هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 مهر 1399
ساعت 20:49
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 2 دى 1398 ساعت 09:50
دوشنبه 2 دى 1398 09:39 ساعت
2019-12-23 09:50:52
شناسه خبر : 331995
مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک شامل مبدل‌های حرارتی، استخر میانی و پمپ‌های انتقال، امروز(دوشنبه) با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی می‌شود.
مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک شامل مبدل‌های حرارتی، استخر میانی و پمپ‌های انتقال، امروز(دوشنبه) با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی راه‌اندازی می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، رآکتور تحقیقاتی آب سنگین مدرن شده خُنداب اراک با هدف کسب تجربه و دانش فنی در طراحی و ساخت رآکتورهای اتمی، تربیت نیروی انسانی متخصص، ایجاد امکانات تحقیق و توسعه در زمینه‌های فیزیک نوترون، ترموهیدرولیک و درمان و تولید رادیو ایزوتوپ در جهت مصارف پزشکی، صنعتی و کشاورزی در حال تکمیل طراحی و ساخت است.
 
بازطراحی این رآکتور با گردآوری گروهی از کارشناسان و متخصصین داخلی در زمینه‌های گوناگون برای اجرای یکی از پیچیده‌ترین طراحی‌های صنعت هسته‌ای با بالاترین سطح استانداردهای جهانی در دستور کار قرار گرفت.
 
این رآکتور دارای دو مدار است. مدار اول که وظیفۀ آن برداشت حرارت از قلب رآکتور بوده و مدار ثانویه که وظیفۀ آن انتقال حرارت مدار اول به برج‌های خنک کننده و نهایتاً به محیط می‌باشد.
 
مدار ثانویه شامل مبدل‌های حرارتی، استخر میانی، پمپ‌های انتقال (آب گرم – برج‌های خنک کننده و پمپ‌های برگشت آب سرد) است. راهبری این مدار از طریق اُتاق کنترل اصلی رآکتور صورت می‌پذیرد. جهت راه‌اندازی مدار اول رآکتور، ابتدا باید مدار ثانویه و سیستم‌های جانبی مرتبط با آن راه‌اندازی می‌گردید تا بعد از آن، تکمیل مدار اول و راه‌اندازی غیر اکتیو رآکتور تحقیقاتی خُنداب اراک آغاز شود.
 
این مهم با حضور علی اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز(دوشنبه) راه‌اندازی می‌شود.