هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 3 اسفند 1398
ساعت 06:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 4 دى 1398 ساعت 09:37
چهارشنبه 4 دى 1398 09:20 ساعت
2019-12-25 09:37:08
شناسه خبر : 332151
نشست خبری دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار صبح روز قبل با حضور وحید جلیلی، نادر طالب‌زاده و جمعی از اهالی رسانه در حسینیه هنر برگزار شد.
نشست خبری دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار صبح روز قبل با حضور وحید جلیلی، نادر طالب‌زاده و جمعی از اهالی رسانه در حسینیه هنر برگزار شد.

به گزارش رجانیوز نشست خبری دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار صبح دیروز سوم دی‌ماه 98 با حضور وحید جلیلی، نادر طالب‌زاده و جمعی از اهالی رسانه در حسینیه هنر برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، امین‌ سردارآبادی دبیر اجرایی جشنواره دربارۀ عملکرد یک‌ساله این جشنواره گفت: در جریان اکران‌های مردمی مستندهایی داشتیم که بسیار پربیننده بودند؛ مستند «عابدان کهنز» به‌کارگردانی مجید رستگار توسط بیش از 20 هزار نفر دیده شد و 56 میلیون تومان بلیط اختیاری برای آن به فروش رفت؛ همچنین در بخش پویانمایی «شهر هزارکبوتر» جزو پربیننده‌ها بود. در بخش فیلم‌های داستانی هم فیلم داستانی کوتاه «سوزن» به‌کارگردانی یوسف جعفری بین آثار پربیننده بود.

سردارآبادی ادامه داد: ما سال گذشته بخش فراخوان مردمی را ایجاد کردیم و از مردم خواستیم که خودشان سفارش بدهند چه فیلم‌هایی می‌خواهند؛ 138 فراخوان در این زمینه به دستمان رسید که نیمی از این درخواست‌ها به کارگردانان اهدا شد و مابقی نیز در جشنواره اهدا خواهد شد؛ علاوه بر این، طرح آزمایشی «سینما مردم» را اجرا کردیم.

وی دربارۀ جشنواره امسال گفت: در جشنواره امسال رشد 25درصدی آثار را شاهدیم؛ همچنین سایت کتاب جشنواره را راه‌اندازی کرده‌ایم؛ در این سایت آثار 9 دوره جشنواره را قرار داده‌ایم و شما می‌توانید با مراجعه به پروفایل کارگردانان آثار هرکدام را ببینید؛ در مورد مراسم افتتاحیه نیز باید بگویم که یازدهم دی‌ماه ساعت 18 مراسم افتتاحیه در سالن شهدای سرچشمه برگزار خواهد شد، از 12 تا 19 دی‌ماه اکران آثار را در سینما فلسطین داریم و در روز 20 دی نیز مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

 

 

در بخش دیگر این نشست خبری وحید جلیلی اظهار داشت: 10 سال از عمر جشنواره عمار گذشته و این جریان اجتماعی در کشورمان جوانه زده است؛ امروز در مرحله‌ای قرار داریم که برای علاقه‌مندان فرهنگ انقلاب اسلامی نقطه شورانگیزی ایجاد شده است؛ روزی که جشنواره عمار در سال 1389 با 19 فیلم آغاز به کار کرد کمتر کسی گمان می‌کرد که این جریان بتواند تا به اینجا بیاید و ثبت شود و نقطه امیدی برای دلسوزان انقلاب اسلامی باشد؛ با این حال این جشنواره دهمین سال خود را پشت سر می‌گذارد.

جلیلی ادامه داد: جشنواره امسال با اقبال خوبی روبه‌رو بوده است، فیلم‌های زیادی رسیده و هیئت انتخاب به‌صورت فشرده مشغول ارزیابی آثارند؛ همچنین در بعضی بخش‌ها داوری‌ها آغاز شده است و در بخش‌های دیگر نیز به‌زودی شروع خواهد شد.

