هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 8 بهمن 1399
ساعت 19:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 17:58
دوشنبه 9 دى 1398 17:55 ساعت
2019-12-30 17:58:51
شناسه خبر : 332412

مراحل مختلف درمان ارتودنسی

اگر نسبت به دندان های کج یا بیرون زده خود احساس ناخوشایندی دارید و نگران هستید، بدانید که شما تنها نیستید و بسیاری از افراد از این مسئله رنج می برند. همه افراد به طور طبیعی در شکل ظاهری دندان های خود هماهنگی کاملی ندارند، اما به لطف روش درمانی ارتودنسی، شما می توانید به این هدف یعنی اصلاح طرح لبخند خود برسید. در ادامه مطلب ما شما را با مراحل انجام ارتودنسی آشنا می کنیم که شاید لبخند را دوباره به صورت شما بازگرداند.

 

 

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که ناهنجاری های دندانی را درمان می کند ، این ناهنجاری شامل شرایطی است که هنگام بسته شدن دهان، دندان ها به درستی روی هم قرار نمی گیرند. متخصص ارتودنسی فردی است که در ترمیم شکل ظاهری دندان ها تخصص دارد. فراموش نکنید که این درمان می تواند برای بهبود ظاهر و زیبایی یک فرد باشد، اما اغلب با هدف بهبود عملکرد دهان و دندان نیز انجام می شود.

مال اکلوژن یا همان ناهنجاری های دندانی بیماری نیست و بر سلامت جسمی تأثیری ندارد. این یک تغییر در موقعیت دندان ها است. با این وجود ، ممکن است بر شکل صورت و ظاهر دندان تأثیر بگذارد و منجر به خجالت ، عدم اعتماد به نفس و حتی افسردگی شود.

 

ضرورت مراجعه به کلینیک دندانپزشکی

تفاوتی ندارد که به چه علتی به پزشک مراجعه کرده اید، برایکشیدن دندان، ایمپلنت، ترمیم دندن های پوسیده و یا ارتودنسی. در ابتدا پزشک و مسئول درمان شما اولین مشاوره و معاینه را انجام می دهد. پزشک شما روش معالجه و سایر جزئیات را در جلسه معاینه توضیح می دهد، بنابراین لطفاً هر گونه سؤالی در این زمینه احساس می کنید در جلسه معاینه از پزشک خود بپرسید. این جلسات معمولا رایگان هستند و شما می توانید بعد از این جلسه و بسته به نتایج معاینه برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. با انجام ارتودنسی می توانید یک مدل دندان ایده آل و تراز ایجاد کنید که هدف نهایی پزشک برای دندان های شما است. همچنین می توانید قبل از شروع درمان یک بررسی کلی از نتیجه و شکل نهایی دندان های خود داشته باشید.

 

 

آنچه باید در جلسات دندانپزشکی خود بدانید

توجه داشته باشید که هر پرونده زمان و هزینه متفاوتی را می گیرد بنابراین لطفا ابتدا با پزشک مشورت خود کنید.

 

مشاوره اول: حدود 30 دقیقه

می توانید در این جلسه نگرانی های خود را در مورد ترازبندی دندان ها، هزینه درمان و همچنین نیازهای درمانی خود برای پزشک بازگو کنید. متخصص ارتودنسی روش درمانی را برایتان توضیح می دهد. اگر سؤال یا نگرانی دارید، لطفا در این زمان با پزشک خود مشورت کنید.

 

معاینه: حدود 1 ساعت

در این مرحله دهان بیمار با دقت بررسی می شود. این بررسی شامل گرفتن عکس از داخل دهان ، گرفتن اشعه X (استفاده از دستگاه پرتونگاری دیجیتال) ، سی تی اسکن ، ساختن یک مدل از دندان های فوقانی و تحتانی و همچنین بررسی انسدادها می شود. بهتر است از دستگاه های دیجیتال اشعه ایکس و دستگاه سی تی اسکن با دوز پایین استفاده کنید، در این صورت نیازی به نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه نیست.

 

توضیح برنامه درمانی

پزشک شما مطابق نتیجه معاینه، بهترین و کوتاهترین برنامه درمانی را برای شما تهیه خواهد کرد. پزشک از دندان های شما یک قالب دندان درست کرده و مدل را به شما نشان می دهد تا جزئیات و چارچوب های خاص درمان را مطلع باشید. پزشک می تواند در خصوص جزئیات درمان ارتودنسی صحبت کند تا زمانی که شما به طور کامل از برنامه درمانی خود راضی باشید.

 

 

راهنمایی در مورد مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان

قبل از شروع درمان بسیار مهم است که شما را در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و تمیز کردن دندان های خود راهنمایی کنند. پزشک متخصص دندانپزشکی نحوه صحیح مسواک زدن دندان ها را توضیح می دهد، به طوری که در طول مدت درمان می توانید از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال جلوگیری کنید. سپس دندان ها و دهان شما را تمیز کرده و آماده تنظیم دستگاه ها می شوید.

 

تنظیم دستگاه: 2 ساعت

در این مرحله دستگاه ها را تنظیم می کنند. دستگاهی که برای شما قرار می دهند باید به گونه ای طراحی شده باشد که دندان ها را به آرامی در موقعیت های صحیح هدایت کند. یک براکت را روی هر یک از دندان های شما قرار خواهند داد و زمان کارگزاری آنها حدود 2 ساعت به طول می انجامد. دقت داشته باشید که این دستگاه به دندان یا لثه شما آسیب نمی رساند.

 

مدت زمان لازم برای حرکت دندان ها: 1 سال تا 2 سال و نیم

بعد از تنظیم دستگاه ها، شما باید هر 4 تا 8 هفته برای معاینه مراجعه کنید. ما دستگاه ها را در این زمان تنظیم خواهیم کرد. بسته به نوع خاص درمان، این مرحله ممکن است در هر جایی از 15 دقیقه تا 1 ساعت طول بکشد.

مدت زمان درمان به ساختار صورت بیمار و دشوار بودن تراز دندان های بیمار بستگی دارد. به طور کلی برای بیمارانی که دندان های شلوغ و به هم ریخته ای دارند، درمان ممکن است 1 سال تا 2 سال و نیم طول بکشد. با جدیدترین دستگاه های STb-SL، مدت زمان تنظیم و مدت زمان درمان نسبت به گذشته کوتاه تر شده است. درد نيز كاهش یافته است. بنابراين فشار روی بيماران نسبت به گذشته بسیار كمتر شده است.

 

تعمیر و نگهداری و معاینه منظم: یک سال و نیم تا دو سال و نیم

پس از اینکه دندان ها به وضعیت صحیح خود منتقل شدند ، تمام دستگاه ها را حذف خواهند کرد و این پایان درمان خواهد بود. پس از آن، برای جلوگیری از عود (بازگشت دندان ها به موقعیت های اصلی خود) ، از بیمار می خواهند که از نگهدارنده برای حفظ تراز دندان های خود استفاده کند. تثبیت تراز دندان ، حدود دو سال زمان خواهد برد. لطفاً هر 3 تا 6 ماه پس از حذف دستگاه ها ، برای بررسی مجدد به پزشک خود مراجعه کنید. در این جلسات تراز و انسداد دندان و همچنین تمیز کردن دندان و دهان شما را بررسی خواهند کرد.

 

برگرفته از وب سایت اینترنتی کلینیک دندانپزشکی سیمادنت به آدرس اینترنتی https://simadentclinic.com/