هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 10 فروردين 1399
ساعت 18:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 12 دى 1398 ساعت 10:11
پنجشنبه 12 دى 1398 10:01 ساعت
2020-1-2 10:11:01
شناسه خبر : 332570
با شروع سال نو میلادی، رهبر کره‌شمالی لحن تندتری علیه امریکا اتخاذ کرد و با بیان اینکه در صورت وقت‌کشی، واشنگتن ضرر بسیار بزرگی را تجربه خواهد کرد، هشدار داد که جهان به زودی با یک سلاح استراتژیک جدید این کشور روبه رو خواهد شد.
با شروع سال نو میلادی، رهبر کره‌شمالی لحن تندتری علیه امریکا اتخاذ کرد و با بیان اینکه در صورت وقت‌کشی، واشنگتن ضرر بسیار بزرگی را تجربه خواهد کرد، هشدار داد که جهان به زودی با یک سلاح استراتژیک جدید این کشور روبه رو خواهد شد.
 
 این پیام در واپسین روز ضرب‌الاجل پیونگ‌یانگ به واشنگتن برای نرمش در مذاکرات میان دو طرف برای عاری ساختن شبه‌جزیره کره از تسلیحات هسته‌ای منتشر شده است. واشنگتن در واکنش به این هشدار، ابراز امیدواری کرد پیونگ‌یانگ مسیر جنگ را انتخاب نکند.
 
به گزارش «جوان»، کره‌شمالی که این روز‌ها از بازگشت امریکا به مسیر مذاکرات و لغو تحریم‌ها علیه این کشور ناامید شده است، سیاست صبر و انتظار را کنار گذاشته و به سیاست هشدار روی آورده است. رهبر کره‌شمالی روز چهار شنبه به امریکا هشدار داد در صورت ادامه سیاست‌های خصمانه با اقدام شوک‌آور پیونگ‌یانگ روبه‌رو خواهد شد. کیم جونگ اون اعلام کرد دلیلی وجود ندارد که کشورش وقفه اعمال‌شده علیه آزمایش‌های موشکی را ادامه دهد. به گزارش راشاتودی، رهبر کره‌شمالی گفت: «به منظور مقابله با تجاوزگری امریکا به توسعه بازداری هسته‌ای خود ادامه خواهیم داد، اما میزان گسترش برنامه تسلیحاتی ما به دیدگاه امریکا بستگی خواهد داشت». کیم با سرزنش امریکا به دلیل عدم صداقت در رایزنی‌ها بر سر رفع بخشی از تحریم‌ها، مطالبات گانگستروار امریکا را دلیل عدم حصول توافق میان دو کشور عنوان کرد. رهبر کره‌شمالی همچنین گفته است: «هرچه امریکا بیشتر وقت تلف کند، بیشتر خودش را در برابر قدرت کره‌شمالی ناتوان خواهد یافت». کیم سال گذشته گفته بود که اگر دولت امریکا در پایان دسامبر امتیازاتی برای نجات مذاکرات ندهد، کره‌شمالی راه جدید را دنبال خواهد کرد. رهبر کره‌شمالی که برای مدتی فعالیت‌های موشکی این کشور را به حالت تعلیق درآورده بود، بار دیگر به ازسرگیری برنامه‌های موشکی اشاره و تهدید کرد که پیونگ‌یانگ به زودی از یک سلاح راهبردی جدید رونمایی خواهد کرد و زمان آن رو به اتمام است. این هشدار درحالی است که در روز‌های اخیر کره‌شمالی تهدید کرده بود در صورتی که امریکا پیشنهاد تازه‌ای برای باز شدن قفل مذاکرات هسته‌ای ارائه نکند، یک هدیه کریسمس برای این کشور خواهد داشت. رهبر کره‌شمالی در ادامه لحن تهدیدآمیز خود، خاطرنشان کرد: «دیگر خود را به رعایت ممنوعیت‌های خودخوانده برای انجام آزمایش موشک‌های دوربرد ملزم نمی‌دانیم، زیرا امریکا انجام آزمایش‌های نظامی با کره‌جنوبی را ادامه داده است.»
 