مسئول سیاستگذاری جشنواره عمار راجع به عناوین این رویداد گفت: در جشنواره امسال بخش «همت مؤمنانه» مربوط به حوزه جنگ اقتصادی است؛ همچنین بخش «ملت قهرمان» را داریم که چند سالی است در جشنواره عمار دنبال می‌شود؛ با توجه به آسیب‌شناسی کارشناسان سینمایی در مدتی که کشورمان پرقهرمان‌ترین عرصه‌های خود را پشت‌سر می‌گذارد با سینمایی بی‌قهرمان و یا ضدقهرمان روبه‌روییم؛ بر همین اساس دوربین‌های مستندسازان انقلابی به‌سمت قهرمانان ملت رفته است؛ البته نه کسانی که نام و نشان پیدا کردند، بلکه همه کسانی که در کوچه پس‌کوچه‌های شهر جلوه‌های فرهنگی، مذهبی و ملی ما در آنان ظهور پیدا کرده است؛ کنار این بخش‌ها بخش پایش و پالایش اجتماعی را که همان نقد درون‌گفتمانی است داریم که در این بخش آثار خوبی به دستمان رسیده است، آثاری که ممکن است عده‌ای از دیدنش خوششان نیاید و آن را نپسندند اما معتقدیم که باید بخشی را به امر به معروف و نهی از منکر و نقد درون‌گفتمانی اختصاص بدهیم؛ در حوزه حافظه ملی چه تاریخ سیاسی معاصر و چه تاریخ اجتماعی آثار خوبی به دبیرخانه جشنواره رسیده است که آنها را خواهید دید؛ علاوه بر این بخش رؤیای ایرانی را در جشنواره عمار گنجانده‌ایم؛ متأسفانه هرچقدر پیشرفت می‌کنیم به‌نظر می‌رسد که وجوه آن در سینمای ما خالی‌تر می‌شود؛ قاتل‌ها، قاچاقچی‌ها، مفسدین و... سهم خود را در سینمای ما دارند اما دانشمندان ایرانی هیچ سهمی ندارند؛ در 20 سال گذشته به‌یاد ندارم که هیچ فیلمی راجع به تلاش دانشمندان ما بر پرده سینما رفته باشد.

 

 

وی ادامه داد: ما توجه به پیشرفت‌های علمی را در جشنواره عمار آغاز کرده‌ایم و امیدواریم جشنواره عمار این خط را بشکند و شاهد جلوه‌های افتخار‌آمیز ایران اسلامی باشیم؛ خوشحالم کسانی که سال‌ها پیش فقط در جشنواره عمار دیده شدند توانستند آثار خود را به دیگر جشنواره‌ها تحمیل کنند؛ شما در هر جشنواره سینمایی کشور که پا بگذارید کسانی را می‌بینید که با جشنواره عمار شروع کردند و اکنون با پیشرفت در دیگر جشنواره‌ها حضور دارند.

در بخش دیگر این برنامه، نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره مردمی عمار صحبت کرد و گفت: به‌نظرم تفاوت جشنواره عمار با بقیه جشنواره‌ها مشخص است؛ شخصاً از فیلم‌های این جشنواره در برنامه‌های خودم استفاده کردم؛ خاطرم هست چند سال پیش می‌خواستم این موضوع را مطرح کنم؛ چرا تظاهرات داشته باشیم و مردم نمی‌توانند جمع شوند و اعتراض کنند بدون آنکه کسی به اوین بیفتد؟ در پی پاسخ به این سؤال بودم که یکی از فیلم‌های جشنواره عمار پاسخ من را داد؛ فیلم جنجالی «داد» با همین موضوع بود؛ بخشی از آن کارگران معدن سنگ بودند که هشت ماه حقوق نگرفته بودند و اعتراض داشتند و بخشی دیگر راننده کامیون‌های بندرعباس بودند؛ مستندساز جوانی فیلم آن را ساخت و در جشنواره به نمایش درآمد؛ من نیز این فیلم و عوامل آن را به برنامه تلویزیونی خودم بردم و در تلویزیون پخش شد.

 

 

وی ادامه داد: در همان برنامه موضوع تظاهرات مسالمت‌آمیز با حضور آقای نصیری مطرح شد و سپس سراغ نظر شهید بهشتی درباره همین مسئله رفتیم؛ این موضوع کاملاً باز شد و فهمیدیم که برای تظاهرات مسالمت‌آمیز حتی نیاز به مجوز وزارت کشور هم نیست؛ نتیجه این برنامه 90دقیقه‌ای این بود که در ماجرای اعتراضات بانک کاسپین یک نفر هم دستگیر نشد؛ فرهنگ اعتراض مسالمت‌آمیز به‌واسطه یکی از فیلم‌های همین جشنواره ایجاد شد؛ معتقدم که جشنواره عمار شخصیت خاص خود را دارد و به‌دنبال حرف‌های دل مردم است؛ این موضوع اکنون و پس از گران‌ شدن بنزین حساس‌تر نیز شده است و منتظرم ببینم که فیلم‌سازان ما کجایند و تا سال آینده چه‌چیزی خواهیم داشت.

او تأکید کرد: به‌نظرم داخل کشورمان نیاز به سیستم پالایشی داریم که مستندسازی یکی از قوی‌ترین ابزارهای آن است؛ مستندسازیِ بی‌ترمز و جهادی که در بعضی فیلم‌های جشنواره عمار دیده می‌شود در حالی که همین فیلم‌ها به جشنواره‌های دیگر راه داده نمی‌شوند؛ این شخصیت جشنواره عمار شخصیت خاصی است، رشد کرده و امیدوارم به همین شیوه رشد کند؛ حساس باشد و با همین حساسیت باعث ایجاد تحولاتی در تلویزیون شود و نفس تازه‌ای در صداوسیما بدمد.

