هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 1 مهر 1399
ساعت 15:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 09:41
دوشنبه 9 دى 1398 09:29 ساعت
2019-12-30 09:41:58
شناسه خبر : 332338
فوتبال ایران بدون «تاج» و رییس شد؛ آن‌هم بعد از چند روز بستری بودن در بیمارستان و خبر استعفایی که از سوی مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال مطرح شد. این دومین مرتبه بود که مهدی تاج به‌دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری می‌شد. سال گذشته و در خردادماه، آقای رییس در ترکیه سکته کرد و پزشکان متخصص هشدار دادند که از اضطراب و پذیرش مسوولیت سنگین اجتناب کند.
 فوتبال ایران بدون «تاج» و رییس شد؛ آن‌هم بعد از چند روز بستری بودن در بیمارستان و خبر استعفایی که از سوی مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال مطرح شد. این دومین مرتبه بود که مهدی تاج به‌دلیل ناراحتی قلبی در بیمارستان بستری می‌شد. سال گذشته و در خردادماه، آقای رییس در ترکیه سکته کرد و پزشکان متخصص هشدار دادند که از اضطراب و پذیرش مسوولیت سنگین اجتناب کند.
 
از آنجا که اکثریت قریب به اتفاق مسوولان فوتبال با واژه استعفا بیگانه‌اند تاج به محل کارش بازگشت تا یک‌سال‌و‌شش‌ماه بعد دوباره داستان قلب آقای رییس کار دستش بدهد. این مرتبه اما رییس فوتبال، تصمیم گرفت که به توصیه پزشکان عمل کرده و به‌خاطر حفظ سلامت جسمانی‌اش، تن به استعفا دهد؛ استعفای استعلاجی که اجبار هم در آن دخیل بود. حال بعد از رفتن مهدی تاج، فوتبال ایران وارد عصر جدیدی می‌شود، عصری که همگان امیدوار هستند با ظهور مدیران جوان و جدایی مدیران بازنشسته و پرحاشیه از این رشته پرطرفدار همراه شود.
 
استعفا به‌دلیل بیماری یا ...؟
 
هر چند ظاهر مساله حکایت از استعفای مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال به‌دلیل بیماری دارد اما قطعاً این استعفا می‌تواند جنبه‌های دیگری هم داشته باشد که مرور زمان، آن‌ها را مشخص خواهد کرد.
 
در این بین اگر به گذشته بازگردیم، قبل از جام‌جهانی‌2018 روسیه، بحث بازنشستگی مهدی تاج مطرح شد و طبق مصوبه مجلس، رییس فدراسیون باید کناره‌گیری می‌کرد اما با مطرح شدن بحث‌های حقوقی و احتمال تعلیق فوتبال ایران از سوی فیفا، آن طرح به‌شکل قانونی برای رییس فوتبال، اجرایی نشد. در همان مقطع زمانی، این شرط مطرح شد که چنانچه در جام ملت‌های آسیا‌2019  امارات، تیم ملی نتیجه مناسبی به‌دست نیاورد آقای رییس به‌دلیل کسب نتایج ضعیف استعفا دهد که البته با جدایی کارلوس کی‌روش و به‌وجود آمدن دوقطبی موافقان و مخالفان کی‌روش، دیگر کمتر کسی صحبت از رفتن تاج کرد اما حالا بیماری قلبی بهانه لازم را برای رایزنی‌های پشت پرده به منظور استعفا دادن رییس فدراسیون فراهم آورده است.
 
البته بحث نتیجه نگرفتن فاجعه‌بار تیم ملی با مارک ویلموتس بلژیکی که هزینه سنگین مالی و فنی برای فوتبال ایران به همراه داشت و تیم ملی را در آستانه حذف زودهنگام از جام‌جهانی قرارداد، در کنار حواشی و مشکلات دیگر فوتبال، نیز همگی در شدت بیماری آقای رییس! و استعفای استعلاجی او نقش داشتند.
 
