هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مهر 1399
ساعت 14:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 12:15
دوشنبه 9 دى 1398 11:44 ساعت
2019-12-30 12:15:18
شناسه خبر : 332379
برخی سایت‌های مخصوص هواشناسی جهانی از آلودگی بیش از حد کلانشهر اهواز خبر دادند اما برخی مسئولان در خوزستان معتقدند این آمار و وضعیت آلودگی هوا موضوع آنچنان هم خطرناک نیست.
برخی سایت‌های مخصوص هواشناسی جهانی از آلودگی بیش از حد کلانشهر اهواز خبر دادند اما برخی مسئولان در خوزستان معتقدند این آمار و وضعیت آلودگی هوا موضوع آنچنان هم خطرناک نیست.
 
به گزارش رجانیوز، شامگاه شنبه بود که برخی سایت‌های تخصصی هواشناسی جهانی از آلودگی بیش از حد کلانشهر اهواز خبر دادند و تصاویر مربوط به آلایندگی هوا در فضای مجازی میان مردم خوزستان دست به دست شد.
 
همچنین نرم‌افزار اطلاع‌رسانی وضعیت آلایندگی هوا متعلق به سازمان حفاظت از محیط زیست نیز آلودگی هوا در شهر اهواز را در ساعت‌هایی از شب گذشته تا 401 نشان می‌داد که بالاترین حد آلایندگی قابل محاسبه در آن نرم‌افزار است.
 
انتشار تصاویر و خبر مربوط به این میزان آلودگی شدید در اهواز این احتمال را در در ذهن مردم ایجاد کرد که ممکن است به دلیل این میزان آلودگی هوا، مدارس و ادارات امروز یکشنبه در خوزستان تعطیل باشد، احتمالی که با سکوت مسئولان مربوطه در ستاد بحران و استانداری خوزستان مواجه شد.
 
مدیرکل هواشناسی استان خوزستان اما در گفت‌وگویی با رسانه‌ها مدعی شد این آلودگی هوا نوعی متفاوت از آلودگی است و این میزان آلودگی به حد خطر و تعطیلی مدارس نرسیده است!
 
محمد سبزواری در این گفت‌وگو بیان کرد: این شاخص در واقع PM 10 است که برای چند ساعت در این حد نیز مشکلی ندارد زیرا میانگین 24 ساعت آن مدنظر است.
 
وی افزود: طبق تصویب مدیریت بحران باید شاخص هوا در میانگین ساعتی بالای 700 باشد که وضعیت هوا در خطر باشد و مدارس یا ادارات تعطیل شوند.
 
مدیرکل هواشناسی استان خوزستان ادامه داد: شاخص کیفی بالای 400 که ثبت شده PM2.5 (که همان شاخص آلودگی صنعتی است)نیست، اگر آلودگی صنعتی 400 باشد بسیار فجیع است اما اکنون در آن وضعیت نیستیم.
 
وی در رابطه با اینکه آیا آلودگی از سمت عراق وارد می شود، خاطرنشان کرد: اگر هم باشد غبار بسیار رقیقی است و مشکل خاصی وجود ندارد.
 
به گزارش تسنیم به نظر نمی‌رسد این توضیحات مدیرکل هواشناسی خوزستان که سازمانی فنی و تخصصی است و معمولا بر اساس آمار و ارقام بصورت حرفه‌ای موضع می‌گیرد، درباره عدم تعطیلی مدارس و و دانشگاه ها در اهواز از نگرانی خانواده‌ها کاسته باشد اما توصیه مراکز تخصصی جهانی هواشناسی به مردم خوزستان این بود که در خانه بمانید یا کلا از شهر بیرون بروید.
 
معضل آلایندگی هوا در اهواز که در فصل زمستان سهم بیشتر آن مربوط به فلرهای نفتی و صنایع بزرگ اطراف این کلانشهر است هر ساله سبب نگرانی مردم از عواقب تنفس این ذرات آلاینده است اما آنچه که مشخص است نبود عزم و اقدام جدی برای کاهش این میزان آلایندگی است.