طالب‌زاده افزود: کیفیت برای ما خیلی مهم است از فیلمبرداری و فیلمنامه بگیریم تا سایر مفاهیم و بازیگر و ...از ابتدای دوره اول تا دهم که الان رسیدیم کیفیت کارها نشان می‌دهد که چقدر پیشرفت  داشتیم همین الان منطقه پرواز ممنوع با فروش بالا در سینما در حال اکران است. ما می‌بایست با همین دیدگاه به منطقه و اکران در غرب و شرق عالم فکر کنیم و این ظرفیتی است که ما داریم و می‌توانیم برایش برنامه ریزی کنیم.

در بخش دیگر این نشست امین سردارآبادی آماری از آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره ارائه کرد و گفت: برای جشنواره امسال 2 هزار و 683 اثر در حوزه‌های مختلف دریافت کردیم، 628 اثر مستند، 401 اثر فیلمنامه و 376 اثر داستانی به دستمان رسیده است و از این منظر نسبت به سال قبل حدود 25 درصد افزایش داشته‌ایم.

 

 

وحید جلیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر بودجه جشنواره عمار گفت: اجازه بدهید چند مثال بزنم، جایزه جشنواره عمار اکنون به‌اندازه یک ربع سکه هم نیست؛ سال گذشته این جایزه یک کارت 700هزارتومانی بود که تا صبح روز اختتامیه تهیه نشده بود و باید بگویم که آقای بامروّت پول رهن خانه‌اش را گذاشت و این هدیه‌ها را تهیه کرد؛ علاوه بر این جایزه‌ای که در این جشنواره بر سر آن دعوا است «دستکش ننه‌عصمت» است؛ معتقدم که اگر می‌خواستیم از روز اول برای رسیدن به چنین ترازی بر اساس مباحث مالی پیش برویم شکست می‌خوردیم؛ در بعضی سال‌ها مجلس بودجه‌ای برای ما تصویب می‌کرد و استفاده می‌کردیم و در بعضی سال‌ها از نهادهایی مثل وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات و... کمک می‌گرفتیم؛ من فکر می‌کنم اگر می‌خواهیم جشنواره عمار را از نظر اقتصادی بررسی کنیم باید امکاناتی را که مردم برای آن آورده‌اند لیست کنیم؛ برای مثال در شهرهای مختلف بدون آنکه ریالی هزینه کنیم عده‌ای از مردم داوطلبانه امکانات شخصی خود را در اختیار اکران‌ها می‌گذاشتند؛ کار عمار در مرحله اول ایجاد پیوست اجتماعی برای هنر انقلاب اسلامی بود، هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که وارد پیوست اقتصادی شده‌ایم و تبدیل مخاطب به مشتری را دنبال می‌کنیم؛ فیلم سینمایی منطقه پرواز‌ ممنوع تجربه بسیار خوبی در این زمینه است؛ اگر به آمارهای فروش فیلم‌های سینمایی نگاه کنید می‌بینید که زیر 5 درصد مردم به سینما می‌روند خیلی از آنان مشکل اقتصادی هم ندارند، پس دلیل این موضوع چیست؟ چرا مردم سینما را در سبد فرهنگی خود نمی‌گذارند؟ ما با جشنواره عمار تلاش می‌کنیم که بقیه مردم را به سینما بکشانیم.

وحید جلیلی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر نکوداشت‌های این دوره از جشنواره گفت: دو نکوداشت اصلی خواهیم داشت؛ اولی تجلیل از استاد محمدرضا سرشار نویسنده پیشکسوت است و همچنین مراسم تجلیل ویژه از کاری استثنایی به‌نام سریال گاندو را خواهیم داشت؛ این سریال از نقاط قوت صداوسیما بود که توسط عده‌ای بایکوت شد اما در جشنواره امسال از دست‌اندرکاران آن تجلیل خواهیم کرد.

 

 

در بخش پایانی هادیان دبیر بخش فیلمنامه جشنواره گفت: در دوره دوم جشنواره 9 فیلمنامه را بنا به فراخوان ارائه‌شده دریافت کردیم این عدد در دوره سوم به 128 فیلمنامه رسید و بر همین اساس احساس کردیم که بهتر است بخش مسابقه فیلمنامه‌نویسی را راه‌اندازی کنیم که این کار از دوره چهارم جشنواره شد. در جشنواره دهم 400 فیلمنامه به دبیرخانه جشنواره رسیده که در موضوعات مختلفی است، این فیلمنامه‌ها از نظر کیفی نیز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته به‌گونه‌ای که برای انتخاب 29 اثر پایانی چالش عجیبی را با هیئت داوران داشتیم.

انتهای پیام/