هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 15:35
دوشنبه 9 دى 1398 15:24 ساعت
2019-12-30 15:35:22
شناسه خبر : 332403
بحث محصولات تراریخته در دنیا با حرف و حدیث‌های زیادی مواجه است و این سوالات مطرح است که آیا در این محصولات، احتمال جهش ژنتیکی و مشکلات دیگر وجود دارد؟ هنوز هم در دنیا با شک و تردید به این محصولات نگاه می‌شود.
 بحث محصولات تراریخته در دنیا با حرف و حدیث‌های زیادی مواجه است و این سوالات مطرح است که آیا در این محصولات، احتمال جهش ژنتیکی و مشکلات دیگر وجود دارد؟ هنوز هم در دنیا با شک و تردید به این محصولات نگاه می‌شود.
 
شهرام محمدی، عضو هیات علمی گروه اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی دانشگاه شهرکرد اظهار کرد: اغلب گیاهان با طی کردن یک روند تکامل طبیعی که متناسب با هاضمه بشر است، شکل گرفته و به دست مصرف‌کننده می‌رسند و یک همزیستی طولانی‌مدت با زندگی بشر پیدا کردند.
 
وی با اشاره به وجود دو نوع اصلاح ژنتیک در گیاهان، افزود: یک نوع اصلاح ژنتیک معطوف به روش‌های طبیعی است که در آن زمان اصلاح یا سرعت رشد کوتاه می‌شود که از مواد ژنتیکی موجود در طبیعت که جزء خویشاوندان گیاه زراعی مدنظر هستند، استفاده می‌کنیم. 
 
محمدی ادامه داد: روش دیگر که تراریخته نام دارد، انتقال ژن به روش غیر طبیعی و از هر منبع نامرتبطی مانند منبع جانوری، میکروارگانیسم، گیاهان غیر خویشاوند استفاده می‌شود. 
 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به شروع کشت محصولات تراریخته از دهه 1990 میلادی در آمریکا، کانادا و چین، گفت: کسانی که موافق کاشت این گیاهان هستند افزایش جمعیت بشر را که دلیلی عامه‌پسند است، مطرح کرده و توجیه آن‌ها تامین غذا با هر روشی از جمله مقاومت در برابر آفات و  تنش‌های زیستی است در حالی که نکته مهم توزیع صحیح غذا است و گیاهان تراریخته هم به توزیع صحیح کمکی نمی‌کنند.
 
محمدی با تاکید بر ضرورت رعایت امنیت غذایی مردم، بیان کرد: این موضوع شامل کمیت و کیفیت محصول غذایی است، کمی که همان تامین مقدار غذای مورد نیاز است و کیفی همان‌طور که از نام آن مشخص است با سلامت و کیفیت محصول سروکار دارد و قرار نیست که غذای مسموم در اختیار بشر قرار بگیرد و این دو به‌همراه هم دوبال برای امنیت غذایی محسوب می‌شوند. 
 
این استاد بیوتکنولوژی با بیان اینکه ژن منتقله میان گیاهان از طریق حامل اگروباکتریوم انتقال داده می‌شود، گفت: در زمان تلقیح، این ژنوم به صورت تصادفی در جایی مستقر  و موجب تکثیر می‌شود و خصوصیتی را منتقل می‌کند، اما سوال اساسی اینجاست که چه تضمینی وجود دارد که جهش در گیاه ایجاد نشود و در نهایت جهش ژنتیکی در بدن انسان صورت نگیرد؟ این سوالات باید پاسخ داده شوند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه شهرکرد با اشاره به اینکه هیچ نهادی در سازمان ملل مسئول نظارت بر گیاهان تراریخته نیست، بیان کرد: تنها نهاد خصوصی غیر وابسته به سازمان ملل، نهاد استفاده از کاربردهای بیوتکنولوژی کشاورزی و وابسته به بخش خصوصی است.
 
وی در ادامه گفت:  وقتی محصولی تولید می‌شود، سلامت آن از جنبه‌های مختلف از جمله برای انسان و محیط زیست سنجیده و آن‌گاه وارد بازار می‌شود، اما درباره محصولات تراریخته، مرکز بیوتکنولوژی خاصی جهت ارزیابی وجود ندارد و صحت و سقم مراحل کاشت و تولید گیاه برای مردم شفاف نیست، با اینکه کشت محصولات در کشور ما کم است، اما نحوه تولید همین درصد کم هم برای متخصصین این امر روشن نیست، نحوه  و منبع انتقال ژن و سایر موارد باید برای همگان روشن باشد.
 
محمدی یادآور شد: از دیدگاه علمی نیز هرگاه در محیط دخالتی توسط انسان صورت بگیرد با ضرر همراه است، مثلا کود، علف‌کش و قارچ‌کش اثرات سوء خود را دارند اما بشر توانسته ضررها را کم و قابل سازش کند.
 
عضو هیات علمی اصلاح نباتات دانشگاه شهرکرد با اشاره به پذیرش روش‌های نوین تولید گیاهان به روش علمی توسط متخصصان، خاطرنشان کرد: روش‌های تولید باید در یک چارچوب علمی و آکادمیک‌‎ارزیابی‌شده برای سلامت انسان و محیط زیست باشد و اگر ایمنی آن مورد تایید قرار گرفت، مجوز تولید صادر شود.
 
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه نحوه ارزیابی و ورود به بازار محصولات تراریخته باید مشخص شود، گفت: نهاد عام‌المنفعه و دولتی باید همه تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات تراریخته را شناسایی کند و محصولات را با نام تجاری عرضه کند، چرا که گیاهان تراریخته منبع ژنتیکی دارند و این ژن می‌تواند منتقل شود.
 
منبع:ایسنا