98/10/9 - 09:29 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 332337
معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک با بیان اینکه وسعت مناطق آزاد زیاد است و امکان محصور شدن آن و نظارت سخت است، گفت: مسئولیت قاچاق و نظارت بر مناطقی را که در آن استقرار داریم را می‌پذیریم.
معاون وزیر اقتصاد و رئیس‌کل گمرک با بیان اینکه وسعت مناطق آزاد زیاد است و امکان محصور شدن آن و نظارت سخت است، گفت: مسئولیت قاچاق و نظارت بر مناطقی را که در آن استقرار داریم را می‌پذیریم.
 
به گزارش رجانیوز؛ مهدی میراشرفی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در رابطه با حضور گمرک در مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: مناطق آزاد ما متفاوت از مناطق آزاد دنیا هستند. وسعت برخی مناطق گاهی به اندازه وسعت یک کشور کوچک است و به جهت بزرگی، اعمال مقررات در آنجا مشکل است. به همین جهت مشکل بنیادی وجود دارد که قانون‌گذار توجه کافی نکرده است.
 
وی ادامه داد: پیشنهاد شده که اگر امکان دارد فازبندی برای توسعه مناطق طراحی شود و در مناطقی که زیرساخت‌ آماده است به عنوان منطقه آزاد رویه‌های تجارت جاری شود که می‌تواند راه‌حلی موقت باشد. به طور کلی باید سازوکار ایجاد این مناطق یکجا فراهم شود که پرهزینه است یا به سمت اصلاح قانون برویم که از این همه وسعت زیاد که قوه مقننه تأیید کرده است تجدیدنظر کند. اگر قرار باشد مناطق کنترل شود به دلیل وجود چند شهر و روستا در آن اصول شهروندی نیز به نحوی به چالش کشیده می‌شود.
 
معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال که مسئولان مناطق آزاد می‌گویند گمرک در مبادی ورودی و خروجی مناطق آزاد حضور دارد، افزود: طبق قانون باید در مبادی خروجی مناطق حضور داشته باشیم. بر اساس مصوبه دولت مبادی ورودی نیز اضافه شد. این موضوع را به ِجـد از وزارت اقتصاد و شورای عالی مناطق آزاد پیگیری می‌کنیم.
 
میراشرفی در پاسخ به این سؤال که گمرک مسئولیت قاچاق را در مناطق آزاد می‌پذیرد، بیان کرد: مناطق آزاد کنونی وسعت بیش از چند هزار هکتار را چگونه باید نظارت کرد؟ آیا قابلیت اجرا دارد؟
 
وی در پاسخ به این سؤال که چرا مسئولیت قاچاق از این مناطق را نمی‌پذیرید و تضمین نمی‌دهید که قاچاق انجام نشود، توضیح داد: در حدی که گمرک استقرار و نظارت دارد عملاً مسئولیت انجام می‌شود. مسئولیت آن بخشی از کالاهایی که اظهار و ترخیص می‌شود را می‌پذیریم، ولی کل مناطق وسعت زیادی دارد و درب واحدی ندارد. همچنین محصور و عملیاتی نیست. ما در حد فضایی که می‌توانیم اعمال قانون کنیم مسئولیت را می‌پذیریم.
 
به گفته میراشرفی، گمرک در 176 نقطه مرز مستقر است، بیش از شش هزار کیلومتر مرز داریم آیا از هر مرزی قاچاق اتفاق بیفتد گمرک مسئول است؟ نه ما در نقطه‌ای که استقرار داریم پاسخگو هستیم. در مناطق آزاد، نقاطی که الزام قانونی دارد و امکاناتش فراهم شده باید مسئولیت بپذیریم و عهده‌دار مسئولیت باشیم.
 
گفتنی است ماه گذشته و در شرایطی که کشور درگیر التهابات ناشی از افزایش قیمت بنزین بود، نمایندگان مجلس اقدام به تصویب هشت منطقه آزاد تجاری جدید کردند.
 
کارشناسان اقتصادی وسعت کنونی مناطق آزاد ایران را تا حدود 12 برابر دیگر کشورها عنوان می‌کنند؛ مناطقی که با دور شدن از هدف اصلی خود، به دروازه واردات و محلی برای فرار مالیاتی شرکت‌ها بدل شده است.
 
همچنین در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، «بروز پدیده افزایش قیمت زمین و زمین‌خواری» بخشی از چالش‌های پیش‌روی مناطق آزاد کشورمان به واسطه «وسعت بالا و مکان‌یابی نادرست» عنوان شده است.