هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 2 دى 1398 ساعت 04:21
دوشنبه 2 دى 1398 04:18 ساعت
2019-12-23 04:21:59
شناسه خبر : 331986

برای محافظت از دستگاه های الکترونیکی نیاز است تا اقدامی صورت گیرد. اما استفاده از محافظ ها برای دستگاه های پر قدرت که نیاز به برق بالا دارند کارایی ندارد.

در این زمان باید نسبت به خرید باتری یو پی اس اقدام کرد و چه جایی معتبر از سایت ایران باطری برای این امر میتواند یاری رسان باشد.

اما باتری یو پی اس چیست و چگونه عمل میکند؟ در این مقاله میخواهیم تا کاملا و به صورت تخصصی با این منبع تغذیه بی وقفه اشنا شویم.

 

 

دستگاه UPS چیست؟

دستگاه UPS منبع تغذیه بی وقفه ای است که موجب میشود تا در زمان قطعی برق به دستگاه های متصل به این باتری عمل برق رسانی انجام گیرد.

دستگاه یو پی اس از یک یا چندین باتری تشکیل میشود که وظیفه برق رسانی به دستگاه های متصل در زمان نبود برق شهری را دارند.

این دستگاه در مدل های مختلفی در بازار موجود است که در ادامه به معرفی هر کدام از ان ها میپردازیم. اما ابتدا این دستگاه را به دو مدل کلی تقسیم بندی میکنیم:

 1. در این مدل دو شاخه دستگاه به یو پی اس متصل میشود اما هنوز از برق شهری تغذیه میکند و باتری یو پی اس در حالت کاملا شارژ خود باقی میماند.

زمانی که برق شهری قطع میشود یو پی اس به صورت کاملا هوشمند از حالت شارژ به حالت دشارژ میرود و باتری عمل تغذیه دستگاه را اغاز میکند.

برای این عمل مبدل و یا اینورتر موجود در باتری یو پی اس عمل تبدیل برق مستقیم باتری به برق متناوب شهری را انجام میدهد.

 1. در این مورد زمانی که دو شاخه دستگاه به یو پی اس وصل میشود این باتری عمل شارژ دستگاه را انجام میدهد. در زمان قطعی برق، باتری از ذخیره اصلی خود برای شارژ دستگاه استفاده میکند.

این دستگاه نیز به اینورتر و یا مبدل مجهز است تا کار تبدیل برق متناوب و مستقیم به یکدیگر را انجام دهد.

دستگاه یو پی اس در انواع مختلفی موجود است که در هنگام خرید ان باید دقت کرد تا دستگاه مناسب را برای صنعت خود خریداری کنید.

انواع UPS:

به طور کلی یو پی اس ها به سه دسته تقسیم بندی میشوند:

 

 • یوپی‌اس تعامل بین خطوط (Line interactive):

برق شهری همواره دچار اختلال و نویز میشود. این مدل از یو پی اس این اختلالات و نویزها را ثبت میکند و زمانی که برق به حدی پایین تر از ان ها برسد متوجه قطعی برق میشود و لذا باتری ان به کار می افتد.

این امر موجب میشود تا هم از ورود اختلالات به دستگاه ها جلوگیری شود و هم عمر مفید باتری یو پی اس افزایش یابد.

 

 

 • Offline یا Standby:

این مدل از یو پی اس از نوع اول است. یعنی با قطع برق و پس از چند ثانیه، سوئیچ این دستگاه به حالت باتری میرود و شروع به تغذیه دستگاه های متصل میکند. این تاخیر در سوئیچ دستگاه انقدر کوتاه است که مانع از خاموشی دستگاه های متصل میشود.

 

 • UPS آنلاین:

این مدل یو پی اس در دسته دوم یو پی اس ها قرار میگیرد. یعنی حتی در زمان وجود برق شهری دستگاه های متصل از نیروی باتری یو پی اس برای تغذیه استفاده میکنند.

 

نکاتی برای خرید باطری یو پی اس مناسب:

هزینه ای که برای خرید باتری یو پی اس باید متحمل شوید هزینه کمی نیست لذا در زمان خرید این دستگاه دقت لازم را مبذول دارید تا متوجه ضرر و خسارت مالی نشوید.

 1. یکی از نکاتی که در زمان خرید باتری یو پی اس باید از ان مطلع باشید این است که دستگاه هایی که قرار است به این باتری متصل شوند در یک مکان قرار دارند و یا در اتاق هایی مجزا نگهداری میشوند.

اگر تمام دستگاه های شما در یک اتاق قرار دارند بهتر است تا از یک یو پی اس مرکزی استفاده کنید و هزینه های خود را کاهش دهید. در غیر اینصورت از یو پی اس های مجزا استفاده کنید.

برای خرید یو پی اس متناسب با دستگاه ها باید توان خروجی دستگاهتان را محاسبه کنید و متناسب با ان اقدام به خرید یو پی اس کنید.

اگر میخواهید بهترین بازده و طول عمر مفید برای یو پی اس داشته باشید باید دستگاهی را خریداری کنید که 1.25 توان خروجی کل دستگاه هایتان توان داشته باشد.

این امر موجب میشود تا در زمان قطعی برق یو پی اس به تمام دستگاه ها برق رسانی مناسب را داشته باشد و عمر مفید باتری کم نشود.

 1. دومین نکته این است که دستگاه های شما به چه یو پی اسی نیاز دارند. به عنوان مثال اگر در منطقه ای قرار دارید که نوسانات برقی زیاد است بهتر است تا از یو پی اس تعامل بین خطوط استفاده کنید.
 2. نکته ی مهم دیگر مدت زمانی است که یو پی اس ها به دستگاه های متصل، برق رسانی میکنند. این مدت زمان به عوامل زیادی مانند نوع یو پی اس مورد استفاده، تعداد دستگاه های متصل و میزان توان لازم برای روشن نگاه داشتن ان ها بستگی دارد.
 3. یو پی اس ها را میتوان در دو حالت فعال و نیمه فعال استفاده کرد. اگر یو پی اس را در حالت نیمه فعال قرار دهید مدت زمانی که میتوانید از ان استفاده کنید سه برابر بیشتر از حالت فعال است.
 4. اگر دستگاه پرقدرتی دارید و نیاز دارید تا منبع تغذیه بی وقفه شما بتواند در زمان قطعی برق نیروی مورد نیاز ان را فراهم کند بهتر است تا از یو پی اس ها همراه با باتری های اضافی استفاده کنید.

در این یو پی اس ها باتری ها در محفظه ای خارج از دستگاه اصلی قرار میگیرند پس نگران این موضوع نباشید چرا که این امر به دلیل قدرت بالای یو پی اس رخ میدهد.

اگر نمیتوانید هزینه ان را بپردازید بهتر است تا به جای استفاده از ان ها از استابیلایزرها برای ثابت نگهداشتن وضعیت دستگاه در زمان قطعی برق استفاده کنید.

 1. و در نهایت دقت کنید که بهتر است تا یو پی اس ها را در محیطی با دمای مناسب قرار دهید. دمای نامناسب (بسیار بالا و یا بسیار کم) موجب میشود تا از عمر مفید و کارایی مناسب باتری کاسته شود.