پیونگ‌یانگ در پی شروع مذاکرات با امریکا، بخشی از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را متوقف کرد و با نشان دادن حسن نیت خود، به دنبال لغو تحریم‌ها از سوی واشنگتن بود، اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا هیچ اقدام مؤثری در این زمینه انجام نداد و تنها به گرفتن عکس یادگاری با رهبر کره‌شمالی اکتفا کرد. امریکا حتی در این مدت، تحریم‌های شدیدی را علیه کره‌شمالی وضع کرده است و طبق تحریم‌های اخیر، تمامی افراد و شرکت‌ها از انجام مبادلات تجاری با دولت کره‌شمالی محروم شدند. مقامات کره‌شمالی در ماه‌های اخیر بار‌ها به واشنگتن هشدار دادند که ادامه تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، عواقب جبران‌ناپذیری برای امریکا به همراه خواهد داشت. کره‌شمالی بار‌ها هشدار داده است که موشک‌های بالستیک دوربرد در اختیار دارد که می‌تواند خاک امریکا را مورد هدف قرار دهد. شکست مذاکرات با امریکا، سبب می‌شود تا پیونگ‌یانگ برنامه اتمی و آزمایش‌های موشکی خود را مجدداً از سر بگیرد و این مسئله می‌تواند به تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره دامن بزند. اقدامی که بیش از همه به ضرر کره‌جنوبی و ژاپن خواهد بود و آن‌ها در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند تا اختلافات پیونگ‌یانگ و واشنگتن را حل کنند، اما جاه‌طلبی‌های واشنگتن مانع از رسیدن به توافق برای پایان دادن به بحران اتمی در این منطقه شده است.
 
واکنش واشنگتن
 
هشدار کیم جونگ اون برای رونمایی از سلاح راهبردی جدید، نگرانی امریکا را در پی داشته است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ترامپ دیروز در واکنش به مواضع جدید پیونگ‌یانگ گفت: «کیم قراردادی را امضا کرده است که حرفش خلع سلاح هسته‌ای بود. این کار در سنگاپور انجام شد و من فکر می‌کنم او خوش‌قول است و مردی است که به قولش عمل می‌کند، بنابراین باید ببینیم چه پیش می‌آید». ترامپ تأکید کرد: «روابط دوستانه‌ای با کیم دارم و باید کاری را انجام دهیم، که باید انجام دهیم». مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا هم روز چهار شنبه در واکنش به تهدید رهبر کره‌شمالی ابراز امیدواری کرد پیونگ‌یانگ مسیر جنگ را انتخاب نکند. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پمپئو در این باره توضیح داد: «با دیدن انتشار عمومی آن گزارش (صحبت‌های کیم)، ما هنوز امیدواریم رئیس کیم مسیر متفاوتی را انتخاب کند. ما امیدواریم که رئیس کیم تصمیم درست را گرفته و مسیر صلح و سعادت و امنیت را به درگیری و جنگ ترجیح دهد». وزیر خارجه امریکا همچنین گفت: «اگر رئیس کیم به تعهداتی که به رئیس‌جمهور ترامپ داده عمل نکند، بسیار ناامید‌کننده خواهد بود.»
 
پیونگ‌یانگ خواستار کاهش تحریم‌های بین‌المللی وضع‌شده علیه این کشور به بهانه برنامه موشکی و هسته‌ای شد، اما واشنگتن رفع تحریم‌ها را به اقدامات ملموس از سوی پیونگ‌یانگ در جهت خلع سلاح هسته‌ای منوط کرده است. رهبر کره‌شمالی هم گفته است که خلع سلاح اتمی را به محض لغو تحریم‌های اقتصادی و گام به گام اجرا خواهد کرد. برخی از کارشناسان بر این باورند که کره‌شمالی که همواره نسبت به تغییرات انتخاباتی در دولت امریکا حساس بوده، در ماه‌های آینده از مذاکرات جدی خودداری خواهد کرد، زیرا مشاهده می‌کند که استیضاح ترامپ در کنگره، بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا تأثیر می‌گذارد.
 
پرواز جاسوسی بر فراز کره
 
به دنبال تهدید‌های جدید کره‌شمالی، امریکا مجدداً هواپیما‌های جاسوسی خود را بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآورد. به نوشته خبرگزاری یونهاپ، «یک فروند هواپیمای ریوت جوینت RC-۱۳۵W نیروی هوایی امریکا صبح چهار شنبه از پایگاه هوایی «کادنا» ژاپن برای انجام مأموریتی در دریای شرقی، پرواز کرد؛ در حالی که هواپیمای EP-۳E نیروی دریایی امریکا نیز در ارتفاع ۲۵ هزار پایی پیرامون آسمان کره‌جنوبی پرواز کرد». به‌رغم تلاش‌های پیونگ‌یانگ برای کاستن از میزان تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، واشنگتن همچنان به تحرکات تنش‌زای خود در این منطقه ادامه داده است و بار‌ها هواپیما‌های جاسوسی امریکا بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآمده‌اند؛ اقدامی که خشم پیونگ‌یانگ را در پی داشته است. کره‌شمالی گفته است که امریکا برای نشان دادن حسن نیت خود باید مانور‌های نظامی با کره‌جنوبی را لغو کرده و نیرو‌های خود در منطقه را کاهش دهد، اما تاکنون پاسخ مثبتی از سوی واشنگتن دریافت نکرده است.
 
منبع: روزنامه جوان