هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 29 بهمن 1398
ساعت 16:20
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 2 دى 1398 ساعت 12:01
دوشنبه 2 دى 1398 11:30 ساعت
2019-12-23 12:01:03
شناسه خبر : 332031
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکل عدم به کارگیری پژوهش های حوزه آلودگی هوا فقدان نظام مدیریتی هوشمندانه در کشور به منظور کاربست تحقیقات است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکل عدم به کارگیری پژوهش های حوزه آلودگی هوا فقدان نظام مدیریتی هوشمندانه در کشور به منظور کاربست تحقیقات است.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، دکتر علیرضا زالی امروز در بیستمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از عدم به کارگیری پژوهش های حوزه آلودگی هوا در تصمیم گیری های کشوری گفت: ما در فضای غبارآلود زمستان این جشنواره را برگزار کرده ایم و در اینجا متوجه می شویم که چقدر پژوهش مسئله محور اهمیت دارد.
 
وی گفت: با وجود حجم زیادی از پژوهش هایی که در حوزه آلودگی هوا انجام شده، می بینیم که تصمیم گرفته شد مدارس تا آخر هفته تعطیل شوند.
 
زالی تصریح کرد: آیا مشکل در کمیت و کیفیت پژوهش هاست؟ می بینیم که مشکل فقدان نظام مدیریتی هوشمندانه در به کارگیری پژوهش در کشور است.
 
وی افزود: هوایی تنفس می کنیم که سطح بسیار فزاینده ۱۰ PM و مونوکسید کربن در آن به حد اعلای خود رسیده است.
 
زالی تصریح کرد: هر سال هوای تهران ۲۰ هزار تن ذرات معلق دارد که از این میزان ۱۰ هزار تن ذرات معلق مربوط به خودروهای سبک و ۲ هزار تن مربوط به موتورسیکلت هاست.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سالانه ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تن مواد آلاینده توکسین در هوا ایجاد می شود و باعث شده ما کمتر از ۲۵ روز هوای پاک داشته باشیم و ۲۵۵ روز هوای ناسالم تنفس کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان داده که تعطیلی مدارس تنها کمتر از ۲۰ درصد باعث کاهش آلودگی هوا در زمان پدیده وارونگی می شود.
 
زالی تصریح کرد: در این زمینه باید تراز خودروهای اسقاطی و کیفیت بنزین هم مورد بررسی قرار گیرد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در برخی نقاط تهران بنزن ۲۰۰ برابر حد مجاز است و درست است که بیماری های ریوی افزایش پیدا می کند اما بیشترین مشکل در آینده برای شیرخواران، نوجوانان و جوانان به وجود می آید.
 
دکتر علیرضا زالی در ادامه با اشاره به مشکلات ناشی از تداوم آلودگی هوا روی عملکردهای شناختی انسان ها، گفت: مشکلات آلزایمر و شناختی یکی از اثرات تداوم بلندمدت آلودگی هوا در شهرهاست. در یکی از مطالعات انجام شده در تورنتو نشان داد افرادی که در نزدیکی خیابان های پرتردد زندگی می کردند ۱۲ برابر بیشتر شانس ابتلا به مشکلات مغزی و شناختی داشتند.
 
وی افزود: آفت بزرگ کشور عدم به کارگیری پژوهش هاست و متاسفانه در منظومه حاکم بر سیستم اجرایی پژوهش به کاربست بدل نمی شود.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی خاطرنشان کرد: از ابوریحان بیرونی ۱۲ هزار برگ به جا مانده که نشان دهنده فعالیت عمده این دانشمند ایرانی است.
 
زالی استراتژی امروز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را ایجاد دانشگاه نسل سوم برشمرد و گفت: بسیاری گلایه می کنند به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم زمان دانشگاه نسل سوم نیست اما باید گفت دانشگاه نسل سوم در شرایط اقتصادی متلاطم خود را شکوفا می کند.
 
وی با تاکید بر این نکته که دانشجوی دانشگاه نسل سوم باید به جای پرداختن به ساختارهای کهنه و تک بعدی با نگاه انتقادی و بین بخشی به حوزه های آموزشی و پژوهشی بنگرد، افزود: این دانشجو باید متناسب با دانشگاه نسل سوم مهارت بیاموزد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد:  تراز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دیگر در رتبه بندی های داخلی جای نمی گیرد و باید در رتبه بندیهای بین المللی جستجو شود و هدف گذاری ما رسیدن به رتبه زیر ۳۰۰ در رتبه بندی های بین المللی است.
 
وی با اشاره به شتاب فزاینده فناوری در دانشگاه ها گفت: مرکز دیده بانی نوآوری جهانی در حوزه سکتور سلامت نوآوری ایران را به رسمیت شناخت.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: برای ادامه حرکت به سمت نوآوری و فناوری باید یک همگرایی میان زیست بوم فناوری، تولیدات دانش و علم و نیروی انسانی عالم برسیم.
 
زالی با اشاره به وجود ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور گفت: از این میان هزار شرکت دانش بنیان مرتبط با سلامت هستند که از این تعداد، ۱۲۷ شرکت گردش مالی بسیار بالا دارند.
 
وی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه علم و فناوری و برنامه ریزی همخوانی کامل با بیانیه گام دوم انقلاب دارد و فعالیت های خود را بر اساس این بیانیه برنامه ریزی کرده ایم.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: پیشران حرکت های علمی دانشگاه اعضای هیات علمی هستند و توجه به کرامت محققان و پاسداشت حقوق آنان از مهمترین فعالیت های حوزه آموزش و پژوهش دانشگاه است و من از مدیران حوزه آموزش و پژوهش می خواهم فضای اشتیاق نوینی برای اعضای هیات علمی ایجاد کنند.
 
زالی از رونمایی از محصولات فناوری دانشگاه در ماه های آینده خبر داد و گفت: از وزارت بهداشت درخواست داریم مجوز مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را با توجه به نیاز کشور به تصویب برسانند.