هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 9 مهر 1399
ساعت 01:57
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 دى 1398 ساعت 11:16
چهارشنبه 11 دى 1398 11:04 ساعت
2020-1-1 11:16:00
شناسه خبر : 332501
وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که بامداد چهارشنبه منتشر شده ادعا کرده حوادث بغداد منافع کشورش را تهدید می‌کند.
وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که بامداد چهارشنبه منتشر شده ادعا کرده حوادث بغداد منافع کشورش را تهدید می‌کند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) بار دیگر درباره تظاهرات ضد آمریکایی مقابل سفارت کشورش در بغداد اظهارنظر و ادعا‌هایی تکراری درباره ایران مطرح کرد.
 
پامپئو که با شبکه «سی‌بی‌اس» مصاحبه می‌کرد گفت: سفارت آمریکا ایمن است و واشنگتن اقداماتی را برای ایمن نگاه داشتن شهروندانش انجام داده است.
 
وی گفت: «سفارت تحت نظارت و ایمن است. اقداماتی که امروز انجام دادیم، دوراندیشانه بود. به دستور رئیس‌جمهور ترامپ، تیم ما با یکدیگر همکاری کرد تا به صورت فوری، قاطعانه و مدبرانه، اقدامات لازم را برای ایمن نگه داشتن افراد انجام دهیم.»
 
وزیر خارجه آمریکا در ادامه با تکرار ادعا‌های همیشگی ایران را «حامی تروریسم دولتی» توصیف کرده و اضافه کرد آنچه در بغداد روی داده منافع آمریکا را تهدید می‌کند.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا گفته دولت این کشور از عراق خواسته در خصوص سفارت آمریکا در بغداد، اقداماتی که باید را انجام دهد. وی گفت: «ما کماکان از دولت عراق می‌خواهیم آنچه را که باید انجام دهند.»
 
وی در ادامه گفت: «من برای رهبران عراق این مسئله را روشن کردم که وظیفه دارند امنیت تأسیسات ما را حفظ کنند.»
 
پامپئو در بخش دیگری از سخنانش مدعی شد حمله به سفارت آمریکا به بغداد توسط «تروریست‌ها» برنامه‌ریزی شده است.
 
سفارت آمریکا در بغداد از صبح سه‌شنبه (۱۰ دی‌ماه) صحنه اعتراضات ضد آمریکایی است. واشنگتن از اتباع خود خواست از نزدیک شدن به این مجموعه خودداری کنند.
 
این سفارتخانه همچنین از شهروندان آمریکایی خواست تا هوشیار بوده و تدابیر امنیتی را در دستور کار قرار دهنده است.
 
از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است که سفارت آمریکا در بغداد ۸۰ نفر از کارمندان خود را از بغداد خارج کرده و به اربیل منتقل کرده است.
 
این اقدام به دلیل تهدید‌های احتمالی علیه سفارت آمریکا در بغداد، در پی حمله هوایی اخیر این کشور به مقر‌های الحشد الشعبی در شهرستان «القائم» در استان «الانبار» صورت گرفته است.
 
جنگنده‌های ارتش آمریکا، یکشنبه‌شب، چند مقر گردان‌های حزب‌الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه‌ای این حمله را تأیید کرد.
 
منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دستکم ۲۸ نفر از نیرو‌های الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ ۴۵ شهید و ۵۱ نفر دیگر مجروح شدند.