هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 9 فروردين 1399
ساعت 09:11
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 3 دى 1398 ساعت 13:29
سه شنبه 3 دى 1398 12:19 ساعت
2019-12-24 13:29:35
شناسه خبر : 332113
نتیجه تحقیقی که در کره جنوبی صورت گرفته حاکی از آن است که مسواک زدن به صورت منظم، می‌تواند خطر ابتلا به نارسایی‌ و ایست قلبی را کاهش دهد.
نتیجه تحقیقی که در کره جنوبی صورت گرفته حاکی از آن است که مسواک زدن به صورت منظم، می‌تواند خطر ابتلا به نارسایی‌ و ایست قلبی را کاهش دهد.
 
به گزارش رجانیوز، در حفره دهان باکتری‌های فراوانی زندگی می‌کنند که می‌توانند وارد جریان خون شوند بنابراین حفظ بهداشت دهان و دندان بر سلامت بدن تأثیرگذار است. نتیجه تحقیقی که کره جنوبی صورت گرفته نشان می‌دهد مسواک زدن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های  قلب و عروق را کاهش دهد.
 
نتیجه این تحقیق که در مجله تخصصی «ژورنال اروپایی پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق» منتشر شده، نشان می‌دهد افرادی که حداقل 3بار در روز دندانهای خود را مسواک می‌زنند، کمتر به نارسایی‌های قلبی مبتلا می‌شوند.
 
ارتباط میان بهداشت دندان و شماری از بیماری‌ها به عنوان مثال: التهاب ریه و قلب، حملات قلبی و سکته مغزی از پیش شناخته شده بود. تقریباً هیچ مکان دیگری در بدن انسان به اندازه حفره دهان باکتری‌ ندارد. تمیز نگاه‌داشتن دندان‌ها و دهان مانع فعالیت باکتری‌های مضر و التهاب در حفره دهان می‌شود. چنین التهابی می‌تواند از مسیر دستگاه عصبی و رگ‌های خونی در تمام بدن منتشر شود.
 
پژوهشگران دانشگاه Ewha در کره‌ جنوبی با استفاده از اطلاعات ثبت شده در پایگاه سیستم ملی بیمه سلامت کره جنوبی، پرونده ۱۶۱ هزار نفر در فاصله سنی ۴۰ تا ۷۹ سال را بررسی کردند که سابقه بیماری قلبی نداشتند.
 
در این مطالعه داده‌هایی در مورد قد، وزن، آزمایش خون، نوع بیماری‌ها، سبک زندگی و بهداشت دهان و دندان بررسی شده است. آنها ده سال بعد این مطالعه را تکرار کردند و متوجه شدند که ۷۹۰۰ نفر، یعنی حدود ۵ درصد دچار نارسایی قلبی شدند.
 
پژوهشگران می‌گویند برای آنها جالب توجه بوده که افرادی که روزانه 3 بار یا بیشتر مسواک می‌زدند، ۱۲ درصد کمتر از سایر در خطر ابتلا به نارسایی قلبی قرار داشتند.
 
مراجعه به پزشک و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها نیز تأثیر مثبتی بر سلامت آنها داشته است. این نتیجه مستقل از عواملی مانند سن، جنس، وضعیت اقتصادی، فعالیت بدنی منظم، مصرف الکل، وزن و سایر عوامل مانند فشار خون بالا بوده است.
 
اما اینکه دقیقاً چه عاملی موجب این تأثیر مثبت شده است، هنوز روشن نیست.
 
پژوهشگران حدس می‌زنند با تمیز کردن مرتب دندان‌‌ها باکتری‌های کمتری در حفره‌های میان دندان و لثه خانه می‌کنند و به این ترتیب باکتری‌های بیماری‌زای کمتری وارد جریان خون می‌شوند. 
 
پژوهشگران کره‌ای همزمان تأکید دارند که نتیجه بدست آمده در تحقیق آنها بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌ها در یک کشور است و نمی‌تواند به طور کلی صادق باشد. آنها همزمان خاطرنشان می‌‌شوند که نقطه قوت تحقیق آنها، بررسی اطلاعات یک گروه بزرگ در دوره زمانی طولانی است.
 
البته عواملی مانند سطح تحصیلات و وضعیت تأهل افراد که تأثیر قابل توجهی در بهداشت دهان و دندان دارد، در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته است. آنها در نهایت می‌گویند هنوز خیلی زود است که بتوان توصیه کرد دندان‌های خود را مسواک بزنید تا کمتر به بیماری‌های قلبی دچار شوید.
 
منبع:کیهان