در این بین خواندن صحبت‌های وزیر ورزش هم
 
 جالب توجه خواهد بود:«سلامتی ایشان برای ما و خانواده محترم‌شان و جامعه فوتبال از هر چیزی مهم‌تر است و قطعاً مدیری توانا را اکنون در مسوولیت اداره فوتبال نداریم ولی به‌عنوان مشاوری امین در کنار مدیریت ورزش خواهند بود.»
 
بحرانی به نام جانشین!
 
با کناره‌گیری رسمی مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال، حالا بحث انتخاب جانشین او یا سرپرست فدراسیون فوتبال تا برگزاری مجمع انتخاباتی برای انتخاب رییس جدید، بسیار عجیب است. طبق اساسنامه فدراسیون بعد از رییس فدراسیون،
نایب رییس اول همه کاره فوتبال خواهد بود اما استعفای چند ماه قبل علی کفاشیان که عنوان نایب رییس اول را یدک می‌کشید و انتخاب یا اعلام نشدن نام رسمی جانشین او، دیگر اتفاق عجیب در فدراسیون فوتبال ایران است.
 
در چنین وضعیتی، نایب رییس دوم که کسی نیست جز حیدر بهاروند، می‌تواند سرپرست فدراسیون فوتبال شود؛ اما حیدر بهاروند خود هم بازنشسته است و طبق قانون نمی‌تواند به‌عنوان مسوول اجرایی فدراسیون انتخاب شود مگر اینکه او نیز مانند مهدی تاج، از قوانین خاص برای نشستن روی صندلی ریاست استفاده کند یا نوبت را در اختیار نایب‌رییس سوم یعنی خانم لیلا صوفی‌زاده قرار دهد. با توجه به اینکه سرپرست فدراسیون فوتبال یک سمت مهم است، شاید این فرصت به‌راحتی در اختیار خانم صوفی‌زاده قرار نگیرد و انتخاب سرپرست فوتبال، وارد احتمالات بعدی یعنی انتخاب یکی از اعضای هیات رییسه به این سمت مهم شود. فریدون اصفهانیان و عبدالکاظم طالقانی از اعضای هیات رییسه مانند حیدر بهاروند بازنشسته هستند، بنابراین آن‌ها هم شاید نتوانند مسوولیت ریاست فدراسیون را بر عهده بگیرند، پس می‌ماند محمود شیعی یا هدایت ممبینی. با توجه به شرایطی که فدراسیون فوتبال با آن مواجه است و باید هرچه سریع‌تر تکلیف سرمربی تیم ملی انتخاب شود، به نظر می‌رسد فرد جانشین تاج به زودی با نظر مثبت مسوولان رده بالا مشخص و معرفی خواهد شد. هرچند صادق درودگر، رییس کمیته اقتصادی فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای اعلام کرد که حیدر بهاروند، مسوولیت کارهای فدراسیون را بر عهده می‌گیرد اما خبرهای دیگری هم مطرح است که مسوولان رده بالا خواهان سرپرستی کفاشیان بر فوتبال، تا زمان برگزاری مجمع هستند.
 
کاهش ضلع دیگر اصفهانی‌ها!
 
با جدایی مهدی تاج از فدراسیون فوتبال، یک ضلع دیگر از مثلث مدیران اصفهانی تاثیرگذار در صحنه فوتبال از بین رفت و حالا بعد از استعفای علی کفاشیان و بیماری تاج، شاید تنها کسی که بیشترین احساس خطر را کرده است؛ محمدرضا ساکت باشد. 
 
همشهری‌های اصفهانی که در فضای مجازی آن‌ها را مثلث یا باند اصفهانی فوتبال نامیده‌اند، کسانی هستند که هر وقت یکی از تیم‌های مطرح تهرانی یا شهرستانی شکست خورده یا ناکام می‌شد، نام‌شان به‌عنوان متهمان جانبداری از یک تیم خاص مطرح می‌شد. هرچند در این بین پیکان انتقادات بیشتر به جانب محمدرضا ساکت است؛ کسی که به ابوالمشاغل فدراسیون معروف شده تا حدی که صدای داورزنی معاون وقت وزیر ورزش هم بابت پست‌های متعدد ساکت درآمده بود.
 
