هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 فروردين 1399
ساعت 01:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 9 دى 1398 ساعت 09:26
دوشنبه 9 دى 1398 09:23 ساعت
2019-12-30 09:26:50
شناسه خبر : 332335
رئیس‌جمهور عراق به درخواست پارلمان و با هدف تثبیت روند سیاسی و معرفی نخست‌وزیر به پارلمان، از سلیمانیه به بغداد بازگشت.
رئیس‌جمهور عراق به درخواست پارلمان و با هدف تثبیت روند سیاسی و معرفی نخست‌وزیر به پارلمان، از سلیمانیه به بغداد بازگشت.
 
همان طور که پیش‌بینی می‌شد، دیروز «برهم صالح» از سلیمانیه به بغداد بازگشت تا روال عادی تعیین نخست‌وزیر جدید در عراق، طی شود.
 
 به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور عراق پنجشنبه گذشته و پس از اعلام آمادگی برای استعفا، بغداد را به مقصد سلیمانیه ترک کرده بود. وی قبل از عزیمت به سلیمانیه‌، نامه‌ای را به پارلمان ارسال کرده و در آن متذکر شده بود که نامزد پیشنهادی فراکسیون سازندگی، مورد حمایت مردم
نیست.  
 
اوایل آذر گذشته هم «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، در واکنش به اعتراضات خیابانی، از این پست استعفاء کرده بود. او اکنون ریاست دولت پیشبرد امور را به عهده‌دارد.
 
انتخابات زودهنگام
 
«مختار الموسوی» نماینده پارلمان عراق و عضو «ائتلاف فتح» اعلام کرد، گروه‌های سیاسی بر سر برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور توافق کرده‌اند.
الموسوی تاکید کرد، نخست‌وزیر جدید تنها شش ماه بر سر قدرت خواهد بود و در این مدت، انتخابات زودهنگام برگزار می‌شود.
 
اظهارات برهم صالح
 
رئیس‌جمهور عراق دیروز در دیدار با سفیر ژاپن در بغداد، ضمن صحبت درباره روابط میان دو کشور، در ارتباط با اوضاع جاری عراق نیز سخنانی را بر زبان آورد.
 
برهم صالح بر احترام گذاشتن به اراده مردم عراق برای انجام اصلاحات و مخالفت با هرگونه دخالت خارجی در سیاست داخلی این کشور تأکید
کرد.
 
 همچنین، «محمد الخالدی» رئیس‌فراکسیون «بیارق الخیر» عراق اعلام کرد، فردا (امروز) برهم صالح با ۱۷۰ نماینده پارلمان دیدار و با آنها در‌باره نخست‌وزیر آتی گفت‌و‌گو می‌کند.
 
وی اظهارات برخی که می‌گویند، برهم صالح با خودداری از معرفی نامزد مورد نظر فراکسیون اکثریت به پارلمان، قانون اساسی را زیر پا گذاشته است، را رد کرد و گفت: رئیس‌جمهور قانون اساسی را نقض نکرده و صحبت کردن در این باره درست نیست.
 
آغاز هشتمین مرحله عملیات «ارادة النصر»
 
فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق، صبح دیروز از آغاز هشتمین مرحله از عملیات «ارادة النصر» علیه تروریسم در پنج محور خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، این عملیات نظامی از کوه‌های «حمرین» و مناطق جنوب و غرب استان‌های کرکوک و صلاح‌الدین آغاز شده است.
 
«عبدالامیر رشید یارالله» معاون فرماندهی عملیات مشترک اعلام کرد، به دستور نخست‌وزیر و فرماندهی کل نیروهای مسلح و تحت نظارت فرماندهی عملیات مشترک، صبح امروز (8 دی)، هشتمین مرحله از عملیات ارادة النصر از پنج محور آغاز شده است.
 
بر اساس این گزارش، محور نخست با فرماندهی عملیات نینوا، محور دوم با فرماندهی عملیات الجزیره، محور سوم با فرماندهی عملیات صلاح‌الدین، محور چهارم با فرماندهی عملیات دیاله و محور پنجم نیز با مقر فرماندهی عملیات مشترک در کرکوک انجام می‌شود.
 
طبق این خبر، این مرحله با پشتیبانی نیروی هوایی ارتش عراق، ائتلاف بین‌المللی و حشد عشائری و شماری از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی انجام می‌شود.
این عملیات شامل بازرسی و پاک‌سازی مناطق و روستاها‌، تعقیب بقایای داعش و برقراری امنیت کامل در این مناطق است.
 
اواسط تیرماه گذشته، مرحله نخست عملیات گسترده ارادة النصر، با هدف پاک‌سازی مناطق محصور بین استان‌های صلاح‌الدین، نینوا و الانبار تا مرزهای بین‌المللی عراق و سوریه آغاز شده و تاکنون هفت مرحله از این عملیات در بخش‌های مختلف عراق، با موفقیت انجام شده است.
 
دولت عراق20 آذر 1396 آزاد‌سازی کلیه اراضی این کشور از دست داعش پس از سه سال نبرد را اعلام کرده بود. این روز با نام «یوم النصر» (روز پیروزی)، در تقویم عراق ثبت شده و تعطیل رسمی است.
 
 اما عملیات‌ پاک‌سازی و تعقیب باقی مانده‌های داعش، در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد. به ویژه که در سایه تظاهرات‌ جاری در عراق و ناآرامی‌های اخیر، برخی منابع از تلاش داعش برای تقویت خود و حمایت آمریکا از این گروه تروریستی خبر می‌دهند.
 
منبع:کیهان