هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 3 اسفند 1398
ساعت 14:56
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 3 دى 1398 ساعت 14:58
سه شنبه 3 دى 1398 14:33 ساعت
2019-12-24 14:58:35
شناسه خبر : 332127
یک نشریه آمریکایی در یادداشتی با اشاره به تحریف جنگ افغانستان از سوی مقامات آمریکا، پیروزی واشنگتن در جنگ افغانستان را غیرممکن دانست.
یک نشریه آمریکایی در یادداشتی با اشاره به تحریف جنگ افغانستان از سوی مقامات آمریکا، پیروزی واشنگتن در جنگ افغانستان را غیرممکن دانست.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از دانشجو، نشریه آمریکایی نشنال‌اینترست در یادداشتی به قلم «دانیل دیویس» کارشناس سیاست خارجی، درباره امکان پیروزی نظامی آمریکا در افغانستان با استناد به گزارش روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت: مجموعه اسناد محرمانه منتشر شده نشان می‌دهد دولت‌های آمریکا یکی پس از دیگری در مورد واقعیات جنگ در افغانستان به مردم خود دروغ گفته‌اند تا تصمیمات خود درباره این مناقشه را توجیه کنند.
 
در ابتدای این یادداشت نویسنده با بیان اینکه ۸ سال پیش در مورد فریب افکار عمومی به مقامات و سیاستمداران وقت آمریکا هشدار داده، نوشت: در طول این مدت جنگ در افغانستان ادامه یافته و نظامیان آمریکایی بسیاری برای هدفی غیرقابل دسترس در این نبرد کشته شدند.
 
این یادداشت در ادامه ابراز امیدواری کرد که افشای گزارش واشنگتن‌پست باعث شود دولت ترامپ برخلاف سیاست دولت‌های قبلی جنگ در افغانستان را خاتمه داده و نظامیان را به خانه بازگرداند.
 
نشنال اینترست با اشاره به سخنان «دونالد رامسفلد» وزیر دفاع اسبق آمریکا در سال ۲۰۰۲ پیرامون آنکه نظامیان آمریکا تا زمانی که ثبات و امنیت در افغانستان تحقق نیابد، خاک این کشور را ترک نخواهند کرد، ادامه داد: تنها مدتی بعد مشخص شد که هیچگاه نمی‌توان ثباتی را که منجر به خروج از این کشور شود را ایجاد کرد و تقریبا تشخیص دوست از دشمن در افغانستان بسیار غیرممکن است.
 
این نشریه آمریکایی تاکید کرد: تحلیل واشنگتن پست، بر اساس نزدیک به دو هزار صفحه یادداشت و مصاحبه نشان می‌دهد که رهبران نظامی آمریکا در مورد تشخیص دقیق دشمن در افغانستان دچار مشکل بوده و قادر نبودند بفهمند که القاعده دشمن است یا طالبان؟ و حتی در مورد داعش نیز دچار تردید بودند؛ به‌طوریکه حتی رامسفلد در سال ۲۰۰۳ در این مورد چه کسانی دشمن هستند دچار تردید شده بود.
 
دیویس در ادامه یادداشت خود نوشت: «رایان کراکر» که یک سال به عنوان سفیر ایالات متحده در افغانستان بود، در سال ۲۰۱۶ در گفتگو با مقامات دولت وقت آمریکا گفت که فساد در دولت افغانستان به حدی رسیده که به نظر می‌رسد غیرقابل حل کردن باشد.
 
این نشریه آمریکایی ادامه داد: بنابراین زمانی که در دولت اوباما و در بحبوحه انتخابات سال ۲۰۱۴ به دلیل فساد گسترده هر دو کاندیدای ریاست جمهوری ادعای پیروزی کردند، جان کری، وزیر خارجه وقت مجبور شد در این قضیه و برای جلوگیری از بحرانی شدن افغانستان پادرمیانی کند.
 
نشنال‌اینترست افزود: جای تعجب نیست که امروز و پس از گذشت ماه‌ها از آخرین انتخابات ریاست جمهوری، فساد چنان روند انتخابات را مختل کرده که هر دو نامزد بار دیگر مانند دوره‌های قبل مدعی پیروزی هستند.
 
نویسنده با اشاره به گزارش ۸۶ صفحه‌ای خود از وضعیت جنگ در افغانستان که توسط رسانه‌های آمریکایی منتشر شده بود، می‌گوید: «در این گزارش صراحتاً گفتم که رهبران ارشد نظامی آمریکا به کنگره و مردم آمریکا در رابطه با شرایط موجود در افغانستان، دروغ گفته و حیقت را تحریف کرده‌اند.»
 
این نشریه در پایان نوشت: همانگونه که گزارش واشنگتن‌پست تأیید می‌کند، رهبران ارشد دولت از ابتدا و در همه مقاطع درگیری ۱۸ ساله احتمال پیروزی در جنگ را غیرممکن می‌دانستند، اما تمامی ۳ دولت گذشته در حالی که نظامیان آمریکایی در افغانستان کشته می‌شوند، سیاست منفعل داشته‌اند و افشاگری واشنگتن پست درباره وضعیت افغانستان باید پایانی بر جنگ و اشتباهات گذشته باشد.