دبیرکلی فدراسیون فوتبال (که به‌دلیل قانون بازنشستگی از ساکت پس گرفته شد)، رییس سازمان تیم‌های ملی، مدیر تیم‌های ملی و سرپرست تیم ملی بزرگسالان، رییس مرکز ملی فوتبال، عضو کمیته فنی و توسعه فوتبال، عضو کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال (که این یکی بعدها به سازمان اقتصادی فوتبال تغییر نام داد که صادق درودگر ریاست آن‌ها را برعهده دارد) در جدیدترین حکم عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی فدراسیون، عناوین مسوولیت‌هایی است که محمدرضا ساکت در زمان ریاست مهدی تاج در فوتبال ایران عهده‌دار بوده است. حالا باید دید، بعد از رفتن تاج از فوتبال، محمدرضا ساکت هم به جمع جداشدگان اصفهانی فوتبال اضافه می‌شود و یا همچنان با انجام بازی‌های پشت پرده، شانس خود را برای ماندن در فوتبال حفظ خواهد کرد.
 
فوتبال فدای داستان پرحاشیه انتخابات
 
طبق خبرهای اعلام شده قرار است مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال، اردیبهشت‌ماه سال آینده انتخابات این فدراسیون را برگزار کند یعنی تا انتخاب رییس بعدی فوتبال، باید حداقل 5‌ماه انتظار کشید. افراد نزدیک به دولت از صالحی امیری، رییس فعلی کمیته ملی المپیک به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی کاندیداتوری برای پست ریاست فدراسیون فوتبال سخن به میان می‌آورند؛ هرچند افرادی مانند مهدی محمدنبی، مصطفی آجرلو، حسین غریب و.... کاندیداهای بالقوه برای پذیرش این مسوولیت و شرکت در انتخابات هستند. مطمئناً انتخابات این دوره فدراسیون فوتبال که یکی از مهم‌ترین مقوله‌های اجتماعی در ایران است، پرحاشیه‌تر از دوران گذشته خواهد بود زیرا مسوولان وزارت ورزش‌و‌جوانان و سایر بخش‌هایی که دوست دارند در بدنه فوتبال نفوذ داشته باشند، از همین امروز لابی‌های خود را برای انتخاب یا بهتر بگوییم انتصاب رییس بعدی، آغاز کرده و می‌کنند. در این بین اما ضرر اصلی این اتفاقات ممکن است دامن تیم ملی فوتبال بزرگسالان و تیم امید که در ماه‌های جاری بازی‌های بسیار مهمی را برای رسیدن به جام‌جهانی یا المپیک پیش‌رو دارند، را بگیرد.  فوتبال ملی ما اصلاً در شرایط مناسبی نیست زیرا چند ماه بعد از جدایی ویلموتس، هنوز جانشین این مربی انتخاب نشده و این در حالی است که در آستانه حذف از رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی قرار دارد. از سوی دیگر فدراسیون ۵‌ستاره مهدی تاج به‌حدی در بخش‌های مختلف ضعیف عمل کرده که صدای بسیاری از مسوولان و هواداران تیم‌های باشگاهی به‌خاطر مشکلات برگزاری لیگ و داوری‌های آن، عدم برنامه‌ریزی صحیح در فوتبال و جانبداری از یک تیم خاص، درآمده و این مشکلات هرروز بیشتر می‌شود.
 
ضمن اینکه هرچند تاج نتوانست به مساله حق پخش تلویزیونی سر‌و‌سامان دهد اما عقد قرارداد فدراسیون با یک شرکت در خصوص حق پخش اینترنتی فوتبال هم در جای خود جالب توجه است که البته هنوز ابهامات واگذاری آن برای اهالی فوتبال جای سؤال را گذاشته است که البته پاسخ مناسبی هم به آن‌ها داده نشده است. اما باید امیدوار بود که لابی‌های انتخاباتی و قدرت‌نمایی مدیران علاقه‌مند به حضور یا نفوذ در فوتبال، تاثیرمنفی در عملکرد تیم‌های ملی و باشگاهی نگذارد، هرچند در این سال‌ها، امیدهایمان ناامید شده است.