسپوتنیک نوشت: رهبر انقلاب حضور آمریکا در منطقه را محکوم و آن را «منبع فساد» خواند و چنین استدلال کرد که نیرو‌های آمریکایی باید هر منطقه از خاورمیانه را ترک کنند. رهبر انقلاب به ویژه گزینه ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای با «دشمن» ایران، آمریکا، را مطرح کرد و گفت: به هیچ وجه این گزینه عملی نیست، زیرا «راه را برای سلطه آمریکا همواره می‌کند.»
 
اسپوتنیک افزود: رهبر ایران به ویژه در میان دشمنان علنی جمهوری اسلامی ایران به آمریکا، اسرائیل و نظام استکبار اشاره کرد که ظاهرا به غرب به طور کلی اشاره داشت.
 
این رسانه روس افزود: یک رسانه ملی در ایران به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد ایران تاکید دارد که آمریکا باید نیروهایش را از منطقه خاورمیانه خارج کند.
 
شبکه خبری اسکای نیوز نیز بر اظهارات رهبری درباره «سیلی بر صورت آمریکا» تاکید کرد و نوشت: ایشان در یک نطق تلویزیونی گفتند که اقدام نظامی مانند این کافی نیست و مهم است که حضور فسادانگیز آمریکا در منطقه پایان یابد. وی هر گونه از سرگیری مذاکره با آمریکا درباره توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را رد کرد و گفت: ایالات متحده تلاش می‌کند حزب الله لبنان را در تلاش برای کمک به رژیم صهیونستی را محروم کنند.
 
روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در بازتاب بیانات رهبری نوشت: رهبر ایران گفت، حمله به پایگاه آمریکایی موقیت آمیز بود. ایران کشوری صلح طلب است که به دنبال تنش با هیچ کشور دیگری نیست ما آماده مقابله با قلدر‌ها در جهان هستیم.
 
این روزنامه نوشت: ایران گفته حمله به پایگاه نظامی آمریکا در عراق در انتقام ترور قاسم سلیمانی انجام شده است.
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز چهارشنبه در دیدار هزاران نفر از مردم قم به‌مناسبت سال‌روز قیام تاریخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دی ۵۶، سخنان مهمی را ایراد کردند.
 
حضرت‌آیت الله خامنه‌ای در اشاره به شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمودند: شهید سلیمانی هم شجاع و هم با تدبیر بود. صرف شجاعت نبود. برخی شجاعت دارند، ولی تدبیر و عقل لازم را برای شجاعت ندارند. برخی اهل تدبیر هستند، ولی دل و جگر لازم برای اجرای آن تدبیر را ندارند.
 
ایشان افزودند: بحث انتقام بحث دیگری است. دیشب سیلی به آن‌ها زده شد که خود بحث دیگری است. کار‌های نظامی به این شکل کفایت این کار را نمی‌کند. باید حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود. آن‌ها در منطقه جنگ، فتنه، ویرانی و خراب شدن زیربنا‌ها آوردند.
 
ایشان بیان کردند: دشمن را بشناسیم دشمن عبارت است از آمریکا، رژیم صهیونیستی و دستگاه استکبار، دستگاه استکبار فقط آمریکا و دولت‌ها نیستند یک مجموعه‌ای از کمپانی‌ها و غارت‌گران دنیا که با هر مرکزی که با ستم و غارتگری مخالف باشد، مخالفند.
رهبر انقلاب اظهار داشتند: هر دولتی که در منطقه یا بیرون منطقه حرفی علیه ما بزند ما این را دشمن حساب نمی‌آوریم مادامی که حرکتی علیه ایران نکنند ما آنان را دشمن نمی‌دانیم در شناخت دشمن نباید اشتباه کرد.
 
اظهارات رهبر انقلاب در پی عملی شدن «انتقام سخت» ایران که به دنبال شهادت سردار سلیمانی وعده داده شده بود، مطرح شد.
 
در واکنش به اقدام تروریستی روز جمعه ۱۳ دی دولت دونالد ترامپ که منجر به شهادت سردار سلیمانی شد، روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بامداد چهارشنبه از شلیک ده‌ها موشک بالستیک به سمت پایگاه عین‌الاسد آمریکا واقع در استان الانبار عراق خبر داد. براساس اطلاعیه روابط عمومی سپاه انقلاب اسلامی ده‌ها موشک زمین به زمین به این پایگاه آمریکایی اصابت کرده است. انفجار‌ها در پایگاه عین الأسد مهیب گزارش شده است. سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان نیرو‌های مردمی عراق به همراه ۸ نفر دیگر بامداد جمعه ۱۳ دی در مسیر فرودگاه بغداد به دستور «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و با پهپاد‌های وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) ترور شدند و به شهادت رسیدند