هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 25 تير 1399
ساعت 21:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 17 دى 1398 ساعت 07:43
سه شنبه 17 دى 1398 07:41 ساعت
2020-1-7 07:43:45
شناسه خبر : 332744
عرشه‌های فولادی و سقف عرشه دار انقلابی در صنعت ساخت و ساز می‌باشند. تسریع ساخت و ساز و مقاومت بالای سازه ها، نتیجه استفاده از این مصالح است.

عرشه فولادی

شیمیدان فرانسوی به نام پل مالوین در قرن 18 میلادی یک ابتکار و خلاقیت نو را به ثبت رساند. این برای اولین بار در جهان بود و جرقه شروع ماجرایی شگفت انگیز بود. او آهن کاور شده را با روش غوطه‌ور کردن آهن داخل مذاب تولید کرد.

یک قرن بعد هنری پالمر توانست آهنی با پوشش گالوانیزه را کنگره کند. این حرکت نیز ابتکاری بود و در جهت فعالیت‌های پیشین مالوین بود.

این زمینه‌ی خلق شدن عرشه فولادی بود. ویژگی‌های بسیاری باعث شد که ساخته‌ی پالمر و مالوین یک ایده‌ی جذاب باشد. در آن زمان ویژگی چشمگیر آن، سبک بودن آن بود که در مدت نه چندان زیادی باعث شد محبوبیت بسیاری کسب کند. سرعت محبوبیت عرشه فولادی تا جایی خوب پیش رفت که امروزه در اکثر امور مربوطه از آن استفاده می‌شود.

البته عرشه فولادی امروزی همان عرشه پالمر و مالوین نیست، بلکه ورژن جدیدی از آن است. در گذر زمان پیشرفته تر شد. این پیشرفته شدن با جایگزینی عناصر سازنده جدید و کاربردی تر به جای عنصرهای قبلی بود و این جایگزینی نتیجه آن یک محصول بسیار کاربردی بود.

دلیل محبوبیت عرشه فولادی ضمناً سبکی آن نبود. سبکی تأثیر خاص خود را در محبوبیت آن داشت اما ویژگی‌های بسیار دیگری در محبوبیت آن تأثیرگذار بودند.

یکی از این عوامل بسیار مهم و مؤثر، مقاومت بالای آن بود که عامل بسیار مهمی در استفاده از این عرشه بود. این خصوصیت باعث شده است که عرشه فولادی جای تأسیسات و عرشه های دیگر را بگیرد و متخصصان برای مقاومت بیشتر، این نمونه را به جای مصالح دیگر با مقاومت پایین، در لیست انتخاب‌های خود قرار دهند.

خوردگی همواره معضلی برای مصالح می‌باشد. عرشه فولادی جوابی برای این معضل بود. زیرا مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. سهولت در جا به جایی و شروع مراحل اجرایی نیز عامل بسیار مهمی بود که مؤثر واقع می‌شد. در نهایت این ویژگی‌ها دلیل جایگزینی این عرشه به جای رقبایش بود.

هنری پالمر از کربن درصد پایین برای ساخت مصالح دارای عرشه فولادی استفاده می‌کرد. این عنصر بعدها جای خود را به یک عنصر کاربردی تر به نام فولاد نرم داد. فولاد نرم در ساخت عرشه فولادی یک انقلاب بود زیرا کارایی این وسیله را بالاتر برد. زیرا مقاومت آن را بالا برد و همچنین مقاومت آن در برابر خوردگی را نیز افزایش می‌داد.

شروع فعالیت‌های جهانی در رابطه با عرشه فولادی تقریباً از اواخر قرن 20 بود. امروزه در جهان شرکت‌های بسیاری مشغول توسعه و ارائه این محصولات هستند. ایران هم از این جریان عقب نبود و شرکت‌های بسیاری در ایران ارائه دهنده‌ی این عرشه هستند.

شرکت‌هایی مانند پایا بنا سازه از این محصولات را در سراسر کشور ارائه می‌کنند.

مصالح ساختمانی حرف اول را در ساخت و ساز می‌زنند. بنابراین دلیل باید مصالح با بهترین کیفیت را برای یک سازه تهیه کنیم. پس شرکت‌های حرفه‌ای را می‌توانید در نظر داشته باشید تا علاوه بر کیفیت مناسب، گارانتی، و پشتیبانی مناسبی نیز شامل کالای شما باشد.

 

 

سقف عرشه فولادی چه ویژگی های دارد؟

سقف عرشه فولادی ترکیبی از ورقه‌های فولادی گالوانیزه و برش گیرها است. ورقه‌های فولادی شکل ذوزنقه‌ای دارند و به برش گیرها گل میخ نیز می‌گویند.

سقف عرشه فولادی از سایر سقف‌ها تمایز یافته است. در طول فرایند ساخت و ساز با بتن ریزی و سایر اعمال ساخت و ساز، این سقف دچار تغییراتی می‌شود.

