هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 7 اسفند 1398
ساعت 05:00
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 5 دى 1398 ساعت 09:42
پنجشنبه 5 دى 1398 09:35 ساعت
2019-12-26 09:42:10
شناسه خبر : 332171
علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل شایعات مربوط به روابط پشت پرده میان ایران و آمریکا را رد کرد و گفت: این‌ها همه شایعه است و واقعیت ندارد.
علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل شایعات مربوط به روابط پشت پرده میان ایران و آمریکا را رد کرد و گفت: این‌ها همه شایعه است و واقعیت ندارد.
 
به گزارش سه‌شنبه شب  تلویزیون روسیا الیوم، ولایتی در گفت‌و‌گو با این شبکه در پاسخ به پرسشی، هرگونه مذاکره با آمریکا پیش از لغو تحریم‌ها را کاملاً مردود دانست و گفت: هیچ تصمیمی‌ درباره چنین مذاکراتی وجود ندارد، تصمیم قاطع ایران عدم هرگونه دیداری بین مسئولان ایرانی و آمریکایی است. در حال حاضر هیچ رابطه‌ای بین ایران و آمریکا وجود ندارد. آمریکایی‌ها از زمانی که به‌صورت یک‌جانبه از برجام خارج شدند، عملاً توافق هسته‌ای گروه ۵+۱ با ایران را نقض کردند.
 
وی در پاسخ به پرسشی در‌باره اتهامات مربوط به فعالیت هسته‌ای ایران در یک سایت محرمانه در منطقه تورقوزآباد نیز گفت: به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌توصیه می‌کنیم که تحت تأثیر ادعاهای آمریکایی- صهیونیستی قرار نگیرد. این اتهام ابتدا از سوی بنبامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی عنوان شد. این اتهامات هیچ ارزشی ندارد و ما به آنها عادت کردیم. این ادعا‌ها عاری از هرگونه صحت می‌باشد.
 
وی در‌باره فشارهای حداکثری آمریکا علیه ایران نیز گفت که تحریم‌های آمریکا چیز تازه‌ای نیست ما 40 سال است که تحت تحریم‌های آمریکا قرار داریم که گاهی با کاهش همراه بوده و گاهی نیز تشدید شده است. ولایتی تأکید کرد که تحریم‌ها نمی‌تواند کشور بزرگ، قوی و پهناوری مانند ایران را وادار به تسلیم کند.
 
 وی درباره مکانیزم مبادلات مالی موسوم به اینستکس با اروپا نیز گفت: اروپا تاکنون چیزی جز یک سری وعده‌های روی کاغذ ارائه نکرده است و ما چیزی جز حرف از آنان ندیده‌ایم. هیچ اقدام عملی انجام نداده‌اند و فقط حرف زده‌اند و وقت‌کشی کرده‌اند.
 
مشاورمقام معظم رهبری تأکید کرد که اروپایی‌ها یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس در مسئله هسته‌ای تابع سیاست‌های آمریکا هستند و از سیاست‌های دیکته شده آمریکا تبعیت می‌کنند. آنها در تصمیم‌گیری‌هایشان هیچ استقلالی از خود نشان نداده‌اند.
 
اینستکس بدون هیچ اقدام عملی
 
وی تأکید کرد که اروپا اگرخواهان نفوذ و ایفای نقش موثر درمنطقه است باید سیاست مستقلی را دنبال کند، در غیر این صورت اگر از سیاست آمریکا پیروی کند قطعا شکست خواهد خورد. مشاور مقام معظم رهبری همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در این‌باره گفت که اگر آنها به برجام عمل نکنند ما نیز دلیلی ندارد که به برجام متعهد بمانیم.
 
ولایتی درباره تحولات لبنان نیز گفت: مردم لبنان مردمی ‌با تدبیر، آگاه و فهیم هستند و توانستند خیلی زود راه‌حل برای مشکلات پیدا و در مقابل، تحریکاتی را که از سوی دشمنان صورت گرفت، خنثی کنند. وی همچنین درباره انتخاب حسان دیاب به‌عنوان نخست‌وزیر جدید لبنان گفت: ما به هر تصمیمی‌که مردم لبنان بگیرند احترام می‌گذاریم.
 
ولایتی گفت که نخست‌وزیر جدید لبنان رابطه خوبی با ارکان دولت آن کشور دارد و ما نیز با لبنان روابط نزدیک و توأم با احترام متقابل و بدون مداخله در امور داخلی یکدیگر داریم.
 
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در‌باره تحولات عراق و خواسته‌های مردم این کشور گفت: همان‌طور که آیت‌الله سیستانی مرجع عالی عراق گفتند تظاهرات عاری از هرج و مرج و خشونت حق طبیعی مردم است. مردم عراق در سال‌های گذشته چه در زمان حاکمیت صدام و بعد از آن صدمات زیادی دیدند و توانستند به آزادی دست یابند و طبیعی است که خواسته‌های به حقی هم دارند و هر دولتی که سرکار بیاید باید حقوق مردم را رعایت کند و مشکلات را حل نماید.
 
وی همچنین در‌باره نخست‌وزیر و دولت آتی عراق خاطرنشان کرد که ایران از هر کسی که مورد تائید مردم و مجلس عراق باشد حمایت می‌کند.
 
پاسخ به تجاوزهای رژیم صهیونیستی
 
علی‌اکبر ولایتی مشاور مقام معظم  رهبری در امور بین‌الملل تأکید کرد که اسرائیل دیر یا زود پاسخ حملات هوایی و جنایاتش در سوریه را دریافت خواهد کرد و ملت‌های سوریه و لبنان پاسخ رژیم اسرائیل را خواهند داد. تل‌آویو به زودی از جنایات خود پشیمان خواهد شد.
 
وی همچنین بر حمایت ایران از سوریه تأکید کرد و یادآورشد که تهران همواره در کنار دولت دمشق قرار داشته و کمک‌های تأثیرگذار ایران سبب شده تا سوریه بتواند روی پای خود بایستد. ولایتی در‌باره حمله دوشنبه رژیم صهیونیستی به سوریه نیز گفت: تجربه ثابت کرده است که بروز چنین جنایاتی از سوی اسرائیل، بی‌پاسخ نمی‌ماند و اسرائیل دیر یا زود پاسخ خود را دریافت خواهد کرد. پاسخ از سوی ملت سوریه  و لبنان خواهد بود. مردم سوریه و لبنان صبور هستند اما این جنایات رژیم صهیونیستی بی‌پاسخ نخواهد ماند. امیدواریم مقاومت در سوریه و لبنان بتواند در برابر این حملات آمریکایی و صهیونیستی در سوریه بایستد.مقاومت قطعا تل‌آویو را پشیمان خواهد کرد. این رژیم دارای تجارب تلخی در گذشته است و تاکنون با هر بار حمله، پاسخی کوبنده  از مقاومت دریافت کرده است.
 
وی با‌ اشاره به فشارهای آمریکا علیه ژاپن درباره خرید نفت و تجارت با ایران ابراز امیدواری کرد که ژاپن استقلال بیشتری در سیاست خارجی خود به‌رغم فشارهای آمریکا نشان دهد و صرفا پیرو سیاست‌های آمریکا نباشد.
 
ولایتی با بیان اینکه ژاپن قادر به این کار است، گفت که برخی کشورها مانند روسیه و چین به رغم فشارهای آمریکا توانسته‌اند روابط خوبی با ایران داشته باشند.
 
منبع:کیهان