هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 بهمن 1398
ساعت 22:01
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 دى 1398 ساعت 12:55
چهارشنبه 11 دى 1398 12:53 ساعت
2020-1-1 12:55:21
شناسه خبر : 332519
با نگاهی به روند توسعه فعالیت استارت‌آپ‌ها در زمینه‌های مختلف، این سوال پیش می‌آید که دستاورد بعدی این مجموعه‌ها برای مردم چه خواهد بود و آیا همچون سامانه‌های حمل‌ونقل شهری، شاهد انقلابی در یک حوزه همچون بازار املاک خواهیم بود؟ یکی از حوزه‌هایی که بی شک همه مردم با آن درگیرهستند و بروزرسانی آن اهمیت زیادی دارد.
با نگاهی به روند توسعه فعالیت استارت‌آپ‌ها در زمینه‌های مختلف، این سوال پیش می‌آید که دستاورد بعدی این مجموعه‌ها برای مردم چه خواهد بود و آیا همچون سامانه‌های حمل‌ونقل شهری، شاهد انقلابی در یک حوزه همچون بازار املاک خواهیم بود؟ یکی از حوزه‌هایی که بی شک همه مردم با آن درگیرهستند و بروزرسانی آن اهمیت زیادی دارد.

حال نگاهی می‌اندازیم به دستاوردهایی که شرکت‌های دانش‌بنیان برای این بخش ایجادکردند. دستاوردهایی که مردم را راهنمایی می‌کند راحت‌تر بتوانند برای اجاره آپارتمان در میدان فردوسی قدم برداشته، یا حتی چگونه بتوان به سراغ خرید آپارتمان در جنت‌آباد رفت.

خب یکی از اولین دستاوردها و ابزارهایی که شرکت‌های دانش‌بنیان برای بازار مسکن ایجاد کرده‌اند، تسهیل و تسریع در انجام امور ملکی است. به این صورت که مشاورین املاک و مالکان بتوانند به طورگسترده‌ای فایل‌های آماده عرضه خود را در اختیار قشر عظیمی از جامعه هدف خود که متقاضیان واقعی خرید یا اجاره ملک هستند، بگذارند.

این امر تا حدی پیشرفت کرده که سرعت و کیفیت در بین سامانه‌ها ملاک عمل شده و مجموعه‌هایی که بتوانند  با سرعت بالا، فایل‌های آماده عرضه را به صورت هدفمند در اختیار متقاضی واقعی قراردهند،‌کاربران بیشتری جذب خواهند کرد. این رقابت در بین سامانه‌ها با توسعه ابزارهایشان جدی‌تر شده و در همین فضای خوب رقابتی، مردم ‌می‌توانند به راحتی جستجوی ملکی خود را انجام داده و به نتیجه برسند.

این مهم تا جایی پیشرفت کرده که سامانه‌ای با عنوان کیلید، هوش‌مصنوعی را در انجام فعالیت‌های خود به کارگرفته و با توسعه ابزارهایش، از ابتدا تا انتهای انجام فعالیت‌های ملکی کاربر با او همراه است. به طوری که مالک به راحتی و بدون پرداخت هزینه فایل‌های آماده عرضه خود را درکیلید بارگذاری می‌کند و کاربران با استفاده از ابزارهای مختلف موجود در سایت و اپلیکیشن کیلید، به جستجو پرداخته و به ملک مورد نظر خود می‌رسند.

کیلید در این بخش ابزارهای جستجو را توسعه داده و علاوه بر ایجاد بستری برای اعمال فیلتر، مشخص‌کردن محله از روی نقشه، نقشه حرارتی و جستجو از دوربین گوشی همراه را برای مخاطبان خود ایجادکرده است. این ابزارها به نوعی جدیدترین ابزارهای جستجو در بین سامانه‌های املاک به شمار می‌رود.

اما آنچه کیفیت این فرآیند را افزایش می‌دهد، افزایش سرعت در به هدف رساندن متقاضی است که کیلید به عنوان سامانه پیش رو در این حوزه، در حال فعالیت است. به طوری که هوش‌مصنوعی فایل‌های آماده عرضه را به تناسب فعالیت مشاورین املاک برای آنها ارسال می‌کند؛ از این رو نوع و میزان فعالیت مشاور، معیاری برای تعیین صلاحیت او برای واگذاری فایل مورد نظر است.

اما فعالیت‌های کیلید به همین امر معطوف نمی‌شود و ماموریت این سامانه، افزایش اطلاعات و آگاهی ملکی مردم، مشاورین و فعالان این بخش و حتی سیاستگذاران است. بدین صورت که کیلید با استفاده از هوش‌مصنوعی تمام اطلاعاتی که در سامانه‌های مختلف همچون (سابا) و سایر بسترهای اطلاعاتی که در حوزه املاک وجود دارد را جمع‌آوری و در قالب نمودار، در بخش اطلاعات بازار مسکن منتشر می‌کند.

این اطلاعات می‌تواند مردم را نسبت به فعالیت‌های ملکی خود آگاه‌تر کرده و مالکان را از روند قیمت و تعداد معاملات در منطقه خود با خبر کند. از سوی دیگر سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران بخش مسکن نیز می‌توانند این اطلاعات را برای اعمال سیاست‌های منطقه‌ای خود در نظر بگیرند. یکی از در دسترس‌ترین ارزش افزوده‌هایی که این امر برای بازار مسکن به همراه می آورد، این است که سیاست‌گذاران با آگاهی از میزان عرضه‌وتقاضا یا روند افزایش یا کاهش قیمت در یک منطقه می‌توانند سیاستهای بازدارنده یا تشویقی برای آن مناطق در نظر بگیرند.

از سوی دیگر، نوع تقاضا برای سیاستگذاران و حتی پیمانکاران ساخت‌و‌ساز از اهمیت بسیاری برخودار است، تا بتوان با توجه به تقاضای مصرفی در بازار، اقدام به ساخت واحدهایی متناسب با بازار تولید، و در نهایت عرضه کنند.

از این رو می‌توان کیلید را مرجعی برای رفع تمام نیازهای مسکنی برشمرد و آن‌را منبعی برای اطلاع از تمام رویدادهای حوزه املاک دانست و از آن برای رسیدن به خانه مورد نظر استفاده کرد. همچنین کیلید در مجله خبری خود با عنوان(KiliDmag) مطالبی از بازار مسکن و حوزه های مرتبط با آن را تولید و به انتشار می‌رساند.

به زبان ساده، متقاضی خرید آپارتمان در فرشته می‌تواند با مراجعه به سامانه‌کیلید و پیداکردن خانه مورد نظرش، با واردکردن کدپستی آن، ارزش واقعی آن ملک را متوجه شده و بعد از آن به بخش اطلاعات بازار مسکن رفته و روند معاملات در این منطقه را مطالعه کند و با آگاهی کامل با مالک یا مشاور آن منطقه وارد مذاکره شود.