هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 11 دى 1398 ساعت 10:27
چهارشنبه 11 دى 1398 10:17 ساعت
2020-1-1 10:27:13
شناسه خبر : 332483
گزارش مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به ارتقای امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در بهار امسال، نشان می‌دهد که بار روانی و اقتصادی تحریم ها در ایران تخلیه شده است.
گزارش مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به ارتقای امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در بهار امسال، نشان می‌دهد که بار روانی و اقتصادی تحریم ها در ایران تخلیه شده است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن اشاره به ارتقای امنیت سرمایه‌گذاری در ایران در بهار امسال، نشان می‌دهد که بار روانی و اقتصادی تحریم‌ها در ایران تخلیه شده، اما فعالان اقتصادی از بدعهدی مسئولان و نفوذ و تبانی در ادارات نالانند به گزارش خراسان، تازه‌ترین ارزیابی مرکز پژوهش‌های مجلس از شاخص امنیت سرمایه گذاری در ایران نشان می‌دهد که در بهار امسال، مقدار عددی این شاخص به ۶.۰۷ از ۱۰ (۱۰ بدترین حالت) رسیده است. این شاخص در فصل زمستان ۹۷، روی عدد ۶.۱۸ ایستاده بود که بر این اساس می‌توان گفت: امنیت سرمایه گذاری در ایران، ۲ درصد در بهار امسال بهبود یافته است. از سوی دیگر این بهبود را باید در ادامه روند مثبتی که از زمستان سال گذشته آغاز شده است، مشاهده کرد. پاییز سال گذشته، اقتصاد ایران ناامن‌ترین شرایط برای سرمایه گذاری را در شش فصل گذشته تجربه کرد. شاخص امنیت سرمایه گذاری در این فصل با روند صعودی که از سه فصل قبل از آن آغاز کرده بود، به ۶.۸۸ رسید.
 
در بهار امسال، عواملی، چون ثبات در بازار ارز، روند کاهشی نرخ تورم، ثبات نسبی قیمت مواد اولیه، تخلیه بار روانی و تا حدودی اقتصادی تحریم‌های خارجی و نیز انجام برخی اقدامات موثر در قوه قضاییه از جمله دلایل بهبود نسبی شاخص امنیت سرمایه گذاری ذکر شده است. مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به تلاطم‌های اقتصادی سال ۹۷، افزوده است: خوشبختانه فعالان اقتصادی در بازار‌های مختلف موفق شدند تا حد زیادی، خودشان را با جهش تورمی و بی ثباتی قیمت‌ها در سال گذشته، وفق دهند. آثار تهدید‌ها و تحریم‌های ترامپ نیز به نهایت خود رسید و راه‌هایی جدید برای واکنش نشان دادن و مقابله کردن با آن در داخل کشور پیدا شد. فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پیمایش، سه مولفه زیر را به عنوان نامناسب‌ترین مولفه‌های سرمایه گذاری در بهار امسال ارزیابی کرده اند: ۱- عمل مسئولان به وعده‌های داده شده، ۲- اعمال نفوذ و تبانی در معاملات ادارات حکومتی، ۳- عمل مسئولان استانی و محلی به وعده‌های اقتصادی داده شده.