هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 17 مرداد 1399
ساعت 17:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 12 دى 1398 ساعت 14:39
پنجشنبه 12 دى 1398 14:38 ساعت
2020-1-2 14:39:55
شناسه خبر : 332615
معاون رئیس‌جمهور ترکیه از احتمال لغو تصمیم این کشور برای اعزام نیروی نظامی به لیبی، در صورت کاهش درگیری‌ها خبر داد.
معاون رئیس‌جمهور ترکیه از احتمال لغو تصمیم این کشور برای اعزام نیروی نظامی به لیبی، در صورت کاهش درگیری‌ها خبر داد.
 
 به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، «فؤاد اُکتای» معاون ریاست‌جمهوری ترکیه روز چهارشنبه گفت: در صورت کمتر شدن شدت درگیری‌ها در لیبی، احتمال لغو تصمیم اعزام نظامی به این کشور وجود دارد.
 
به نوشته روزنامه «ینی شفق» اُکتای در این باره توضیح داد اگر نیرو‌های موسوم به ارتش ملی لیبی به سرکردگی «خلیفه حفتر» حملات خود را به دولت وفاق ملی این کشور مستقر در طرابلس متوقف کرده و عقب‌نشینی کنند، ترکیه نیز اعزام نظامی به لیبی را متوقف می‌کند.
 
وی با اشاره به ارسال لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی به پارلمان ترکیه، اظهار داشت: «بعد از اینکه پارلمان این لایحه را تصویب کند... ممکن است با موضع متفاوتی مواجه شویم و آن‌ها (نیرو‌های حفتر) بگویند "خب، ما حمله را متوقف کرده و عقب‌نشینی می‌کنیم". بعد از آن، چرا ما باید به آنجا برویم».
 
معاون رئیس‌جمهور ترکیه همچنین افزود که دولت آنکارا امید دارد تصویب لایحه اعزام نیروی نظامی به لیبی در پارلمان، پیامی بازدارنده به طرف‌های درگیر در این کشور ارسال کند.
 
دولت وفاق ملی لیبی و ترکیه روز ۲۷ نوامبر (چهارشنبه ششم آذر) دو یادداشت تفاهم در زمینه همکاری امنیتی و مناطق دریایی امضا کردند که با واکنش شدید مصر، قبرس و یونان مواجه شد.
 
لیبی در حال حاضر بین دو مرکز قدرت تقسیم شده است. یکی از آن‌ها دولت مستقر در طرابلس که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و مورد حمایت ترکیه قرار دارد و دیگری دولتی که در شهر «طبرق» در شرق لیبی مستقر است و از سوی امارات عربی متحده، عربستان سعودی و چند کشور اروپایی حمایت می‌شود. نیرو‌های شرق لیبی از ماه‌ها پیش تحت فرماندهی حفتر، در تلاش هستند تا طرابلس را به تصرف خود درآورند. فایز سراج نخست‌وزیر دولت طرابلس می‌گوید برای دفاع از شهر چاره‌ای ندارد جز آنکه از ترکیه کمک بگیرد.
 
خبرگزاری «رویترز» نیز بامداد سه‌شنبه به نقل از منابعی در دولت ترکیه و گروهک موسوم به ارتش آزاد سوریه گزارش داد ترکیه قصد دارد با اعزام عناصر مسلح در سوریه به لیبی، از تجربه جنگی آن‌ها در حمایت از طرابلس استفاده کند.