این سقف دارای تیرهای فرعی می‌باشد که در میان تیرهای اصلی قرار گرفته‌اند. به این تیرهای فرعی باید خیلی دقت شود و در ضمن جایگزین مناسبی برای مصالح بی کیفیت و سایر سقف‌ها می‌باشد. یکی از این دلایل سبک بودن و سرعت جا به جایی آن است. این دلیل باعث می‌شود که بازه زمانی انجام فرایند ساخت و ساز، تا حد قابل توجهی کاهش یابد. پس در نتیجه هزینه‌های جاری ناشی از فعالیت‌های روزانه کارگران و تجهیزات کاهش می‌یابد.

همانطور که گفته شد سقف عرشه فولادی در ساختارش گل میخ و ورقه فولادی دارد. گل میخ یکی از عناصر بسیار مهم مباحث ملی ساخت و ساز است. زیرا با استفاده از گل میخ‌ها، تیر و ورق به یکدیگر جوش می‌خورند. این اجرای استانداردهای مبحث دهم ملی ساخت و ساز است.

این سقف به علت شکل ساختاری‌اش به قالب بندی احتیاج ندارد. این یکی از جدیدترین روش‌های مدرن جهانی است که در مقایسه با سایر سقف‌ها و نیز روش‌های به کار گیری سقف‌ها کارایی بالاتری دارد. همین موضوع است که استفاده از سقف عرشه فولادی در جهان مرسوم کرده است.

دلیل عدم نیاز به قالب بندی کاهش 70 درصدی وزن این سقف است. این کاهش وزن تسریع کننده انجام امور است. استفاده‌ی 12 برابری از سقف عرشه فولادی در مقایسه با سقف‌های دیگر گویای این موضوع است که این کالا چه کارایی بالایی دارد و محبوبیت آن به چه اندازه است.

این سقف‌ها نیازی به پوکه ریزی و کف سازی ندارند. زیرا دارای بتن ریزی بسیار هموار و یکپارچه هستند.

سقف‌های عرشه فولادی به طور کلی شامل 4 قسمت هستند. این قسمت‌ها شامل بتن، آرماتور، گل میخ و ورق فولادی نازک هستند.

همچنین نصب آسان با استفاده از میخ‌های فولادی بدون نیاز به هیچگونه جوشکاری از دیگر دلایل تسریع فرایندهای ساخت و ساز می‌باشد. همه این ویژگی‌ها دلایلی بر محبوبیت جهانی این سقف‌ها می‌باشند.

خرید این سقف‌ها از هر شرکت و شخصی نمی‌تواند ضامن کیفیت بالای آن باشد. شرکت‌های مطرحی همچون پایا بنا سازه در ایران ارائه دهنده این کالا با بهترین کیفیت هستند.

 

 

قیمت عرشه فولادی

قیمت عرشه فولادی نسبت به کیفیت این کالا تغییر می‌کند. در دورانی که دیگر این عرشه‌ها دارای میلگرد نیستند قیمت آن نسبت به کارایی آن بسیار مناسب است.

قیمت آن در همه شرکت‌های ایران یکسان نیست. البته این موضوع که در بسیاری ارزان است هم را اینطور بررسی کنید که آیا کیفیت مناسبی نیز دارند؟

چگونه از قیمت عرشه فولادی و کیفیت آن مطمئن شویم؟ برای اینکار کافی است برند و شرکتی مجرب و حرفه‌ای را انتخاب نموده و از آن‌ها خرید کنید. در سراسر جهان شرکت‌های بزرگ بسیاری وجود دارند. در ایران شرکت‌هایی مانند پایا بنا سازه قیمت مناسب را با بهترین شرایط و همچنین کیفیت مناسب و پشتیبانی خوبی ارائه می‌کنند.

البته قیمت عرشه‌های فولادی نسبت به سقف‌های دیگر، با توجه به کارایی بالایی که این سقفها دارند بسیار مناسب است.

قیمت عرشه فولادی را در نظر بگیرید. سپس هزینه‌هایی را که این نوع سقف برای شما صرفه‌جویی می‌کند را در نظر بگیرد. قطعاً عدد مثبتی خواهد بود. با این وجود سازه شما کیفیت بهتری نیز خواهد داشت.

اگر به فکر هزینه‌های ناشی از قیمت عرشه فولادی هستید، کافی است به این مورد فکر کنید که با توجه به سرعت و کیفیتی که این مصالح به کسب و کار شما می‌دهند، چه هزینه‌هایی از جمله هزینه روزانه کارگران، برق، هزینه‌های ناشی از کارکرد تجهیزات و ... را صرفه‌جویی کرده اید.

قیمت عرشه فولادی همیشه نمایانگر کیفیت آن نیست. این موضوع را در خاطر داشته باشید که هرچه این سقف هزینه بالاتری داشته باشد بهتر است و هرچه ارزانتر باشد کیفیت آن پایین تر است. تنها راه اطمینان از کیفیت آن خرید از شرکت‌های معتبر است.