هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مهر 1399
ساعت 14:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 11:22
دوشنبه 9 دى 1398 10:50 ساعت
2019-12-30 11:22:22
شناسه خبر : 332363
وزرای خارجه ایران و روسیه ظهر امروز (دوشنبه) در مسکو درباره ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو می‌نشینند.
وزرای خارجه ایران و روسیه ظهر امروز (دوشنبه) در مسکو درباره ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو می‌نشینند.
وزرای خارجه ایران و روسیه ظهر امروز (دوشنبه) در مسکو درباره ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفتگو می‌نشینند.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته (یکشنبه) در راستای رایزنی‌های مستمر دوجانبه با روس‌ها وارد مسکو شد، ظهر امروز (دوشنبه) با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود دیدار و گفتگو می‌کند.
 
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه پیش از این اعلام کرده بود که طیف مختلفی از موضوعات در این سفر مورد رایزنی قرار می‌گیرد از جمله مسائل مربوط به روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی.
 
گفتنی است سفر ظریف به روسیه در حالی صورت می‌گیرد که حدود یک هفته دیگر فرصت ۶۰ روزه چهارم ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام پایان می‌یابد.
 
به نظر می‌رسد برجام و تحولات منطقه‌ به ویژه اوضاع سوریه محور گفتگوهای ظریف با همتای روس خود باشد. سفر ظریف به مسکو در حالی انجام می‌شود که ایران به همراه روسیه و چین از روز جمعه اقدام به برگزاری رزمایش مشترک دریایی در شمال اقیانوس هند کردند.
 
وزیر خارجه ایران در این خصوص عنوان کرد: این رزمایش نشانگر این واقعیت است که جمهوری اسلامی برای حفظ امنیت و آزادی کشتیرانی برای همه در آبراه بین‌المللی هرمز آمادگی دارد همکاری و همراهی کند و کشورهای دیگری هم از قدرت‌های مهم جهانی هستند که با سیاست‌های تنش آفرین در این منطقه همراهی نمی‌کنند.
 
*روابط راهبردی ایران و روسیه
 
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران شب گذشته در بدو ورود به مسکو در جمع خبرنگاران روابط ایران با روسیه را راهبردی خواند و افزود: نیاز است به صورت مداوم درباره مسائل مختلف منطقه و مسائل بین‌المللی و آخرین وضعیت منطقه و جهان هماهنگی، همفکری و رایزنی داشته باشیم. (اینجا بخوانید)
 
این سفر بیست و هشتمین سفر ظریف به روسیه در شش و نیم سال گذشته است.در همین خصوص رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران این رایزنی‌ها و رفت و آمدها را نشانگر روابط تنگاتنگ ایران و روسیه می‌داند.
 
به گزارش فارس، وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه پنجم دی ماه از سفر ظریف به مسکو خبر داده بود و زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که در دیدار ظریف و لاوروف روابط دوجانبه و توسعه بیش از پیش این روابط مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.
 
گفتنی است، رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در هفته‌ای که گذشت (دوم دی ماه) نیز سفری ۲ روزه به عمان داشت و با مقامات این کشور از جمله همتای عمانی دیدار و گفتگو کرد.
 
محمدجواد ظریف ۱۷ اردیبهشت ماه نیز در سفری دو روزه وارد روسیه شد و با سرگئی لاوروف همتای خود همزمان با اعلام تصمیم ایران در توقف برخی تعهدات برجامی در ۱۸ اردیبهشت ماه دیدار و نامه حسن روحانی به پوتین درباره تصمیم ایران را به لاوروف تسلیم کرد.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۸ نیز به همراه رضا اردکانیان وزیر نیرو  برای دیدار و گفتگو با مقامات روسیه وارد مسکو شد و ۱۱ شهریور ماه با سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره مناسبات دوجانبه، برجام و تحولات منطقه به ویژه اوضاع سوریه به گفتگو پرداخت.
 
 وزرای خارجه ایران و روسیه هفتم آبان ۱۳۹۸ در ژنو و در حاشیه نشست سه جانبه با همتای ترکیه‌ای خود درباره کمیته قانون اساسی سوریه، دیداری دوجانبه داشتند.