هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 18 دى 1398 ساعت 12:14
چهارشنبه 18 دى 1398 12:06 ساعت
2020-1-8 12:14:56
شناسه خبر : 332829
آیین رونمایی و معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» با حضور حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم، حسین شیخ‌الاسلام، حمیدرضا آصفی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، جواد منصوری و حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی برگزار شد.
آیین رونمایی و معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» با حضور حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم، حسین شیخ‌الاسلام، حمیدرضا آصفی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، جواد منصوری و حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی برگزار شد.

به گزارش رجانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیین رونمایی و معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» با همکاری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در محل سالن جلسات کتابخانه پارک شهر برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر اهالی رسانه و فرهنگ، حجت‌الاسلام والمسلیمن سید محمدعلی آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، حسین شیخ‌الاسلام مشاور سابق وزیر امور خارجه و کارشناس مسائل بین‌الملل، حمیدرضا آصفی سخنگوی وزارت امورخارجه دولت اصلاحات، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، جواد منصوری کارشناس مسائل بین‌الملل، حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نمایندۀ ادوار مجلس، رحمت مهدوی و محمد افروزی نویسندگان کتاب و معاونین مرکز اسناد انقلاب اسلامی حضور داشتند.

 

*حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگان مکتب حضرت امام بود

در ابتدای این مراسم، حسین شیخ‌الاسلام ضمن تسلیت شهادت سردار مقاومت، سپهبد سلیمانی گفت: حاج قاسم سلیمانی یکی از درس آموختگان مکتب حضرت امام بود. این عزیز غیر از ابعاد مقاومتی‌اش – که نمی‌توان دیپلماسی را از آن جدا کرد – با همان ‌خلوص و با همان فهم دقیق، خط امام را پیش گرفت.

وی اضافه کرد: حاج قاسم با همین خلوص نیت در بسیاری از صحنه‌ها که امکان موفقیت در آن صفر بود، عالی عمل کرد که از این دست می‌توان به آوردن پوتین و نیروهای نظامی روسیه به صحنه سوریه یا همچنین مجاب‌کردن اردوغان به حضور سیاسی در سوریه اشاره کرد.

شیخ‌الاسلام درباره کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» نیز گفت: به نظرم نویسندگان کتاب زاویه درستی را برای روایت انتخاب کرده‌اند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: زاویه دیدی که حضرت امام با پیروزی انقلاب به خاطر نیاز به اندیشه ورزی در اصول اسلامی ایجاد کردند و چیزی که ما در چهل سال تمرین کردیم و مقام معظم رهبری در این سه مفهوم خلاصه کردند؛ عزت، حکمت و مصلحت. باید بگویم این کتاب فرصت خوبی برای اندیشه ورزی است. من خودم وقتی کتاب را تورق کردم واقعا از آن استفاده کردم.

 

 

* مسلمانان باید ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن مشترک به کار گیرند

در ادامه این مراسم، حجت‌الاسلام آل‌هاشم به سخنرانی پرداخت. وی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و جانباختگان مراسم تشییع ایشان در کرمان، گفت: برنامه معرفی کتاب «تأثیر اندیشه‌های امام خمینی بر سیاست‌ خارجی جمهوری اسلامی ایران» در ایام شهادت سردار رشید اسلام برگزار می‌شود، که یکی از خط مشی‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سیاست دفاع از مسلمانان در قالب سپاه قدس است و این نیروی جان بر کف در اصل برای تحقق آرمان‌های امام راحل شکل گرفت.

وی افزود: اندیشه‌های امام راحل در پایه گذاری انقلاب اسلامی و تجلی شکوه صلابت انقلاب وجود دارد. امروز در راهبری حکیمانه مقام معظم رهبری نیز تعامل با ملت‌های آزاده مبنی بر اتحاد مسلمانان جهان، بویژه اتحاد جهانی اسلام به چشم می‌خورد و این ضرورتی است که امروز به آن نیاز داریم و بر اساس تفکر رهبری، مسلمانان باید ظرفیت‌های خود را برای مقابله با دشمن مشترک به کار بگیرند. این هم‌افزایی جهان اسلام اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

* ضرورت تبیین ابعاد مختلف اندیشه‌های امام و اهداف مقام معظم رهبری

حجت‌الاسلام آل‌هاشم ادامه داد: با تداوم و پیگیری سیاست‌های استکباری سلطه گرایان در حالی که جهان اسلام همچنان از بی‌عدالتی و ضعف عقیدتی و ایدئولوژیک رنج می‌برد رجوع به عقاید و گفته‌های امام راحل و مقام معظم رهبری یک ضرورت مهم است. به همین دلیل تبیین ابعاد مختلف اندیشه‌های امام و اهداف مقدس مقام معظم رهبری در وضعیت فعلی اهمیت دارد.

 

*اصول و اهداف سیاست خارجی از دید امام خمینی

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به اینکه تبیین اندیشه‌های امام خمینی در حوزه سیاست خارجی در این کتاب به خوبی انجام شده است گفت: از نظر من این کتاب برای اهالی فرهنگ و علم بسیار سودمند است. اصول سیاست گذاری از دید امام راحل مشخص است و در این برنامه‌ها خلاصه می‌شود: اصل صدور انقلاب، نفی سلطه پذیری، دفاع از کیان اسلام و مسلمانان، اصل احترام متقابل و عدم دخالت، اصل نفی ظلم و حمایت از مظلوم و اصل نه شرقی و نه غربی. اهداف سیاسی خارجی از دیدگاه امام راحل نیز استقلال، وحدت امت اسلامی، کمک به نهضت‌های آزادی بخش، روابط حسنه و روابط بر پایه مبانی انسانی و اسلامی است.